V zozname finalistov súťaže Wildlife Photographer Of The Year, ktorú každoročne organizuje londýnske Natural History Museum, nájdete mnoho skvelých snímkov. Tento rok sa však medzi finalistami ocitla aj fotografia s hlbokým a smutným pozadím. Jej autor, Justin Hofman, je síce na svoj záber právom hrdý no ako sám povedal, najradšej by bol, keby fotografia vôbec neexistovala.
Morský koník držiaci svojím chvostom vatovú tyčinku. Takýto unikátny záber so smutným pozadím sa podaril kalifornskému fotografovi Justinovi Hofmanovi počas expedície v Indonézii v roku 2016. Napriek tomu, že jeho snímok obletel svet a dostal sa aj medzi finalistov prestížnej súťaže Wildlife Photographer Of The Year 2017, Hofman pre Washington Post povedal: „Najradšej by som bol, keby táto fotografia neexistovala, no teraz chcem, aby ju videli všetci…„.
To, čo najskôr vyzeralo ako príležitosť na skvelú fotografiu morského koníka v jeho prirodzenom prostredí, nakoniec prinieslo možnosť zachytiť smutnú skutočnosť našej planéty. Pred objektívom Hofmanovej kamery sa morský koník najskôr chytil morskej riasy. O niečo neskôr však už vo svojom chvoste zvieral vatovú tyčinku, a teda plastový odpad, ktorým sme naplnili svetový oceán. „Táto fotografia slúži ako alegória pre súčasný a budúci stav našich oceánov. Akú budúcnosť vytvárame?“ pýta sa autor fotografie.
Fotografia morského koníka s vatovou tyčinkou vyvolala vo verejnosti presne tie reakcie, ktoré Hofman očakával. Mnohí ju označujú za „oči otvárajúci“ snímok pred desivou realitou, ktorú ľudstvo vytvorilo. O obrovskom znečistení svetového oceánu plastovým odpadom vieme už niekoľko rokov. Podľa správy z roku 2015 končí v oceánoch a moriach ročne 8 miliónov ton plastového odpadu. A medzi jedného z najväčších znečisťovateľov patrí práve Indonézia, vo vodách ktorej táto fotografia vznikla.
iflscience.org, washingtonpost.com
Nahlásiť chybu v článku