O Airbnb ste už iste počuli. Ide o webovú službu, prostredníctvom ktorej si dokážete rýchlo a finančne nenáročne zohnať bývanie pri návšteve v zahraničí. V súčasnosti je Airbnb veľmi populárne, pred dvomi rokmi inzerovalo na ich oficiálnej stránke 34 tisíc miest vo viac ako 190 krajinách. Každá nehnuteľnosť, ktorá sa na stránke nachádza, je prepojená s registrovaným hostiteľom. A my sme dnes jedného z nich vyspovedali.
Volá sa Ján Macinský a okrem toho, že sa venuje prenajímaniu svojho bytu na Airbnb, môže sa pochváliť aj vlastnou značkou oblečenia, blogom a aktívnym životom cestovateľa. S nárastom popularity týchto služieb, nenechal ani on svoju príležitosť dlho čakať a výsledky sú priaznivé.
Ako si dospel k nápadu zriadiť si svoj vlastný Airbnb byt?
Touto myšlienkou som sa začal zaoberať možno 2-3 roky dozadu, keď som zistil, že niečo také ako Airbnb existuje. Moja prvá reálna skúsenosť bola zo strany hosťa, keď sme si pred dvomi rokmi na roadtripe po Kalifornii prenajali byt v LA. Mali sme byt zariadený pre seba a vyšlo to tuším aj lacnejšie ako motel. Páčilo sa mi to a napísal som o tom aj pár článkov.
Avšak viac ako hostiteľ, som sa o to začal zaujímať až minulý rok na jeseň, kedy sa nám rozpadla (resp. sme si dali pauzu) menšia reklamná agentúra. Uvažoval som, čo budem teda robiť ďalej. Na jeseň som odišiel pracovať do Anglicka na pár mesiacov. A tam som o Airbnb premýšľal čoraz viac. Štyri mesiace som ešte potom pracoval v reklamke MUW Saatchi&Saatchi, avšak už začiatkom toho som sa pevne rozhodol, že v najbližšom období sa pustím do Airbnb.
Je v tomto type podnikania v Bratislave vysoká konkurencia?
V porovnaní napríklad s Prahou je v Bratislave konkurencia oveľa menšia, teda myslím teraz čisto Airbnb. Avšak konkurencia podľa mňa nie je problém. Núti ľudí a firmy zlepšovať svoje služby a produkty. A to je len dobre. Aj keď sú v Bratislave stovky ďalších bytov, za celú dobu, čo mám ponuku na Airbnb, som mal 4 neobsadené noci do terajšieho dátumu. A v súčasnosti mám na vyše týždeň dopredu plno vybookované.
Dá sa z Airbnb urobiť hlavný zdroj príjmu?
Záleží na tom, aké a koľko bytov máš. Ak si prenajímaš garsónku, ktorú potom ponúkaš na Airbnb, tak sa budeme baviť, len o nejakom prilepšení. Ak je však tvoja, tak už sa vieš dostať na lepšiu sumu, ale na život v Bratislave ti to však asi aj tak nevystačí, možno ak sa uskromníš. Avšak, pokiaľ prenajímaš troj-izbák niekde v centre Bratislavy, dá sa z toho už žiť. Riešením je mať bytov viac. Potom sa už môžeš živiť len tým.
Pustiť sa do takéhoto projektu bol odvážny krok. Pracoval si na ňom sám?
Prevažne áno. Mal som majstra, s ktorým som muroval stenu a montoval okno, robil rozvody vody v byte (13 hodinová fuška), kanalizáciu a rozvodnú skriňu na elektrinu som si dal spraviť. Rozvody elektriny v byte som si robil sám, niečo mi poradil majster a niečo som si našiel na internete. Napríklad ako vlastne elektrina funguje. Robil som to prvýkrát, teda väčšinu vecí z rekonštrukcie som robil prvýkrát. Keby mi na začiatku niekto povedal, čo všetko zvládnem sám, neveril by som mu. O celej rekonštrukcii som viac detailne napísal na mojom blogu tri články.
Ako dlho trvala rekonštrukcia?
Najprv poviem, koľko som si myslel, že bude trvať rekonštrukcia. Myslel som si, že to do konca mája budem mať hotové. Podobne to bolo aj s rozpočtom. Vôbec mi môj plán nevyšiel. Bola to veľmi naivná predstava. Mal som chvíle, kedy ma to už aj celé štvalo a išlo na nervy, keďže stále bolo treba riešiť ďalšie problémy a ďalšie veci, ktoré som nečakal. Tým pádom sa to stále predlžovalo.
Takže koľko mi to teda trvalo? 7. mája som začal a 8. augusta som mal prvého hosťa. Čiže presne 3 mesiace.
Pokiaľ sa chce človek pustiť do prenajímania Airbnb bytu potrebuje nejaké špeciálne povolenie, alebo licenciu?
Ak by chcel človek začať s Airbnb, potrebuje v prvom rade byt, či už vlastný alebo prenajatý. Samozrejme, je to zárobková činnosť, čiže treba z toho platiť štátu dane. Tým pádom, ak ste fyzická osoba, tak sa musíte prihlásiť na daňový úrad a to mesiac od začatia činnosti. Ak ste právnická osoba, tak musíte mať v činnostiach podnikania prenájom nehnuteľností. A dane platíte klasicky ako daň z príjmu za uplynulý rok.
Ak by niekto chcel začať s Airbnb, tak môžeme obaja získať 80€ (ja aj vy), pokiaľ zaregistrujete svoj byt cez tento odkaz. Myslím, že len tak za nič ako úvodný bonus, je to fajn. Môžete si za to kúpiť napríklad letenky do Grécka.
Počas posledného letného mesiaca si už byt prenajímal. Stihla sa ti za ten čas pritrafiť nejaká zlá skúsenosť?
Zlá skúsenosť ani nie, jediná vec čo sa mi stala bola, že mi hostia rozbili dávkovač mydla. Ale napísali mi o tom a nechali mi peniaze na stole. Čiže zatiaľ bez problémov. Niektorí hostia však meškajú aj hodinu. To mi vadí, ale plánujem to vyriešiť self-checkinom.
Z tvojho blogu plynie, že si aktívny človek. Máš v pláne aj nejaký ďalší projekt?
Chcel by som prenajímať v Bratislave viac bytov, tak uvidíme, kedy bude ďalší. Okrem toho mám vlastnú značku oblečenia a doplnkov Pharos Apparel. Je pred ňou ešte veľmi dlhá cesta a hromada práce. Mám v pláne ďalšie kúsky oblečenia, doplnky. Okrem toho píšem už spomínaný blog a mám veľmi rád cestovanie. Nápadov na nové projekty mám asi milión, tak snáď budem mať dostatok času na ich realizáciu.
My v redakcií sme rozhodne za rozšírenie tejto techniky podnikania, ktorá je nesmierne výhodná pre hostí, no zároveň sa s ňou dá slušne uživiť. A možno aj práve toto je cesta, ako prilákať viac turistov na naše územie.
Nahlásiť chybu v článku