Foto: Youtube.com (MaksBotvinko )

V Černobyle kedysi žili tisícky rodín, dnes je to opustené miesto a stáva sa čoraz vyhľadávanejšou turistickou atrakciou.

Turisti zo susedného Poľska sa rozhodli, že sa sem vydajú na prieskum a vlastnými silami dajú do pohybu obrovské ruské koleso, ktoré sa nachádza v uzavretej zóne v Pripjati. Dokonca sa rozhodli svojim činom verejne pochváliť a na YouTube zavesili video. Informácie prinieslo Gromadskoe radio.

Článok pokračuje pod videom ↓

Černobyľské nešťastie sa odohralo dňa 26. apríla 1986 v miestnej atómovej elektrárni. Ide o najhoršiu jadrovú haváriu, aká sa kedy odohrala v celej histórii jadrovej energetiky. Nešťastie zasiahlo životy obrovského množstva ľudí, a to nie len vo vtedajšom Sovietskom zväze, ale aj v Európe a Škandinávii. Zasiahnuté boli aj niektoré slovenské mestá, medzi nimi najviac Dunajská Streda, Komárno, Žiar nad Hronom, Galanta, Nitra, Levice a niekoľko ďalších. Odhaduje sa, že počet obetí by mohol dosahovať závratný počet niekoľko stotisíc ľudí. Aké sú dlhodobé dopady havárie ešte doteraz nie je celkom objasnené a stále sa o nich diskutuje.

pixabay.com

Isté však je, že miesto havárie sa stáva čoraz vyhľadávanejšou turistickou atrakciou. Niektoré cestovné kancelárie vám dokonca za poplatok tento zážitok s radosťou sprostredkujú a výlet propagujú ako bezpečný a pohodlný, so skutočne rýchlym a priateľským servisom. Nabádajú, aby ste sa zamilovali do Černobyľu, Pripjate a radaru Duga. Môžete byť svedkami toho, čo ostalo po obyvateľoch, ktorí boli nútení náhle opustiť svoje domovy a vzali so sebou len to najcennejšie. A ak vám nestačí len prísť, vidieť a urobiť si zopár fotografií, či videí, môžete tu dokonca aj prespať.

Takémuto lákadlu zrejme neodolali ani turisti z Poľska. Tí sa však rozhodli, že neostanú len pri prezeraní si pozostatkov mesta a fotení. Rozhodli sa, že dajú do pohybu obrovské ruské koleso, a to bez použitia elektriny. Môžeme si domyslieť, že po viac než 30 rokoch ruské koleso zrejme už nie je v najlepšom stave a situácia sa mohla skončiť nešťastím. Jeden z turistov sa následne vyjadril, že koleso nebolo nijak poškodené a po tom, ako nakrútili video, ho vrátili do jeho pôvodného stavu.

Bez ohľadu na to, že koleso nebolo poškodené a nikomu sa nič nestalo, majú aktivisti v pláne podať na turistov sťažnosť na Štátnej agentúre Ukrajiny pre správu uzavretej zóny. Myslia si totiž, že následkom nerozvážnosti poľských turistov mohlo koleso spadnúť a poraniť iných ľudí v blízkosti.

Pozri aj: Biosféra 2: Živé laboratórium, kde 8 ľudí strávilo dva roky. Po ukončení bizarného experimentu sa jeden z členov takmer rozpadol

cz.sputniknews.com, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články