Foto: wikimedia.org

Stredne ťažká čierna diera je možno kľúčom k pochopeniu vesmíru.

Nachádza sa v našej galaxii a je 100-tisíc krát ťažšia ako Slnko. Novoobjavená čierna diera leží v blízkosti centra našej galaxie a ponúka vedcom nové obzory na pochopenie vzniku čiernych dier vo vesmíre. Ak sú predpoklady vedcov správne, potom sa jedná o druhú najväčšiu objavenú čiernu dieru v našej galaxii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

CO–0.40–0.22* tak sa zatiaľ pracovne nazýva čierna diera objavená astronómmi z japonskej univerzity Keio. Čierna diera vzdialená 200 svetelných rokov od centra Mliečnej dráhy je výsledkom hľadania tzv. „stredne veľkých čiernych dier“, po ktorých vedci už nejaký čas pátrali. Objav má vedcom pomôcť pochopiť to, ako čierne diery vznikajú a rozrastajú sa na supermasívne desivé koncentrácie hmoty.

Foto: pexels.com (ilustračné)

Čo je čierna diera?

Čierna diera je koncentrácia hmoty so skoro nekonečnou hustotou, ktorej gravitačná sila zabraňuje úniku častíc z jej okolia (vrátane svetla – preto sa nazýva čierna). Existenciu čiernych dier predpokladal už Albert Einstein vo svojej Teórii relativity a až oveľa neskôr boli jeho tvrdenia podložené astronomickými pozorovaniami. Najväčšia objavená čierna diera našej galaxie je Sagitarius A*, ktorej hmotnosť dosahuje 4-miliónový násobok hmotnosti Slnka.


Foto: pixabay.com (ilustračné)

O vzniku supermasívnych čiernych dier (napr. Sagitarius A*) existovalo dodnes niekoľko možných teórií. Jednou z nich bol aj akýsi vývin z menších čiernych dier stredných veľkostí, ktorých existencia však nebola doteraz podložená. Práve preto je objav opísaný v štúdii univerzity Keio tak významný. Objav stredného článku teda možno konečne pomôže vedcom porozumieť procesu tvorby supermasívnych čiernych dier v strede našej galaxie ale i vzniku vesmíru.

Pozri aj: Vedci zachytili 15 rádiových signálov z galaxie, ktorá je od nás vzdialená neuveriteľných 2,4 miliónov svetelných rokov

iflscience.com, sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články