Foto: Pixabay/Pixabay

Vďaka experimentu vedcov sa môže zmeniť spôsob, akým liečime dedičné ochorenia.

Snaha o vyliečenie chorôb, ktoré zabíjajú ľudstvo pretrváva a vedci sú každým dňom bližšie k vyliečeniu ako rakoviny, tak aj srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú jednou z najčastejších príčin úmrtia ľudí. Jedným z riešení je podľa amerických výskumníkov odstránenie chybného génu ľudí ešte v štádiu embrya.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím vedcov z univerzity Health and Science v Portlande sa rozhodol pre jedinečný experiment, vďaka ktorému by mohlo dôjsť k úplnému potlačeniu choroby skôr, ako vôbec prepukne. Rozhodli sa pri svojich pokusoch odstrániť gény, ktoré niesli dedičnú chorobu. V podstate ide o určitú genetickú modifikáciu ľudí pomocou metódy CRISPR, keďže gény embrya boli umelo upravené.

Je to ďalší úspešný pokus, vďaka ktorému bolo možné úspešne zabrániť k rozšíreniu hypertrofickej kardiomyopatie, teda dedičného ochorenia srdca, ktoré často zabíja inak úplne zdravých ľudí. Ochorenie je väčšinou bez symptómov a smrť je takmer vždy náhla a neočakávaná. Aj to sú dôvody, prečo je nebezpečné nevenovať chorobe pozornosť a nehľadať ľahšie spôsoby, ako ju diagnostikovať.

Oregon Health and Science University

Pri tomto type dedičného ochorenia dochádza vplyvom nadmerného zhrubnutia steny srdcových komôr alebo vplyvom ich nadmerného roztiahnutia, k nesprávnej funkcii srdca. Hoci so správnou liečbou môžu ľudia bez väčších problémov žiť, tento až príliš bežný stav môže viesť od srdcovej arytmie až k zástave srdca.

Šance na zdedenie takého génu sú dosť veľké, stačí ak má jeden z rodičov chybnú kópiu génu s názvom MYBPC3 a dieťa tak má až 50 percentnú šancu, že genetická mutácia bude odovzdaná aj jemu. Práve na tento gén sa vedci zamerali a odstránili ho.

Vedci však priznávajú, že priestor na zlepšenie ešte určite je. Ich metóda zatiaľ zaručuje 72 percentnú úspešnosť, no z dlhodobého hľadiska ju chcú posunúť na 100 percent, no najmä si musia byť istí, že takéto upravovanie génov nespôsobí inú mutáciu embrya. K nej došlo zatiaľ iba pri jednom zo 42 upravovaných embryí.

Morálne a etické diskusie o takýchto úpravách síce naďalej pokračujú, no z dlhodobého hľadiska je jasné, že takéto výskumy sa budú ďalej rozvíjať a zdokonalovať. Vyzerá to teda tak, že v budúcnosti by mohlo k liečeniu chorôb dôjsť ešte predtým, než budú predstavovať reálny problém.

Pozri aj: Obrovský prevrat vo vede: Vedci vytvorili prasacie embryo skrížené s ľudskými bunkami

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články