Foto: pixabay.com

Vedci si myslia, že vo vnútri Mesiaca sa nachádza množstvo vody, čo by mohlo výrazne pomôcť budúcim bádateľom, ktorí na Mesiac poputujú.

Na výskume sa podieľali vedci z univerzity na Rhode Island a nedávno bol o ňom publikovaný článok v časopise Nature Geoscience. Skúmali, ako je možné, že sa voda zachytáva vo vulkanickom skle na povrchu Mesiaca, ktoré je pozostatkom mesačnej vulkanickej činnosti spred miliárd rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Donedávna si vedci mysleli, že Mesiac je úplne bez vody. Výskumník Ralph Milliken sa vyjadril: „V súčasnosti prichádzame na to, že to nie je pravda. Čo sa vody týka, mesiac môže byť Zemi oveľa podobnejší, než sme si doteraz mysleli.“  Predošlé výskumy využívali vzorky, ktoré boli získané počas misií Apollo 15 a 17 ešte v rokoch 1971 a 1972. V roku 2008 sa vedcom podarilo objaviť stopové množstvo vody vo vulkanickom skle, ktoré napovedá, že na Mesiaci by sa mohla skutočne nachádzať voda.

pexels.com

Keď sa láva formuje veľmi rýchlo, molekulárna štruktúra nemá čas opäť nadobudnúť kamennú formu a vytvorí sa preto sklo. Láva sa mení na sklenenú štruktúru počas toho, ako putuje vzduchom, ale aj počas prudkého ochladenia vo vode.

Doterajšie štúdie sa zameriavala na vzorky z Apolla 15 a 17, najnovšie však využívajú informácie zo satelitov, konkrétne z lunárneho orbitu s názvom Chandarayaan-1. Vedci skúmali, aké svetlo sa od povrchu Mesiaca odráža a na základe toho dokázali určiť, aké minerály sa na povrchu nachádzajú.

Takmer vo všetkých väčších pyroklastických sedimentoch na povrchu Mesiaca (pozostatky vulkanickej činnosti) našli vedci známky prítomnosti vody vo forme drobných vulkanických sklenených korálok. To znamená, že v plášti Mesiaci by sa mohlo nachádzať také množstvo vody, aké je možné nájsť aj na Zemi.

pexels.com

„To, čo vedci objavili, by mohol byť hydroxyl, alebo voda, prikláňajú sa však skôr k možnosti, že ide o hydroxyl,“ hovorí Milliken. Nie je jasné, či sa voda na Mesiac dostala pomocou komét, alebo asteroidov, alebo či sa vo vnútri Mesiaca už nachádzala. Zaujímavé je, že voda by mohla byť pomerne ľahko dostupná, napríklad nahriatím sklenených korálok na vysoké teploty.

„Je to pre nás veľký krok vpred. Ak by sa nám podarilo získať na Mesiaci z usadenín vodu, bádatelia by nemuseli nosiť so sebou veľké množstvá vody z domova. Výsledky nám ukazujú, že ide o novú dostupnú alternatívu,“ hovorí spolupracovník na výskume Shuai Li.

Pozri aj: Boli traja, jeden z nich však nikdy nevkročil na povrch Mesiaca. Príbeh tretieho astronauta z misie Apollo 11, o ktorom nikto nevie

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články