Znie to ako celkom príjemná idylka, to rozhodne popierať nebudeme. Tušili ste však, že aj tieto hviezdy navštívili naše územie? A nebolo to kvôli vysnívanej dovolenke, haluškám ani tatranským výhľadom. Ale tu už sme blízko, pretože práve títo herci tu natáčali svoje filmy. A medzi niekoľkými prepadákmi sa tu nájdu aj obľúbené kúsky, ktoré však ani v oficiálnych zdrojoch krajinu natáčania neuvádzajú. Väčšinou však hovoríme len o krátkej výprave, no stále hodnej zmienky. Poďme sa vrhnúť na zoznam najznámejších kinematografických návštevníkov Slovenska.
Povstanie
Film je točený polo-dokumentárnym spôsobom a hovorí o udalostiach, ktoré sa odohrali vo Varšave v roku 1943. V gete hlavného mesta našich poľských susedov sa odohrala najväčšia židovská vzbura proti nacistickým jednotkám. Tie prišli na toto územie za tým istým účelom, ako už niekoľkokrát predtým, a tým bola deportácia Židov. Film sa natáčal v Innsbrucku a Bratislave. Naše hlavné mesto malo stvárňovať práve spomínané geto a v čase natáčania sa stalo obľúbenou atrakciou miestnych. Na plátne excelovali tváre ako David Schwimmer, Jon Voight či Donald Sutherland. Ten mal dokonca špeciálnu požiadavku, nechcel aby sa počas natáčania fajčilo v okruhu 100 metrov od miesta, kde prebýval.
Marco Polo
Hovoríme o historickom seriáli, ktorý sa odohráva na panovníckom dvore Kublajchána, zakladateľa dynastie Yuan. Hovorí o živote mladého Marca. Seriál je z produkcie Netflixu a na jeho vzniku spolupracoval aj britský režisér Sean Cameron, ktorý má na svojom konte filmy ako November Man, Red 2 alebo Ghost Rider 2. Rozpočet seriálu na druhú sériu bol 60 miliónov eur, z čoho 2 milióny sa preinvestovali práve na Slovensku. V Súľovských skalách sa pri natáčaní stretlo zhruba 20 rôznych národností. Boli tu herci z Nového Zélandu, Austrálie, Kazachstanu, Číny a Mongolska. Mimo toho, že je seriál zaujímavý práve tým, že jeho časť sa natáčala u nás, je to zároveň aj veľmi atraktívny historický, dobrodružný príbeh.
Eragon
Fantasy film, ktorý bol natočený podľa knižnej predlohy. Tá mala obrovský úspech a dokonca sa držala 87 týždňov v rebríčku bestsellerov, podľa New York Times. Film sa však takého uznania nedočkal, keďže magazínom Empire bol vyhlásený za 36. najhorší film všetkých čias. Napriek tomu mu okrem nezrovnalostí s knihou nie je čo upierať. Natáčal sa aj v Maďarsku, no napriek americkej produkcii prebehla väčšina natáčania na Slovensku vo Vysokých Tatrách a Slovenskom Raji. V hlavnej úlohe mal Eragona stvárniť celkom iný herec, no ten túto úlohu odmietol potom, čo sa dozvedel, kde bude natáčanie prebiehať. Problémom však nebola jeho averzia voči našej krajine či tým okolitým. Alex Pettyfer má totiž panický strach z lietania, takže cestovať cez celú Európu, by bol celkom tvrdý oriešok.
Dračie srdce
Dračie srdce je film, ktorého natáčanie sa započalo na Slovensku v roku 1994, no po jeho dokončení ležali materiály ďalšie dva roky v strižni. Rozpráva príbeh, ktorý nepriamo nadväzuje na legendu o kráľovi Artušovi. Natáčanie prebiehalo na Čachtickom hrade, na Strečne a ako Artušov hrad poslúžil Spišský hrad. V hlavnej úlohe sa tu objavil Dennis Quaid, no uvidíme aj Jasona Isaacsa, ktorý stvárnil Luciusa Malfoya v sérii filmov o Harry Potterovi.
Upír Nosferatu
Film, ktorý bol natočený podľa knižnej predlohy Brama Stokera rozpráva príbeh o legendárnom Draculovi. Natočený bol v roku 1922 a za takmer 100 rokov sa umiestnil na vysokých priečkach v rôznych rebríčkoch významných filmov. Aj napriek tomu, že stopáž filmu presahuje hodinu a pol, samotného upíra uvidíme dohromady len 9 minút. Nemecká produkcia sa postarala o to, aby sa film natáčal na domácej pôde, no popri tom vzniklo niekoľko scén aj na Oravskom hrade či vo Vratnej doline.
Mierotvorca
Film pochádza z roku 1997 a hlavné úlohy si zahrali George Clooney a Nicol Kidman. Príbeh sa točí okolo šéfky oddelenia nukleárneho dozoru a neľútostného vojenského špecialistu. Pokiaľ sa na film pozriete laickým okom, pôsobí naozaj skvelo. Je však zábavné uvedomiť si fakt, že naše hlavné mesto si vo filme zahralo Viedeň, Sarajevo aj New York. Dóm sv. Martina stvárnil jeden z kostolov na americkom východnom pobreží a výstavisko Incheba sa na chvíľu stalo riadiacim strediskom Pentagonu.
Kull dobyvateľ
Film pochádza taktiež z roku 1997, čo bolo zrejme obdobie, kedy naše územie pôsobilo pre zahraničných filmárov veľmi atraktívne. Sleduje príbeh vládcu veľkej ríše, ktorý musí čeliť zrade pochádzajúcej priamo z jeho paláca a ešte horšiemu nepriateľovi. Smrtiacemu démonovi v krásnom ženskom tele. Natáčanie prebiehalo najmä u nás. Vodné scény sa odohrávali na Dunaji, interiérové na Kolibe, na Devínskom hrade boli pre potreby filmu postavené kulisy.
Za nepriateľskou líniou
Toto je snáď najznámejší film zo zahraničnej produkcie, ktorý sa natáčal na našom území. Mimo slovenských hercov, ako Kamil Kollárik či Marko Igonda sa v hlavných úlohách objavili Gene Hackman a Owen Wilson. Ten mal toľko smoly, že sa mu podarilo zlomiť si ruku počas natáčania v Zádielskej tiesňave a musel byť ošetrený v košickej nemocnici. Srbských vojakov si vo filme zahrali príslušníci Martinského vojenského útvaru. Scény nasledujúce hneď po zostrelení až po moment, kedy telefonuje Chris Burnett (Owen Wilson) zo skaly sa natáčali pri prameni Kráľovej studne (Veľká Fatra, pod vrchom Krížna). Tým pádom sa dá povedať, že americkí filmári na čele s režisérom Johnom Moorom využili snáď aj tú najmenšiu drobnosť, ktorú im naša krajina poskytla.
csfd.cz
Nahlásiť chybu v článku