Foto: climatechangenews.com / emfasis-education.gr

Portál Profesia.sk zverejnil rebríček vysokých škôl, ktorý porovnáva záujem zamestnávateľov o absolventov jednotlivých vysokých škôl.

Vyzerá to tak, že tohtoroční absolventi sa môžu tešiť okrem dosiahnutia titulu aj zo situácie na trhu práce. Ešte nikdy o nich nebol taký záujem ako teraz. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Profesia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tá už po 10. raz zostavila rebríček vysokých škôl a fakúlt, ktorý porovnáva množstvo zamestnávateľov prezerajúcich životopisy absolventov jednotlivých škôl.
„Rebríček preto nehodnotí úroveň vyučovania a kvalitu škôl, ale zameriava sa na záujem zamestnávateľov o ich absolventov. V porovnaní s predošlým rokom sa ukázalo, že záujem zamestnávateľov o absolventov väčšiny škôl narastá,” tvrdí Profesia.sk vo svojom stanovisku.

graf: profesia.sk

Neprekvapivo, najväčší záujem je o absolventov informatiky. O kvalitných odborníkov je u nás relatívne ku počtu pracovných ponúk celkom núdza. A tak si absolventi tohto oboru často môžu vyberať. Životopis absolventa informatiky si pozrelo v priemere takmer 9 zamestnávateľov.

Okrem nich je záujem aj o ekonómov a strojárov. A práve ekonomická univerzita sa umiestnila v rebríčku univerzít na prvom mieste.

„Za komparatívnu výhodu je možné považovať možnosť štúdia študijných programov v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku a možnosť získania v šiestich programoch dvojité diplomy s významnými univerzitami vo svete, čo tiež vytvára veľmi dobré podmienky pre uplatnenie študentov po skončení štúdia,” povedala pre Profesiu prorektorka pre vzdelávanie Ekonomickej university v Bratislave Zuzana Juhászová.

graf: profesia.sk

Ak sa pozrieme na záujem o jednotlivé fakulty, štyri z piatich najžiadanejších sú informatické. Veľký záujem je aj o absolventov medzinárodných vzťahov.

„Vzhľadom na rastúci počet pracovných ponúk v centrách zdieľaných služieb ma zvýšený dopyt po absolventoch medzinárodných vzťahov neprekvapuje. Zamestnávatelia tu predpokladajú, že takýto uchádzači o prácu vedia minimálne dva svetové jazyky. Škoda, že takýchto absolventov nie je na Slovensku viac,“ vysvetľuje situáciu výkonná riaditeľka Profesie Ivana Molnárová.

graf: profesia.sk

Je veľa vecí, čo by sa na vysokom školstve na Slovensku dalo zmeniť. No netreba zabúdať, že aj u nás dokážu školy ponúknuť kvalitu, ktorú zamestnávatelia ocenia.

Pozri aj: Zviera už nebude vecou a zvieracie cirkusy budú zakázané. Slovensko sa zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám

StartItUp.sk
Uložiť článok

Najnovšie články