Dojčenie je prirodzené a dôležité. V minulosti, keď ešte nebolo výrobcov umelých mliek, to bola neraz otázka prežitia. A ženy dojčenie milovali. Teda okrem tých bohatých, ktoré si nechceli kaziť postavu, a preto novorodeniatka odovzdávali do rúk dojkám. Tie mali s deťmi neraz lepší vzťah než vlastné matky.
Samozrejme nechceme odsudzovať ženy, ktoré nedojčia. Niektoré nemôžu, iné nechcú a je to ich právo a slobodné rozhodnutie. No neraz sa ľudia pustia do žien dojčiacich na verejnosti, vnímajúc dojčenie ako niečo nechutné, čo by sa malo, podobne ako sex, konať len za dverami uzavretej miestnosti. Avšak aj dojčiace matky chcú byť súčasťou spoločnosti.
Austrálska fotografka Sarah Murnane, ktorá miluje fotenie vo viktoriánskom štýle, sa po narodení druhého dieťaťa rozhodla zachytiť túto prirodzenú a krásnu časť materstva na svojich úchvatných fotografiách. Svoj projekt nazvala The Australian Breastfeeding Project – Austrálsky dojčiaci projekt, kvôli ktorému cestovala naprieč Austráliou, zachytávajúc dojčiace ženy v nádherných zákutiach, ktoré dokáže vytvoriť len príroda. „Každá dojčiaca žena je istým spôsobom bohyňa a mala by si to vedieť vychutnať,“ dodáva Murnane. A má pravdu. Hoci úctu si zaslúži každá mamina a to bez ohľadu na dojčenie. Jej cieľ je však jasný. Propagácia dojčenia v spoločnosti, kde je dojčenie vnímané ako prežitok a zbytočnosť. Pozrite sa, čo všetko sa jej podarilo zachytiť:
„Môžem dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek“.
Všetky sme matky. Bez ohľadu na pleť, miesto narodenia či vierovyznanie
Úchvatné scenérie ukazujú, aká nádherná je Austrália
Murnane zdôrazňuje aj nutnosť vedomého života. Ak niečo robíme, mali by sme to robiť celou bytosťou
Všetky matky sú odeté v bielej farbe
Ženy, ktorých postavy sformovalo materstvo. A je to prirodzené
Niektoré z jej záberov pripomínajú staré fotografie z viktoriánskej éry
Z tejto fotografie ide krása aj neuveriteľná sila
Jaskyne tiež majú svoje čaro
Aj partneri môžu byť oporou…
Sarah chcela vo svojej sérii ukázať, aký dôležitý je návrat k prirodzenosti. Veď tisícročia deti tvorili s matkou silné puto, dojčili sa na požiadanie a vôbec im nechýbali výdobytky modernej techniky. A okrem toho, dojčenie bolo silne podporované aj na našom území. Traduje sa, že aj Jánošíka dojčila matka do siedmych rokov a aký junák z neho vyrástol! Veríme, že projekt austrálskej fotografky bude mať zmysel. Dojčenie nie je nič zvrátené, je to prirodzená súčasť života.
designyoutrust.com, instagram.com/australianbreastfeedingproject
Nahlásiť chybu v článku