Najznámejšie územie na Slovensku plné kaňonovitých dolín, vodopádov a dravých horských potokov je nepochybne Slovenský raj, ktorý sa stal akýmsi symbolom zaujímavej turistiky a značkou kvality. Na Slovensku však máme aj miesto prezývané „Malý Slovenský raj“, ktorý síce s týmto pohorím nemá spoločné nič, no svojou krásou ho skutočne pripomína. Ide o Lačnovský kaňon, ktorý nájdete neďaleko obce Lipovce asi 25 km od Prešova.
Malý Slovenský raj sa nenachádza v Slovenskom raji, ale v pohorí Branisko na východnom Slovensku. Lačnovský kaňon leží medzi obcami Lipovce a Lačnov a jeho dĺžka je asi 2 km. Svoju prezývku nedostal len tak náhodou. Lačnovský potok tu totiž do podložia vyrezal divú dolinu kaňonovitého rázu, ktorú ohraničujú strmé skalné zrázy a zdobia početné vodopády či iné skalné útvary. Samotná trasa Lačnovským kaňonom, samozrejme, ponúka to, čo v Slovenskom raji hľadá každý návštevník. Turistický chodník niekoľkokrát križuje samotný potok, vedie šikmými skalnými stenami a neobchádza ani vodopády. O vašu bezpečnosť sa postarajú kovové schody, rebríky či pomocné reťaze.
Lačnovský kaňon leží v Národnej prírodnej rezervácii Kamenná Baba, ktorá svoj názov dostala po jednom z najznámejších kamenných útvarov v okolí Lačnovského potoka, ktorý pripomína ženu s dieťaťom. Okrem Kamennej Baby by vašej pozornosti nemali ujsť ani 60 metrov vysoký Mojžišov stĺp či skalná brána Vrátnica. Samotná turistika Lačnovským kaňonom nie je veľmi dlhá a trvá asi 40 minút. Ideálna je však práve preto pre rodiny s deťmi, ktoré si tu určite užijú svoje prvé veľké dobrodružstvá v prírode. Ak vám zostane čas, neváhajte navštíviť ani jaskyňu Zlá diera, ktorá sa od iných sprístupnených jaskýň mierne odlišuje. Elektrické osvetlenie tu nenájdete a do tajomných priestorov Zlej diery vstupujete s prilbou a čelovkou.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku