Slnkom prežiarená krajina moreplavcov a korku. Krajina, ktorej cesty kedysi strážili templári a ktorej vládli kresťanskí aj moslimskí králi. To a omnoho viac je Portugalsko, ktoré, ako vás možno presvedčíme, by sa na zoznam vašich najbližších destinácií malo presunúť na popredné priečky. Každý vie, že Lisabon, Porto či Madeira sú nepochybne prekrásne miesta. Týchto 10 destinácií vám však žiadna cestovka neukáže.
Ostrov Vila Franca do Campo
Kým sa dostaneme na portugalské pobrežie pozrime sa na jeden z jeho ostrovov. Je ním ostrov Vila Franca do Campo, maličký pozostatok sopečnej činnosti, ktorý sa nachádza asi 500 metrov od pobrežia najväčšieho ostrova Azorského súostrovia – São Miguel. Kráter bývalej sopky tu vytvoril prekrásne miesto. V strede ostrova nájdete akýsi „prírodný bazén“, ktorý je s oceánom spojený úzkym kanálom. Strmé svahy obývajú rôzne endemity a bohatý život ponúka aj samotná lagúna.
Chodníky Paiva
Presuňme sa teda priamo do Portugalska. Neďaleko mesta Aveiro nájdete v doline rieky Pavia 8 km trasu pozostávajúcu z drevených chodníkov a schodísk, ktoré vám ukážu prekrásnu portugalskú prírodu. Trasa začína na jednej z pláží, vystupuje dolinou až na vysoký kopec, odkiaľ ponúka panoramatický výhľad na okolie a znovu zostupuje na ďalšiu pláž. Počas dobrodružnej prechádzky môžete obdivovať vodopády, divú rieku, exotickú faunu a flóru a v neposlednom rade prekrásny výhľad na okolitú krajinu.
Vilarinho da Furna: Zatopená rímska dedina
Vilarinho da Furna bola malá obec na severe Portugalska, ktorej osud v roku 1972 spečatila priehrada na rieke Homem. Nebolo by na tom nič zvláštne, veď podobný osud stretol tisícky obcí po celom svete. Vilarinho da Furna má však zaujímavú históriu. Obec pred viac ako 2000 rokmi založili Rimania a z týchto čias sa tu dokonca zachovali aj tri rímske mosty. Možno si hovoríte, načo vám o tomto mieste píšeme, keď je už dávno pod vodou. Pravdou je, že rímska dedinka sa pravidelne vynára spod vodnej hladiny a to vtedy, keď voda v rezervoári klesne pod určitú úroveň. V obdobiach sucha sa teda návštevníkom vynára strašidelný pohľad na vynárajúce sa ruiny.
„Dom Flinstonovcov“
Casa do Penedo. Tak sa nazýva kamenný dom v severnom Portugalsku medzi mestami Celorico de Basto a Fafe, ktorý akoby sa inšpiroval známym príbehom Flinstonovcov. V skutočnosti vôbec nie je tak starý. Pochádza z roku 1972, kedy ho postavili s pomocou 4 obrovských balvanov a pôvodne slúžil ako dovolenkové sídlo majiteľov. Dnes v jeho priestoroch nájdete maličké múzeum, ktoré rozpráva históriu tejto milej stavby.
Obrovské vlny v Nazare
Ešte donedávna bolo mestečko Nazare pre svoj surferský potenciál známe len pre niekoľkých nadšencov. Od roku 2011, kedy tu havajský surfer pokoril rekordnú 23,8 metrovú vlnu, je však všetko inak. Prímorské letovisko na západnom pobreží Portugalska sa stalo vyhľadávaným miestom svetových surferov a turistov, ktorí nájdu odvahu stráviť dovolenku v meste, kde sa o brehy „rozbíjajú“ 30 metrové, hrozivo vyzerajúce vlny.
Medzinárodná lanová linka
720 metrov dlhý oceľový kábel, ktorý je jediným podobným medzinárodným spojením na svete. Rýchlosťou až 80 km/h vo výške 100 metrov prekonáte vzdialenosť medzi portugalským mestom Alcoutim a španielskym Sanlucar de Guadiana za menej ako minútu. Trasa je jednosmerná a to zo Španielska do Portugalska. Návštevníci si musia po príchode posunúť hodinky o jednu hodinu a späť do španielskeho mesta ich odvezie trajekt. Odvážili by ste sa i vy?
Portugalský Pentagon
Pevnosť Graça historicky známa aj ako La Lippe nájdete asi 1 km severne od mesta Elvas. Podobne ako slávny americký Pentagon má aj Graça jedinečný tvar hviezdy a miestnych obyvateľov chráni už viac ako 2 storočia. Pevnosť bola postavená v rokoch 1763 až 1792 a obsahuje až trojitý obranný systém. Vonkajšia stena je postavená v tvare hviezdy, nasleduje ju pevné opevnenie a v samotnom strede pevnosti ležia menšie budovy vrátane Doma Guvernéra. Najväčším nepriateľom, ktorý pevnosť napadol, bol paradoxne nezáujem úradov. Pamiatka sa dostala do veľmi zlého stavu a opravy začali len v posledných rokoch vďaka Svetovému pamiatkovému fondu a organizácii UNESCO.
Dolina Douro
Rieka Douro je jednou z najväčších riek Pyrenejského polostrova, ktorá preteká Portugalskom v jeho severnej časti. Dolina rieky je v krajine považovaná za najkrajšie časti. Čarovné údolie rieky je známe aj pre vinársku oblasť Alto Douro, ktorá je zapísaná aj do zoznamu UNESCO. Okrem krásnej prírody a nekonečných vinárskych sadov vám táto oblasť ponúkne aj návštevu údajne najkrajšieho portugalského mesta Lamego.
Mys Svätého Vincenta
Mys Svätého Vincenta je najjuhozápadnejší bod celého Európskeho kontinentu, a preto mal najmä v minulosti veľmi dôležitú strategickú polohu. Mys je tvorený až 60 metrov vysokými skalnými útesmi. Toto miesto bolo posvätné už v neolite, kedy tu féničania postavili svätyňu svojej bohyni Melkart. Mys Svätého Vincenta od roku 1520 zdobí 24 metrov vysoký maják, ktorého úlohou bolo chrániť Európu pred Maorskými nájazdmi.
Praia da Marinha
Nakoniec prinášame jeden typ aj pre tradičných dovolenkárov. Praia da Marinha je totiž jednou z najkrajších portugalských pláží, ktorú nájdete v najjužnejšom portugalskom regióne Algarve. Pláž patrí aj medzi 10 najkrajších pláži Európy a dostala sa aj do svetovej 100. Mnohých pláž nezaujme len vďaka krásnym útesom, ale lákadlom je pre nich najmä vysoká kvalita a čistota vody.
Oveľa viac sa o slnkom prežiarenej krajina moreplavcov a korku dozviete v najbližšom Cestovateľskom Kine. Portugalskom vás prevedie cestovateľ Michal Chmeliar. V sprievode Michala Chmeliara návštevníci ochutnajú legendárne portské, prevezú sa v typickej žltej električke naprieč spletitými uličkami, okúsia prístavný ruch, dozvedia sa, ako sa pestuje korok aj tajomstvo 500-eurovej bankovky.
Cestovateľské kino: Portugalsko (Michal Chmeliar)
27. jún – KC Dunaj, Bratislava (link na FB udalosť)
Nahlásiť chybu v článku