Foto: Pixabay/Sergey Gashchak

Okolie černobyľskej elektrárne už dávno nie je "zónou smrti".

Černobyľská jadrová katastrofa, ktorá sa udiala pred vyše 30 rokmi, stále so sebou nesie rádioaktívne dedičstvo tejto strašnej tragédie. Po havárii sa v okruhu približne 30 kilometrov od elektrárne vytvorila ochranná zóna, do ktorej by nemal nikto vstupovať. Avšak aj keď tento zákaz sa snažia ľudia ako-tak dodržiavať, tak pre zvieratá to neplatí. Práve naopak. Tým, že do oblasti človek zasahuje čo najmenej, stáva sa rajom pre rôzne zvieratá, ktoré na tomto území hľadajú útočisko. To, že na niektorých miestach tohto územia je stále zvýšená radiácia, im zdá sa, neprekáža.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sergey Gashchak je uznávaným odborníkom v oblasti ekológie a svoj výskum od hávarie černobyľskej elektrárne zameriava najmä na toto územie. Tentoraz sa Sergey rozhodol umiestniť po ochrannej zóne kamery, ktorými chcel zaznamenať život v „smrteľnej zóne“. Ako ale záznam ukázal, namiesto zóny smrti, by sme to tam pokojne mohli nazvať „zónou života“.

V oblasti Sergey zachytil úžasné zvieratá. Medzi nimi aj plachého rysa ostrovida, divokého psa, orliaka, či žeriava popolavého.

Núdza nie je ani o takéhoto krásneho vlka

Po černobyľskej zóne sa spokojne prechádza aj takýto krásny medveď

Podarilo sa mu zaznamenať aj losa v takejto zaujímavej póze

Medzi jedny z najcennejších zistení tiež bolo, že túto oblasť obýva aj Kôň Przewalského, mimoriadne vzácny divý kôňChernobyl wild zone: Przewalski's horses

 

Pozri aj: Títo traja muži zachránili celú Európu, ktorá by bez ich hrdinského činu nebola obývateľná ešte 500-tisíc rokov

youtube.com, wiemy.to
Uložiť článok

Najnovšie články