Fotografia, na ktorej si mliekar pokojne razí svoju cestu cez ruiny Londýnu, úplne nezaujatý ohnivým divadlom, ktoré sa mu odohráva za chrbtomm sa stala symbolom britského vzdoru, neoblomnosti a hrdosti počas nemeckého bombardovania v druhej svetovej vojne. Vznik tejto významnej fotografie však ukrýva nečakaný príbeh.
Bolo to 7. septembra 1940, kedy sa prvýkrát objavili nemecké bombardéry nad Londýnom. Tým začala nová éra teroru v podobe bombardovania, ktorého terčom boli industriálne objekty a obytné časti. Tomuto obdobiu udelila britská tlač názov „Blitz“, z nemeckého slova „Blitzkrieg“, čo znamená „blesková vojna“. Išlo o obdobie intenzívneho bombardovania Londýnu a iných miest vo Veľkej Británii, ktoré trvalo až do mája nasledujúceho roku. Od tohto osudného dátumu boli nálety na Londýn uskutočňované najbližších 57 dní a nocí. Blitz bol ukončený 11. mája 1941 rozkazom od Hitlera, ktorý sa rozhodol presunúť bombardéry na východ, v rámci príprav invazívneho útoku na Rusko.
Táto fotografia bola zhotovená v Londýne po bombardovaní 9. októbra 1940. Fotografi nachádzajúci sa v Londýne boli zdesení z toho, aké následky malo bombardovanie a snažili sa to zachytiť. Ich fotografie však boli často cenzurované a blokované, aby nevyvolali paniku a zároveň aby sa nedostali k Nemcom a neukázali im kam dopadli ich bomby a čo spôsobili. Cenzúra sa diala predovšetkým kvôli tomu, že Britom sa darilo Nemcov zmiasť a často namiesto miest padali bomby na vidiek.
Autorom tejto fotografie, na ktorej si mliekar razí svoju cestu cez sutiny akoby sa nič nedialo, je fotograf Fred Morley. Má to však jeden háčik a tým je, že táto fotografia bola narafičená. Keď Morley narazil na scénu, kde hasiči krvopotne bojovali s ohňom, túžil odfotiť to. Nebolo by mu to však dovolené a tak dostal nápad. Požičal si mliekarovu uniformu a prepravku. Potom prikázal svojmu asistentovi, aby mu takto oblečený zapózoval pred týmto horiacim domom. Morley tým chcel obísť pravidlá cenzúry, ktoré by fotografovanie ruín pokladali za demoralizujúce.
Po viac ako mesiac trvajúcom bombardovaní chcel predniesť situáciu v Londýne v duchu „Keep calm and carry on“ (Zachovaj pokoj a pokračuj) a navodiť pocit, že Briti ďalej stoicky pokračujú vo svojich každodenných životoch. Nápad mal úspech a hneď na druhý deň táto fotografia vyšla v novinách. Vláde takéto zmýšľanie vyhovovalo a idea snahy o čo najnormálnejšie pokračovanie sa rýchlo rozniesla do všetkých britských miest, ktoré boli počas Blitzu zasiahnuté bombami.
rarehistoricalphotos.com
Nahlásiť chybu v článku