Sme obklopení mnohými informáciami o zdraví a potravinách. Avšak niektoré populárne „fakty“ sú v skutočnosti mýtami, no mnohí ľudia im ochotne veria. Opisované mýty, ktoré vám v článku prinášame boli už mnohokrát vyvrátené hodnovernými štúdiami, a tak nie je dôvod, aby ste im stále verili.
Glutamát sodný, často používaný v čínskych reštauráciách, vám spôsobí bolesť hlavy
Tento mýtus pramení zo zle interpretovaného listu z roku 1968, v ktorom lekár popisoval celý rad nepríjemných príznakov, ktoré nazval „syndrómom čínskej reštaurácie“. Lekár uvádzal možnosť, že tieto príznaky môže spôsobiť glutamát sodný, avšak nepredložil k tomu žiadny výskum. Nasledovali ďalšie výskumy, v ktorých sa zistilo, že glutamát môže dočasne ovplyvňovať veľmi malé skupiny ľudí, no to iba v takom prípade, ak sa konzumuje na prázdny žalúdok a v obrovských množstvách. Závery hodnoverných výskumov sa teda zhodujú, že glutamát sodný je bezpečný. Prečo potom toľkí ľudia uvádzajú nepríjemnosti spojené s jedlom, ktoré ho obsahuje? Dôvodom je, že títo ľudia sa o problematiku zaujímajú a sú zaujatí. Výskum potvrdil, že ide o vsugerovanie alebo placebo efekt.
Z pitia tvrdého alkoholu sú ľudia viac agresívni
Existuje viacero mýtov spojených s alkoholom. Jeden z nich tvrdí, že rôzne alkoholy majú rozdielne účinky na organizmus. Niektorí ľudia tvrdia, že po víne sú viac ospalí, no pri pití napríklad whisky sú viac komunikatívni. Vedci sa ale zhodujú v jednom. Alkohol je alkohol a všetko sa odvíja od toho, koľko ste ho vypili.
Nezáleží na druhu konzumovaného alkoholu. Ak má niekto tendenciu byť agresívny po pití alkoholu, tak bude agresívny aj keď vypije tvrdý alkohol a tiež aj vtedy, keď vypije ekvivalentné množstvo napríklad piva či vína. Rozdiel je ale v rýchlosti vstrebávania alkoholu, čo môže na ľudí pôsobiť tak, že alkohol má na nich rozdielny účinok.
Fresh džús vám pomôže detoxikovať organizmus, napríklad po fláme
Mýtus, že šťavy vám pomôžu očistiť telo od škodlivín je často živený médiami a no aj celebritami. Po prvé, naše telo sa prirodzene detoxikuje pomocou pečene, obličiek a tiež tráviaceho traktu. Žiadny džús nedokáže tento proces urýchliť či skvalitniť. Po druhé, výrobou fresh džúsu sa odstraňuje cenná vláknina. Ak chcete svojmu organizmu pomôcť, napríklad po fláme, ideálne je dopĺňať priebežne tekutiny, najlepšie obyčajnou vodou.
Očkovanie môže byť veľmi nebezpečné
Táto myšlienka pochádza zo zle vykonanej štúdie, v ktorej sa uviedlo tvrdenie, že existuje spojenie medzi autizmom a MMR vakcínou. Ukázalo sa, že táto štúdia nielenže bola vykonaná chybne, no pracovala aj s nepravdivými údajmi, ktoré boli upravované tak, aby podporili vopred stanovené závery štúdie.
Od roku 1998, kedy bola táto štúdia prezentovaná, sa vykonali viaceré štúdie, ktoré analyzovali dáta z očkovaní a dáta o autizme. Tie nepreukázali žiadnu spojitosť. Očkovanie samozrejme môže vyvolať nepríjemnú reakciu, ktorá je v drvivej väčšine lokálna a súvisí s miestom vpichu, ktoré je začervenané, opuchne či svrbí alebo prípadne bolí. Tieto príznaky však po niekoľkých dňoch ustúpia. Nedávať očkovať deti je vždy zlé rozhodnutie a môže spôsobiť veľké zdravotné komplikácie.
Hladovanie pomôže bojovať proti horúčke a prechladnutiu
Tento mýtus vychádza z toho, že prijímaním potravy podporujeme chorobu. Avšak to nie je pravda. Obmedzenie jedla môže zhoršiť funkciu vášho imunitného systému a ten nedokáže efektívne bojovať s chorobou. Lekári odporúčajú konzumovať najmä ľahkú, no pestrú stravu a prijímať dostatočné množstvo tekutín.
Iontové nápoje vám pomôžu rehydratovať organizmus
Iontové nápoje sú obľúbené u profesionálnych športovcov, ktorí si nimi dopĺňajú elektrolyty, minerály a energiu. Mnohé reklamy vyzývajú aj bežných ľudí, že tieto nápoje sú vhodné, ak idete cvičiť či si iba zabehať.
V skutočnosti však, ak nie ste profesionálny športovec, tak tieto nápoje nemajú veľké opodstatnenie. Všetky stratené živiny a minerály si doplníte v strave a rehydratujete sa pitím obyčajnej vody.
Káva a pivo dehydrujú
Vo veľkých množstvách má kofeín či alkohol skutočne močopudné účinky, ktoré môžu viesť až k dehydratácii. Avšak množstvo kofeínu v bežnej šálke kávy či množstvo alkoholu v jednom pive nie je tak veľké, aby organizmus „vysušili“. Mierne pitie kávy a piva v skutočnosti hydratuje organizmus podobne, ako voda.
Jedením veľkého množstva vajec sa zvýši cholesterol
Vajcia cholesterol samozrejme obsahujú, no to vlastne nie je problém. Ľudia, ktorí majú zvyšenú hladinu „zlého“ cholesterolu ju nemajú z toho, že by konzumovali veľké množstvá vajec, ale zo zlej životosprávy či z iných faktorov.
Konzumáciou tučných jedál priberiete
Znie to logicky, avšak nie je to úplne tak. Skôr priberiete z konzumácie sladkých jedál s veľkým obsahom cukru. Zistenia vedcov dokonca poukázali na falšovanie výskumov zo strany cukrovarského priemyslu v minulosti, ktorý poukazoval na to, že za nárastom obezity stojí konzumácia tukov.
Pri tomto však platí jednoduché pravidlo. Ak je energetický príjem väčší ako výdaj, tak je tendencia, že človek bude priberať. Ak je príjem energie menší ako výdaj, potom nastáva chudnutie.
Pitie kávy zastavuje rast
Zistilo sa, že pitie veľkého množstva kávy u dospelých môže ovplyvniť vstrebávanie vápnika. Je tu však jedno ale. Viac o tomto mýte, ale aj mnohé ďalšie sa dozviete v prvej časti tohto článku.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku