Spánok je veľmi dôležitý, a to nehovoríme len o oddychu organizmu, ale rovnako aj mysle. Pokiaľ podceníte čas strávený regeneráciou, nedosiahnete ani zďaleka taký výkon pri práci či bežných činnostiach, na aký ste zvyknutí. Keďže ide o známy fakt, tak dobrovoľne sa posteli vyhýba len málokto.
Ale vzhľadom k tomu, že žijeme v nesmierne zaneprázdnenej dobe, kedy sa každý ponáhľa a ledva si nájde čas na šálku kávy, nemáme šancu dopriať si optimálny spánok. Vďaka 21. storočie, vďaka seriály a vďaka termíny, ktoré nám dýchate na krk. Podľa portálu nhs.uk, potrebuje dospelý človek 7 až 9 hodín spánku denne na to, aby dokázal bezproblémovo fungovať, nefrflal a vyzeral k svetu. Nemožné. Pokiaľ pracujete 8 hodín denne a nedajbože máte občas chuť aj na kúsok socializácie, robíte to na úkor času stráveného so svojim vankúšom.
Spánková deprivácia, teda nedostatočné množstvo spánku (nie, že by išlo aj o druh mučenia), škodí. A nie len vám, pokiaľ zamedzíte spánok sebe, znepríjemňujete život aj svojmu okoliu. Nikto nemá rád zle naladených, nevrlých kolegov či priateľov. 18 ročná Chloe de Garis zistil, že existuje niečo magické. Niečo s názvom beauty sleep – čiže spánok krásy. Ide o množstvo času stráveného spánkom potrebného k tomu, aby ste počas dňa vyzerali dobre. Chloe netrpela len nevábnym vzhľadom, mala výkyvy nálad, ktoré z nej robili veľmi náročného spoločníka. Britský The Sun oslovil Chloe s experimentom, pri ktorom by mala existovať po dobu troch dní s tým, že si dopraje len štyri hodiny spánku. Na porovnanie jej sestra mladšia Lucy spávala 9 hodín denne.
Po ubehnutí troch dní napísala: „Prebúdzala som sa príšerne rozbitá. Som vyčerpaná, vyzerám zle a cítim sa ešte horšie. Nemôžem prestať jesť. Mám pocit, akoby bolo jedlo to jediné, čo ma dokáže udržať v pohode. Celé telo ma bolí, hlavne ruky. Vyzerám ako na smrteľnej posteli.“ So svojim univerzitným rozvrhom a prácou potrebovala omnoho viac spánku. Jej mama a sestra sa zhodli na tom, že vyzerá príšerne. Bolo omnoho mĺkvejšia než obyčajne, podľa jej priateľa bola nevrlá. Chloe si tiež všimla, že jej koža celkom zjavne trpela s ňou. Kruhy pod očami a bledý odtieň pokožky, ju sprevádzali naprieč celými tromi dňami, jej ťažkosti boli sprevádzané vyrážkami a akné.
Ponaučenie z tohto experimentu je teda jednoduché. Čím viac spánku si doprajete, tým ľahšie budete fungovať, budete vyzerať vitálnejšie a možno vďaka dobrej nálade sa stanete aj obľúbeným členom v kolektíve. Ako ale výskumy ukazujú, ani so spánkom to nie je dobré preháňať. Každý človek potrebuje rozdielny čas, no optimum – približne tých osem hodín by malo stačiť každému.
Pozri aj: Toto sú prvé deti Európy. Vedci vytvorili 3D rekonštrukcie ich tvárí, staré 30 tisíc rokov
thesun.co.uk, ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku