Žiadne iné energetické riešenie nie je produkované tak rýchlo. Na pracovnej tlačiarni sú vedci schopní v súčasnosti vyprodukovať stovky metrov materiálu za deň, na komerčnej tlačiarni s väčšími rozmermi, by sme sa mohli baviť o kilometroch. Keby 10 týchto tlačiarní pracovalo nepretržite, energiou by za deň bolo možné pokryť až 1000 obytných domov.
Tento materiál je vyrábaný tlačením pokročilého, elektronického atramentu na priesvitné, vrstvené dosky, ktoré sú tenké ako papier. K výrobe sa používajú bežné tlačiarenské lisy. Profesor Paul Dastoor, ktorý je vedúci tohto projektu so svojim tímom dosiahol možnosť využívania oboch alternatív. Elektronickej aj mechanickej.
Táto technológia prináša so svojim geniálnym nápadom aj bezkonkurenčnú cenu, štvorcový meter takéhoto panelu je ohodnotený na 10 dolárov (8,89 eur). V súčasnosti sú stále využívané iba na vedecké účely. Po prvýkrát majú austrálski vedci možnosť sledovať, aký veľký dosah má technológia a to v rôznych svetových podmienkach. Sú tak ľahké, že sú nanášané na strechy a steny v podobe jemného vlákna a pripevneného len suchým zipsom.
Zatiaľ čo elektronický atrament profesora Datoora prepisuje našu energetickú budúcnosť, môže byť prospešný aj pre nové trhy v tlačiarenskom priemysle. Tento materiál prinesie nový zdroj príjmu pre tlačiarenský priemysel – druhý najväčší výrobný priemysel v Austrálii.
newcastle.edu.au
Nahlásiť chybu v článku