Tentokrát si môžete prečítať o neobyčajnom príbehu, ktorý bol predlohou pre román Schindlerova Archa (Thomas Keneally) a neskôr sfilmovaný a premenovaný na Schindlerov zoznam, režírovaný Stevenom Spielbergom. Čiernobiele dielo natočené v roku 1993 z polovice ručnou kamerou získalo 7 Oscarov a fanúšikov po celom svete. Americkým filmovým inštitútom bol film v roku 2006 zvolený tretím najinšpiratívnejším a rok po tom ôsmym najväčším filmom všetkých čias.
Schindlerov zoznam je skutočný príbeh odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny o mužovi menom Oskar Schindler (Liam Neeson). Po vzhliadnutí židovského holokaustu sa Oskar mení zo skorumpovaného podnikateľa na človeka s dobrosrdečnou dušou. Je to obchodník, člen Nacistickej strany, ktorý v sebe ale dokázal nájsť človeka a nedokázal sa pozerať na to všetko utrpenie okolo seba. Stavia továreň, ktorá sa stáva útočiskom pre prenasledovaných Židov. V podstate „využíva“ lacnú pracovnú silu, ktorá produkuje tovar pre Nemecko (preto ju nezavreli) a zachraňuje takto tých, ktorým už zdanlivo nebolo pomoci.
Oskar Schindler bol kontroverzný nemecký obchodník žijúci v rokoch 1908-1974, ktorý skutočne zachránil 1200 Židov pred krutou smrťou v koncentračných táboroch. Narodil sa v českej dedinke nemeckej rodine a po skončení školskej dochádzky viackrát menil zamestnanie, no napokon aj napriek československému občianstvu začal pracovať pre nemecký Abwehr (rozviedka). Po odhalení jeho činnosti bol zatknutý, no prijatím Mníchovskej dohody bol opäť na slobode. Začal znova pracovať a hnať sa slepo za ziskom, stal sa arizátorom krakovskej továrne na smaltované výrobky, ktorá bola skonfiškovaná pôvodným židovským majiteľom. Pod sebou mal približne tisíc zamestnancov, ktorú zväčša tvorili Židia otročiaci pod dozorom esesákov. Lacná pracovná sila a vysoký zárobok ho motivoval, no neskôr sa pravdepodobne začala prejavovať jeho ľudskejšia stránka a postupne začal so svojimi zamestnancami súcitiť..
Celkový počet zachránených Židov nie je presne určený, pretože deti neviedli v evidencii, ale pohyboval sa okolo 1200. Úctyhodné číslo.. Zoznam používaný na presťahovanie zamestnancov zostavený Schindlerom a jeho účtovníkom Sternom sa stal predmetom filmu. Po všetkých týchto udalostiach, veľmi dobre zobrazených vo filme, mal Schindler obavy, že bude trestne stíhaný. Chvíľu bol, no po vypočutí jeho bývalých väzňov bolo stíhanie zastavené. Zomrel 9. októbra 1974 ako 66-ročný. Neskôr dostal niekoľko mierových ocenení, dokonca v Aleji Spravodlivých v Jeruzaleme má zasadený svoj strom.
Azda nikdy sa ale ešte nestalo, aby sa názory na čokoľvek zhodovali v jeden spoločný. Platí to aj v tomto prípade. Mnohí tvrdia, že Schindlera film ukazuje zidealizovane, skutočnú postavu odsudzujú za neospravedlniteľné zneužívanie Židov a ich záchranu považujú viac-menej za náhodu. Už aký názor si vytvoríte vy, je len na vás.
Nahlásiť chybu v článku