Bohužiaľ, niekedy je jednoduché nechať sa strhnúť zlým smerom a sú dni, kedy aj naše sebavedomie zakolíše. Úspech je subjektívny termín, ale začína práve v hlave. Týchto 9 vecí ber ako smernicu, ktorou by si sa mal čo najskôr začať riadiť.
Prestaň stále očakávať dokonalosť
Často sa stane, že veci nejdú tak, ako by sme čakali alebo ako sme si ich naplánovali. Stresujeme ohľadom malých vecí, pretože sme zabudli urobiť jednu vec a druhú sme spravili zle. Chyby sú faktom života. Stáva sa. Nie iba tebe, každému. Nič nie je, ani nikdy nebude, dokonalé. A je to v poriadku.
Príklad: Jennifer Lawrence je známa herečka, držiteľka Oscara, podľa mnohých najlepšie platená žena Hollywoodu. Vedel si ale, že sa pokúšala získať rolu Belly v Twilighte? Ani nechodila na kurzy hrania. Skrátka verila svojmu inštinktu a tvrdo pracovala, aby ukázala svoj talent. Očividne nie je dobrá pre každú rolu, ale neočakávala, že bude vo všetkom perfektná. Svoje zlyhania odmietania berie tak, ako by si mal aj ty. Učí sa z nich.
Prestaň hovoriť áno, keď chceš povedať nie
Vždy je dôležité poznať svoje limity, pretože ostatní ich vždy budú pokúšať. Ľudia sú spoločenské tvory, chceme sa socializovať, cítiť sa byť súčasťou niečoho alebo niekým špeciálnym. A takisto chceme potešiť druhých. To ale môže znamenať, že budeš využitý. Napríklad na to, aby si kolegovi pomohol s úlohou, hoci nemáš čas ani na tú svoju alebo, aby si požičal priateľovi peniaze„ ktoré nemáš.
Nehovor áno iba z pocitu viny, keď chceš v skutočnosti povedať, nie. Neboj sa veriť svojej intuícií a povedz nie. Niekedy máš toľko svojich vecí, že sa tam skrátka nenájde tá hodina či dve na pomoc kolegovi, ktorý je možno iba lenivý, pretože vie, že mu pomôžeš.
A navyše, niekedy je v poriadku, že si zvolíš niečo iné ako prácu. Povedať nie je zdravé. Povedať nie znamená, že poznáš svoje limity a môžeš vyžadovať určitý rešpekt.
Príklad: Margaret Thatcherová, železná lady, je známa svojou tvrdosťou. Bola mocný politik a vedela, kedy si musí stáť za svojím, hoci to znamenalo povedať nie zlým politickým a hospodárskym postupom.
Prestaň s negatívnym monológom
Asi všetci si vieme spomenúť na všetky zlé alebo negatívne veci, ktoré sa nám kedy stali, alebo ktoré sme spôsobili druhým. Je jedno, či si sa vo štvrtej triede potkol o vlastnú šnúrku z topánky, dostal výpoveď, niekoho si krivo obvinil alebo si si vypočul, ako o tebe za chrbtom niekto zle hovorí. Všetky tieto veci nám niekde v podvedomí zostanú navždy.
Avšak neustále si tieto situácie a myšlienky prehrávať v hlave a obviňovať sa za dávne chyby je kontraproduktívne. Miesto toho sa z chýb pouč a pokračuj v živote ďalej miesto toho, aby si za to sám seba stále trestal.
Takže najbližšie, ak si budeš chcieť opäť raz vynadať za niečo, čo si spravil pred piatimi rokmi, vypni tento negatívny monológ.
Pozri sa do zrkadla, usmej sa a povedz sám sebe niečo povzbudivé. Prečítaj si citát. Uvedom si, že si už so sebou začal niečo robiť a snažíš sa byť lepším človekom. Priznaj, že každý robí chyby, ale ešte dôležitejšie, že robiť chyby je okej.
Príklad: Steve Jobs zlyhal neskutočne veľakrát. Napriek tomu si ho pamätáme ako človeka, ktorý niečo dosiahol a nevzdal sa. Keď sa niečo pokazí, a ono sa vždy niečo pokazí, je pre nás jednoduché zamerať sa na každú jednu chybu, ktorú sme urobili. A potom ľahko stratíme vidinu svojich cieľov, pretože sme stratili aj svoje sebavedomie. Nevzdávaj sa a mysli pozitívne. A makaj. Zlyhanie nemusí byť a ani nie je konečné.
Prestaň sa koncentrovať iba na dnešok
Vyzerá to tak, že úspešní ľudia chápu hodnotu dobrého plánu. Plánujú si deň, svoje ciele, rozpočet a snáď aj dôchodok. Ale to neznamená, že si popri tom neužijú žiadnu zábavu. Rozdiel je v tom, že vedia, kedy je vhodné plánovať a nie sa zabávať. Nájdu si čas na produktivitu a zábavu, ale stále si šetria a myslia aj na budúcnosť.
Nesústreďuj sa iba na dnešok a zábavu. Áno, ži pre dnešok, ale mysli aj na to, kde chceš byť o takých 10 – 15 rokov.
Príklad: Neil deGrasse Tyson miluje vesmír a vedu od deviatich rokov. Pre túto lásku bol ochotný študovať dlhé roky veci, na ktorých mu záleží, pretože vedel, že to nebude jednoduché. Bol prijatý na Harvard, kde vyštudoval fyziku a išiel ďalej. Zoznam jeho zásluh a ocenení by potreboval ďalší článok sám o sebe.
Prestaň ignorovať svoje ciele
Prestaň stále veriť, že ti veci skrátka nejako vyjdú, pretože si dobrý človek. Dobré veci sa dejú ľuďom, ktorí sa snažia. A časť tejto snahy je stanoviť si ciele. Ako už bolo povedané, nesústreďuj sa iba na dnešok. Je dôležité, aby si si naplánoval čas stanovil si krátkodobé a dlhodobé ciele, aby si mohol zmerať svoj progres a mal niečo, čo chceš dosiahnuť.
Príklad: Alan Turing je považovaný za otca umelej inteligencie. Tiež rozlúštil kód nacistického zariadenia s názvom Enigma. V ceste mu stálo nemálo prekážok vrátane neschopnosti vychádzať s ostatnými či obvinenie z obscénností. Napriek všetkým týmto nástrahám sa mu podarilo dosiahnuť cieľ – prelomiť kód Enigmy, zachrániť približne 14 miliónov životov a pomohol ukončiť 2.svetovú vojnu.
Prestaň sa izolovať od ľudí
Úspešní ľudia chápu, že nie všetko je iba o práci a povinnostiach. Niektoré veci sú aj o rodine, relaxácií a záujmoch. Je jednoduché myslieť si, že žiadna úspešná osoba nemá čas nazvyš ani pre svojich priateľov. Občas, v niektorých prípadoch, je to aj pravda.
No nie vždy. Spoločenská izolácia je veľmi nebezpečná. Preto si mnoho ľudí osvojilo umenie rovnováhy, tzv. work-life balance. Neizolujú a neodstrkujú od seba ľudí, ktorých milujú, pretože majú obrovské ciele alebo niečo, čo chcú dosiahnuť. Miesto toho do svojich plánov a koníčkov týchto ľudí začlenia.
Príklad: Je v poriadku vedieť, ako pracovať sám a preferovať tento štýl, ale tiež je dôležité vedieť, že sa môžeš spoľahnúť na svojich priateľov či rodinu. Zapojenie ľudí do vedúcich či produktových procesov im dodá pocit ocenenia už iba kvôli tomu, že si do nich vložil svoju dôveru. Tiež ti môžu poskytnúť veľmi cennú spätnú väzbu. Úspešní ľudia fungujú aj takto. A občas si od práce oddýchnu, aby mohli byť s blízkymi
Prestaň sa porovnávať s ostatnými
Úspešný človek vie, že jediná osoba, s ktorou treba súťažiť, je osoba, ktorou bol včera. Úspešní ľudia sú príliš sústredení a na seba a na svoje ciele, aby sa trápili nad inými. Nechcú sa porovnávať s druhými, pretože je to kontraproduktívne. No analyzujú svoje slabé body a dokážu skutočne oceniť tých, ktorí dokázali veci, ktoré sa im samým zatiaľ nepodarili.
Je zbytočné sa neustále prirovnávať k druhým. Koniec koncov, nikam to nevedie, iba ak k nízkemu sebavedomiu a negatívnym monologóm.
Príklad: Vezmi si Taylor Swift, jednu z najúspešnejších umelkýň dnešnej doby. Ale pred tým bola iba malý hudobník v Nashville a hrávala v malých kaviarňach. Mnohým štúdiám ponúkala svoje demo nahrávky, kde robila covery mnohých piesní. Ale až keď začala písať a hrať svoje vlastné piesne, si ju ľudia všimli. A hoci aj potom ju mnohí spochybňovali, pozri, kde je teraz.
Prestaň žiť v minulosti
Úspešní sa zo svojich chýb poučia, ale nežijú v minulosti. Vezmú si to, čo ich malo poučiť a idú ďalej s tým, že vedia, čomu sa v budúcnosti vyhnúť. Neži vo svojej vlastnej minulosti a nepozeraj sa na seba ako na osobu ktorou si bol kedysi. Pozri sa na seba ako na osobu, ktorou si dnes a ktorou sa postupne stávaš.
Príklad: Pamätali by sme si Thomasa Edisona, keby sa svojich myšlienok vzdal predtým, ako sa mu ich podarilo dosiahnuť? Vieš sa sústrediť iba na to, čo bolo včera? Čo ak bol včerajšok úplný prepadák a zlyhanie? A čo. Skús to znova! Zlyhanie nás učí o tom, čo nefunguje a pomáha nám ísť vpred k tomu, čo funguje. Takže nezabúdaj – zlyhanie je iba spätná väzba.
Prestaň tolerovať neúprimných ľudí
Tí úspešní dokážu oceniť iných pre ich výnimočnosť. Nepokúšajú sa im ublížiť, znevažovať ich alebo akokoľvek ponižovať, aby dosiahli svoj vlastný úspech na ich úkor. Sú otvorení vzťahom s ostatnými, ale tiež vedia, kedy je čas takpovediac pretnúť lano.
Ľudia vedia byť príliš zhovievaví, pokiaľ sa jedná o to, keď im niekto krivdil. Ako to robia tí úspešní? Negatívnych a neúprimných ľudí netolerujú, pretože sú príliš zaneprázdnení tým, aby mali radi úprimných a čestných ľudí.
Príklad: Každý. Každý máme ľudí, do ktorých sme vložili energiu a oni nám to neopätovali. Nikto nechce nepotrebnú negativitu ani okolo seba, ani okolo tých, na ktorých im záleží.
lifehack.org, startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku