Nikola Tesla, geniálny fyzik narodený v Chorvátskej dedinke Smiljan, žil v niekoľkých krajinách Európy, až sa napokon usadil v Spojených štátoch. Odmalička miloval prírodné vedy, neskôr študoval na univerzitách v Prahe a Gratzi. Svojimi vynálezmi patrí medzi najväčších fyzikov všetkých čias. Pozrite si 9 zaujímavostí o Nikola Teslovi, ktorý práve v týchto dňoch oslavuje svoje pomyselné 161. narodeniny.
Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 okolo polnoci práve počas silnej búrky. Podľa rodinnej legendy, povedala pôrodná sestra, ktorá bola pri Teslovom narodení, že táto búrka nie je dobré znamenie. „Bude to dieťa temnoty…“. Tak zneli jej slová. Keď to počula Teslova matka povedala : „Nie, bude to dieťa svetla.“. A mala pravdu…
Keď mal Tesla sedem rokov, utrpel veľmi ťažkú stratu. Jeho starší brat Dane umrel pri nehode na koni, čo Teslu zasiahlo asi na celý život. Pár rokov po tejto tragédii Tesla často videl rôzne vízie a zjavenia, ktoré časom prestali. Psychické problémy boli v Teslovej rodine takmer samozrejmosťou. Trpel nimi jeho otec i brat, ktorý tragicky umrel pri nehode. Na sklonku svojho života strávil mnoho času posedávaním a kŕmením holubov. V tomto období už údajne Tesla celkom strácal zdravý rozum a čoskoro vo veku 86 rokov umiera.
Tesla bol v mnohých veciach nadčasový. Okrem iného aj v ekologickom vnímaní sveta. Obával sa totiž, že ľudia míňajú svetové zásoby nerastných surovín príliš rýchlo (v týchto časoch sa jednalo najmä o čierne a hnedé uhlie). Rovnako vnímal aj možné následky ich spaľovania. Preto sa zaujímal o využívanie prírodnej energie. Skúmal energiu Zeme z pôdy a zo vzduchu. Umelý elektrický blesk, ktorý vytvoril v jeho laboratóriu, mal byť vytvorený práve z takejto energie.
Podľa mnohých bol Tesla skutočným géniom, no o niečo horším konštruktérom. Jeho nápady boli brilantné, ale sám ich nedokázal plne zrealizovať. Svedčí o tom aj fakt, že Tesla už pred viac ako 100 rokmi rozmýšľal o zariadení podobnom dnešnému smartfónu. Po dokončení transatlantického telegrafického spojenie mal Tesla vymyslené zariadenie „do ruky“, ktoré by dokázalo prijímať telegrafické správy, ktoré by boli v jeho laboratóriu triedené a následne posielané na rôzne frekvencie, teda do rôznych „mobilov“.
O Teslovi sa hovorilo, že má vo svojom laboratóriu zariadenie, ktoré dokáže spustiť zemetrasenie. V jeho okolí sa totiž často vyskytovali mierne otrasy. Tento prístroj bol v skutočnosti obrovský vysokofrekvenčný oscilátor, ktorý skutočne vytváral mierne otrasy. Podľa legendy si raz vystrelil zo svojho priateľa Marka Twaina, ktorý, ako je známe, trpel častými tráviacimi ťažkosťami. Twaina vraj postavil priamo nad oscilátor, spustil ho a vibrácie, ktoré vytvoril okamžite vyriešili Twainove ťažkosti…Utekal totiž okamžite na toaletu.
Hovorí sa, že najväčší géniovia sú tak trochu blázni. Nikola Tesla bol tiež tak trošku blázon…Trpel nespavosťou, podľa jeho slov mu stačilo spať denne len 2 hodiny. Zvyšných 22 sa venoval práci. Nenávidel okrúhle predmety a na šperky sa nemohol ani len pozrieť. Údajne dokázal ovládať a racionálne konať vo svojich nočných morách, ktorými trpel od detstva. Bol posadnutý číslom 3 a pred každým stolovaním musel dokonale vyčistiť jedálenský stôl. Okrem čistenia jedálenského stola mal Tesla aj iné prehnané hygienické návyky. Podľa mnohých táto „fóbia“ vznikla po ťažkej cholere, ktorú ako dieťa prekonal.
Tesla bol veľkým obľúbencom whisky. Tento nápoj však nevnímal ako alkohol. Tvrdil, že sa vďaka whisky dožije aspoň 150 rokov. Tohto nápoja sa musel vzdať po prvej svetovej vojne v čase prohibície. Postupne svoj pitný režim obmedzil len na mlieko a čistú vodu. Či už za to vďačí nápojom, alebo niečomu inému, Tesla sa dožil naozaj pekného veku.
Jednou z Teslových hlavných zbraní bola výborná fotografická pamäť a predstavivosť. Údajne si dokázal zapamätať celé strany z kníh, plány a návrhy svojich vynálezov… Čo sa týka predstavivosti, mal výborné trojrozmerné videnie.
V roku 1899 zachytil Tesla signál prichádzajúci z vesmíru, no všetci ho považovali za šialenca. V tomto roku totiž postavil laboratórium v Colorado Springs, ktoré dokázalo vysielať signál a elektrickú energiu na dlhé vzdialenosti. Počas jednej letnej búrky zachytili Teslove prístroje zvláštny signál. Keď Tesla vylúčil všetky možnosti, prehlásil, že signál pochádza priamo z vesmíru. Až o takmer 100 rokov vedci potvrdili, že Tesla mal skutočne pravdu. Po preštudovaní jeho správy o tomto incidente zistili, že signál bol skutočne spôsobený narušením magnetického poľa Jupiteru jedným z jeho mesiacov.
Pozri aj: 9 vynálezov Nikola Teslu, ktoré zmenili svet na celé desaťročia
Nahlásiť chybu v článku