Vesmír, to je pre jedného človeka nepredstaviteľne obrovský priestor plný neznámych, šialených a nepochopiteľných súvislostí. V polovici 20.storočia začali ľudia skúmať túto čiernotu a zistili, že okrem našej slnečnej sústavy existuje ešte niekoľko, možno stovky, alebo tisíce podobných. Vedci skúmajú mnohé zákutia vesmíru a zhromažďujú množstvo poznatkov, ktoré možno v budúcnosti nájdu využitie pre osídlenie niektorej z ďalších planét. V tomto článku sa dozviete niečo o tých najzvláštnejších a najzáhadnejších planétach mimo našu slnečnú sústavu, ktoré boli doposiaľ objavené. Veď ktovie, možno práve niektorá z nich poskytne domov našim pra-pra-pra-pra-pravnúčatám, alebo sa tu budú organizovať nudné školské exkurzie.
Osiris
Planéta Osiris, ktorej systémový názov znie HD 209458b, sa nachádza asi 150 svetelných rokov od našich domovov v súhvezdí Pegasus a je prvou planétou, ktorá bola v tomto súhvezdí objavená. Je o 30% väčšia ako Jupiter a okolo svojej orbity obchádza vo vzdialenosti 8-krát menšej ako Merkúr od Slnka. Je veľmi nepravdepodobné, že by tu existoval život, keďže priemerná teplota tu dosahuje 1832°C. Ale ktovie čím nás ľudstvo prekvapí…
Planéta, kde pršia skaly
CoRoT-7b je podivná planéta, ktorá patrí medzi prvo-objavené planéty, ktoré obiehajú okolo inej hviezdy ako Slnko. CoRoT-7b bola spočiatku plynová planéta, podobne ako Neptún alebo Saturn, ale postupom času stratila plynový obal a zostala z nej iba masa skál. Zaujímavosťou je, že teplota na jednej polovici planéty, tej, ktorá je priklonená k hviezde, je asi 4000°C a na tej druhej „len“ 170°C…4000 °C je dosť na to, aby sa skalný povrch rozpúšťal a vyparoval. Následne sa vo výškach schladí a na povrch dopadá v podobe skalného dažďu.
Planéta Matuzalem
Matuzalem je príznačné meno pre pravdepodobne najstaršiu planétu vesmíru. Matuzalem je asi trojnásobne staršia ako Zem a odhaduje sa, že je len o miliardu rokov mladšia ako samotný vesmír. Znie to síce ako priepastný rozdiel, ale pre vesmír to až taká veková odchýlka nie je. Ďalšou zaujímavosťou je, že Matuzalem obieha okolo dvojitej hviezdy, a to v súhvezdí Škorpión.
Nahlásiť chybu v článku