Pre niekoho je vrchol luxusu jahoda so šampanským, iní si radi pochutia na kvalitnom steaku z lososa, alebo ďalší zase nedá dopustiť na luxusné belgické pralinky. Tieto jedlá, aj keď rozhodne nepatria medzi tie najlacnejšie, stále sa nechytajú na tie, ktoré sa nachádzajú v našom zozname. Aj keď nepredpokladáme, že ste vyskúšali všetky z nich, určite vám mnohé z nich nie sú cudzie a veríme, že minimálne jednu potravinu z nich, ste už vyskúšali aj vy.
Čírovka – Matsutake
Tieto huby majú pôvod v Japonsku, no rastú aj v niektorých iných oblastiach Ázie. Ich počet však klesá, kvôli premnoženému hmyzu a inváznym rastlinám, ktoré hubám narušujú ich prirodzený biotop. Keďže kultivácia týchto húb je problémom, môže sa stať, že cena tejto huby v budúcnosti bude len rásť.
Cena: 560 eur/kilogram
Kopi Luwak
Táto káva je u nás známa aj ako cibetková káva. Kopi Luwak sa produkuje najmä v Indonézii, na Filipínach a v Južnej Indii. Je považovaná za najdrahšiu kávu na svete. Známa je svojou metódou spracovania, pri ktorom cibetka – malá kunovitá šelma, prehltne kávový bôb a z jej trusu sa následne vyberú zrná, ktoré sa spracujú na kávu.
Cena: 230 až 1200 eur/kilogram
Biely kaviár
Tento cenný kaviár pochádza z albínskych jeseterov, ktoré žijú v Kaspickom mori. Cena kaviáru je preto taká vysoká, keďže populácia bielych jeseterov je veľmi malá a ich lov sa koná len sporadicky.
Cena: 8500 eur/kilogram
Polievka z lastovičích hniezd
Už len pri počutí názvu tohto jedla, by sa pretočil žalúdok mnohým Slovákom. A ani sa nedivíme. Napriek tomu, je polievka z hniezd lastovičiek, ktoré žijú na vybraných územiach Číny, považovaná za delikatesu a jednu z tradičných potravín v čínskej medicíne. V polievke sa môžete teda tešiť na sliny lastovičiek a ak si v tanieri nájdete pierko, tak to len podčiarkuje kvalitu jedla.
Cena: 2800 eur/kilogram
Šafran
Zaradenie tohto korenia do zoznamu najdrahších potravín asi neprekvapí nikoho. Vysoká cena šafranu je spôsobená tým, že sa musí spracovávať ručne a zbierajú sa iba blizny zo šafranových kvetov. V každom kvete sa nachádzajú iba tri blizny. Šafran možno rastie aj vo vašich záhradách, keďže toto korenie pochádza z krokusových kvetov.
Cena: 1000 až 10000 eur/kilogram (v závislosti na produkcii, kvalite a odrode)
Biele hľuzovky
Vysoká cena týchto húb je daná najmä tým, že sa nedajú komerčne pestovať a že rastú pod zemou, čím je ich zber o to náročnejší. Na ich hľadanie sa využívajú vycvičené psy či dokonca aj prasatá, ktoré ich svojim citlivým ňufákom dokážu nájsť.
Cena: 2000 eur/kilogram
Čierna sliepka Ayam Cemani
Táto čierna sliepka sa chová v Indonézii a v súčasnosti je s jej exportom problém, kvôli riziku vtáčej chrípke. Toto plemeno hydiny je veľmi vzácne, avšak nie v Indonézii, kde je táto sliepka rozšírená v hojnom počte.
Cena: 180 eur/kilogram
Wagyu steak
Za vysokou cenou tohto steaku sa skrýva práve starostlivosť o japonské plemenné býky. Tie majú pohodu a to takú, že by ste im možno závideli aj vy (až do momentu porážky samozrejme). Aby býky mali mäso čo najchutnejšie, tak dostávajú pravidelné masáže, v stajniach im hrá príjemná klasická hudba a na pitie majú k dispozícii dokonca aj pivo. To má za následok, že steak má krásne mramorovanie a neuveriteľnú maslovú konzistenciu.
Cena: 400 eur/kilogram
Iberská šunka
Šunka Jamón Ibérico zo Španielska je najdrahšou šunkou na svete. Prasce sú chované žaluďmi a majú obrovský výbeh, na ktorom majú dostatok voľnosti.
Cena: 365 eur/kilogram
Losí syr
Jedným z najdrahších syrov je syr z losa, ktorý vyrábajú vo Švédsku. Syr má bielu farbu a konzistenciou pripomína grécky syr Feta. Produkuje sa vo veľmi obmedzenom množstve, preto je jeho cena veľmi vysoká.
Cena: 1000 eur/kilogram
Pozri aj: 10 exotických pochúťok, ktoré je lepšie radšej neskúšať, lebo to môže byť vaše posledné jedlo
interez.sk (mmm), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku