Vo forme filmov. Tie sú v súčasnosti najpresnejším ukazovateľom v historickej problematike. Mnoho ľudí si môže byť vedomých udalostí, ktoré sa odohrali v minulosti. Málokto si však dokáže uvedomiť ich plnú hodnotu, riziko a to ako veľmi boli niektoré udalostí drsné a nepríjemné. Vďaka CGI efektom, digitálnej mágii a moderným technológiám dokážu súčasní filmári docieliť autentický zážitok.
Nebolo tomu inak ani v prípade Dunkirku, ktorý mal prednedávnom premiéru. My však nehovoríme o Cézarovi ani Hitlerovi. Hovoríme o mužovi, ktorý Marxizmus dotiahol k diabolskej okupácii niekoľkých európskych území. O komunizme na čele s Josifom Stalinom.
Občiansky preukaz
Občiansky preukaz je síce komédia, no ponuré obdobie komunizmu zachytáva naozaj verne. Román, ktorý bol filmu predlohou vyšiel z pera autora menom Petr Šabach. Sfilmovaný bol v roku 2010 a vznikol v česko-slovenskej spolupráci. Film získal celkom 11 nominácií na Českého Leva.
Fair Play
Film je zasadený do 80. rokov v Československu. Sleduje osud mladej šprintérky, ktorá sa pokúša dostať na olympíjske hry. Bez toho, aby o tom hlavná hrdinka vedela, začnú jej byť podávané steroidy. To jej pridáva na výkonnosti za zdravotných problémov. Keď prichádza na pravdu, rozhodne sa ďalej trénovať bez nich. V dúfaní, že sa jej podarí emigrovať, začne jej matka podávať steroidy znova v podobe neškodných vitamínov.
Eštebák
V hlavnej úlohe tu exceluje Jiří Mádl, ktorý stvárňuje Adama, člena ŠtB. Po nedlhej dobe v práci agenta zisťuje, že nie je jediný kto sleduje. Ktosi sleduje jeho. Film zobrazuje drsnú realitu na pozadí konca šesťdesiatych rokov v Česku. Realitu, ktorá v našich končinách nebola o nič lepšia. Taktiež poukazuje na skutočnosť je jedinou cestou von je útek, ten však nie je tak ľahký ako sa môže stať.
Don´t Stop
Píše sa rok 1983. Konečne sa aj v našich končinách objavila vlna punku. S ním aj mnoho hudobníkov. Príbeh sleduje príbeh dvoch mladých chlapcov, ktorým udrie do srdca album London Calling od The Clash. Potom čo im na hlavách vyrastú účesy nepochopené spoločnosťou, odštartujú vlastnú kapelu a pokúsia sa presadiť v čase, kedy ešte nikto nemal právo na voľbu svojho životného štýlu či slobodného prejavu.
Rebelové
Tento milý a zábavný muzikál je zasadený do 60. rokov. Popri mnohých, dnes už notoricky známych piesňach, nám ukazuje realitu počas ruskej invázie. Svet očami maturantov v dobe Woodstocku, hranatých áut a soulovej hudby sa pomaly začne rozpadať. A to je čas na útek.
Hořící keř
Dvojdielna miniséria natočená na motívy normalizácie zožala veľký úspech. Pochádza z dielne českej HBO. Televízia sa rozhodla pokračovať v tvorbe vlastných seriálov po veľkom úspechu seriálu Terapie. Hovoríme o príbehu, ktorý sleduje čin Jana Palacha, osudoch jeho blízkych a počiatkoch normalizácie v ČSSR.
Učiteľka
Film o korupcii, šikane, manipulácii a úplatkoch nesie názov Učiteľka. Hlavnú úlohu si tu zahrala Zuzana Mauréry. Na festivale v Karlovych Varoch dokonca utŕžila výhru za Nejlepší ženský herecký výkon. Príbeh hovorí o učiteľke, ktorá je na pohľad milá a empatická. Ukáže sa však, že skrz svojich žiakov manipuluje rodičov za účelom osobného obohatenia. Dlho sa však neohreje, keď sa jej tri rodiny rozhodnú vzdorovať na čele s riaditeľkou školy.
Rukojemník
Film vznikol na základe knižnej predlohy Petra Pišťaneka. Je o príbehu malého Petra, ktorého rodiča emigrovali do Viedne. Tí sa snažia dostať ho k sebe prostredníctvom úradov, no on sám vymýšľa rôzne spôsoby, ako sa dostať cez čiaru. Keď sa šesťdesiate roky začnú blížiť ku koncu, otvorí sa aj Petrovi cesta cez hranice. Ak by však po nej mal vyraziť, znamenalo by to, že sa musí vzdať všetkého čo pozná. Vrátane rodičov, u ktorých vyrastal, priateľov a všetkých dobrodružstiev.
Pelíšky
Príbehy jednej historickej generácie snáď predstavovať ani nemusíme. Naprieč rokmi si tento film získal oprávnene nespočetné množstvo fanúšikov a stal sa najväčším kultom v našich končinách. Starnúci rodičia, dospievajúca mládež a malé deti tu dostali miesto pre svoje paralelné príbehy v tom najzvláštnejšom období našej histórie. V roku 1968.
Nahlásiť chybu v článku