Meno Peter Sagan sa v týchto dňoch v slovenských ale i svetových médiách skloňuje vo všetkých pádoch. Po včerajšom hrozivom páde, dnes celý športový svet potešila správa o tom, že v pretekoch bude predsa len pokračovať. Ako dobre však poznáte športovca, vďaka ktorému si našu krajinu v zahraničí možno konečne prestanú mýliť so Slovinskom?
Miesto, kde sa učil bicyklovať
Peter Sagan sa narodil v roku 1990 v Žiline. Navštevoval základnú školu na Jarnej ulici, (ktorá dnes už neexistuje) a teda práve v jej okolí sa nachádzajú miesta, kde Sagan na bicykel ako dieťa nasadol po prvý raz. So športovou cyklistikou však ako prvý začal jeho starší brat Juraj. Peter to najskôr skúšal s loptou a kopačkami no po pár týždňoch vymenil ihrisko za bicykel. Chuť cyklistického víťazstva pritom okúsil už ako 7-ročný, keď vo svojej kategórii zvíťazil v pretekoch v žilinskom lesoparku. Úspech vtedy rovnako vo svojej kategórii dosiahol aj starší Juraj.
Juniorská kariéra
Prvé víťazstvo odštartovalo Petrovu juniorskú kariéru. Ako 9-ročný už trénoval v žilinskom Cyklistickom spolku. Už vtedy bolo jasné, že z Petra vznikne všestranný talent. Venoval sa totiž cestnej aj horskej cyklistike a počas zimy dokonca cyklokrosu. Medzi jeho najväčšie juniorské úspechy nepochybne patrí prekvapivé víťazstvo na pretekoch Regiónem Orlicka v Českej republike. Tu iba 16-ročný Peter Sagan porazil v štvor-etapových pretekoch všetkých o dva roky starších súperov. V rovnakom veku sa na majstrovstvách Slovenska juniorov umiestnil na treťom mieste za znovu staršími súpermi, medzi ktorými nechýbal ani jeho brat Juraj. O rok neskôr však už s náskokom cez 7 minút na týchto pretekoch triumfoval.
Štart vo svetovej cyklistike
Na prelome juniorskej a profesionálnej kariéry Peter Sagan stále nebol jednostranne orientovaným cyklistom a zúčastňoval sa pretekov ako v horskej tak i cestnej cyklistike. Možno i to zahralo svoju rolu počas rokovaní s Patrickom Lefévre, šéfom tímu OPQS, ktorý mohol byť vstupným lístkom Petra Sagana medzi profesionálov. Nakoniec sa však nedohodli a o niečo neskôr sa Peter pripojil k tímu Liquigas (dnes Cannondale Pro Cycling). Peter sa tak dostal do sveta svetovej profesionálnej cyklistiky a Patrick Lefévre sa už o niekoľko mesiacov mohol chytať za hlavu, akú veľkú chybu urobil.
Superschopnosti
Široké zameranie Petra Sagana počas juniorskej a v začiatkoch profesionálnej kariéry predznamenali, že sa Slovensko môže pýšiť azda najvšestrannejším cyklistom planéty. Okrem toho má však Peter aj jednu „superschopnosť“. Lekári z tímu Cannondale hovoria, že dokáže rýchlejšie ako ostatní športovci odbúravať kyselinu mliečnu a naplno dokáže jazdiť asi o pol minúty dlhšie ako ostatní jazdci. Spolu s talentom, tréningom, technikou a vytrvalosťou tak vznikol svetový fenomén v podobe Petra Sagana.
Terminátor či Rambo
Za svoju doterajšiu profesionálnu kariéru si Peter medzi ďalšími jazdcami i medzi verejnosťou vyslúžil niekoľko prezývok. Hneď prvú dostal počas svojej profesionálnej premiéry na počas podujatia UCI Pro Tour v Austrálii v roku 2010. Peter vtedy tesne pred koncom 2. etapy nepríjemne spadol a jeho ošetrenie si vyžiadalo celkom 18 stehov. Na druhý deň však v pretekoch pokračoval, skončil štvrtý a medzi súpermi si vyslúžil prezývku Rambo. Počas nasledujúcich rokov mu však ľudia hovorili aj Terminátor, Forrest Gump, Hulk či dokonca Higgsov bozón. Uvidíme, či si do zbierku novú prezývku pripíše aj po incidente z aktuálneho ročníka Tour de France.
Spoznáva svet
Profesionálna cyklistika neotvorila Petrovi dvere len do sveta športu, ale i do neraz exotických krajín. Peter trénoval napríklad na „streche sveta“ v Himalájach. Navštívil exotický ostrov Curacao, kde si zaplával s delfínmi. V Japonsku vyskúšal presedlať na sumo a vyskúšal si i japonské MotoGP. Spolu s Fernandom Alonsom si zajazdil aj na okruhu Formule 1. Okrem toho navštívil i surferský raj Austráliu, Malajziu, Thajsko či Kambodžu.
Stávka o auto
O tom, že Peter je šoumen a človek, ktorý sa ani pred kamerami a zrakmi celého sveta nemusí hrať na niekoho kým v skutočnosti nie je, nás presviedča pravidelne. Medzi jeho prvé výstrelky patrila stávka so šéfom tímu Cannondale pred Petrovým prvým vystúpením na Tour de France v roku 2012. Peter vtedy vedeniu prehlásil, že na podujatí získa minimálne dve etapové víťazstvá a zelené tričko. Práve tak sa zrodila stávka s prezidentom tímu Paolom Zanim o luxusné Porsche, na ktorom sa po pretekoch Peter prevážal. Vyhral totiž tri etapy a skutočne získal zelené tričko.
Prepísal národnú i športovú históriu
Hovorilo sa o ňom, že patrí medzi najúspešnejších športovcov histórie Slovenska a včera sa ním skutočne stal. V nórskom Bergene sa mu totiž podarilo získať v poradí tretí titul Majstra sveta, čo sa doposiaľ žiadnemu cyklistovi nepodarilo. Peter Sagan tak prepísal nielen športovú históriu Slovenska, ale i svetovú históriu cyklistiky. Po 270 km dlhom preteku sa vyjadril, že išlo o najťažšie majstrovstvá sveta, ktorých sa kedy zúčastnil.
Istý zelený dres
Na aktuálnych pretekoch Tour de France má Peter Sagan už matematicky istý zelený dres. Bodovaciu súťaž vyhrá a to v prípade, že preteky dokončí. Stačí mu tak do Paríža prísť na akomkoľvek mieste, žiadny zo súperov ho už v počte bodov matematicky prekonať nemôže. Po včerajšom páde sa celá cyklistická komunita potešila správe, že Peter Sagan bude v pretekoch pokračovať. Do konca pretekov mu tak všetci želáme veľa šťastia.
Pozri aj: 10 úžasných športových momentov, ktoré premenili tvár športu a zmenili celý svet
sportovky.sk, bicycling.com, wikipedia.org, HNonline
Nahlásiť chybu v článku