Ide vždy o ich príjemný vzhľad alebo vás dokáže zaujať aj jazva na tvári či nie symetrický úsmev? Vedci si posvietili na niektoré zo znakov, ktoré odčítame ľuďom z tváre a určili mieru ich atraktivity. Niektoré body vás možno skutočne prekvapia.
Je samozrejmé, že v prvom rade by sme sa mali zameriavať na povahu človeka, jeho správanie a až potom hodnotiť vzhľad. Ako si však pomôcť, keď prvý dojem je jednoducho prvý dojem? Pozrite sa na znaky, ktoré sa zdajú ľuďom na opačnom pohlaví najviac atraktívne. Zhodnete sa s výsledkami vedeckých štúdií?
Symetria
Aj keď dokonale symetrická tvár neexistuje, vedci zaoberajúci sa vzťahom medzi symetrickosťou tváre a atraktivitou došli k zaujímavému záveru. Ľudia, ktorí majú symetrickú tvár sú pre ostatných oveľa atraktívnejší. Do skúmanej vzorky boli zahrnuté i dvojičky a práve tá osoba, ktorá mala tvár symetrickejšiu, bola považovaná za viac atraktívnu. Vedecké bádanie má pre tento jav i vysvetlenie vo svojej štúdii. Z evolučného hľadiska je pre nás symetrická tvár symbolom dobrého zdravia a symetrické črty sa nám spájajú s jedincom s „dobrými génmi“. Aj keď to tak podvedome vnímame, výskum z roku 2014 na vzorke 5000 študentov dokázal, že neexistuje priama spojitosť medzi symetriou a dobrým zdravým. Takže ak nepatríte k ľuďom so symetrickou tvárou, nemusíte sa kvôli tomu vôbec trápiť.
Asymetrický detail
Aj keď sa tento bod vylučuje s prvým, niečo na tom pravdy určite bude. Na ľuďoch nás často priťahuje malý asymetrický detail, ako napríklad jeden kútik úst, ktorý je vždy vyššie pri úsmeve. V skutočnosti dokonalá symetria neexistuje a ak by sme svoju tvár upravili do perfektnej symetrickej podoby v počítači, zdala by sa nám nesmierne divná, až vyrušujúca. Zdá sa, že ľudia prirodzene odmietajú dokonalosť, čo je prinajmenšom sympatické.
Priemernosť
Oveľa viac nás priťahujú ľudia, ktorí majú podobné črty ako väčšina populácie. Iste je originálnosť zaujímavá, no za atraktívnejšie hodnotíme osoby, ktoré až tak nevystupujú z radu. Štúdia publikovaná v časopise Human Nature tento fenomén vysvetľuje tak, že priemerne vyzerajúca tvár reprezentuje rozmanitejší súbor génov, a tým pádom aj genetickú výhodu v boji proti chorobám.
Starší výzor
Počuli ste už o „efekte Georga Clooneyho“? Ide o zistenie vedcov, že ženy preferujú mužov, ktorí vyzerajú staršie. V podstate má tento fenomén základ v našej schopnosti byť plodné od obdobia puberty až po menopauzu. U mužov je tento vek posunutý smerom nahor, preto si ženy podvedome vyberajú partnera, ktorý vyzerá staršie, a teda znamená vyššiu šancu k splodeniu potomkov. Štúdia hovorí i o tom, že vyšší vek je aj znakom zabezpečenia a stability, čo je pre ženy s podvedomou túžbou byť matkou tiež rozhodujúcim elementom, aj keď to často na vedomej úrovni nevnímajú.
Strnisko
Už dlhšie obdobie je aktuálny trend dlhšej brady u mužov. V roku 2013 prebehol výskum, ktorý skúmal mieru atraktivity na základe dĺžky strniska. Vzorkou boli muži rozdelení do štyroch skupín: do hladka oholení, muži s malým strniskom, muži s dlhším strniskom a muži s dlhou bradou a fúzmi. Najatraktívnejšie z toho vyšli muži s približne 10-dňovým strniskom. Najmenej atraktívni boli hladko oholení muži a muži s dlhou bradou a fúzmi.
Jazva na tvári
Tento fakt platí najmä ak hovoríme o mužskej atraktivite. Ženy určite priťahujú muži, ktorí majú jazvu na tvári. Pravdepodobne ide o akýsi drsnejší alebo hrdinskejší vzhľad, či demonštráciu sily, ktorá ženy priťahuje. Podľa výsledkov výskumu však ženy považujú mužov s jazvami za „adeptov“ na krátkodobý vzťah. Muži pri pohľade na ženy s jazvou alebo bez jazvy nerobia žiadne rozdiely a nepripisujú tomu žiaden význam.
Známa tvár
Nie všetko môžeme zhodiť na genetiku. Pri skúmaní toho, ako hodnotia atraktívnosť ľudí dvojičky sa prišlo k záveru, že každé z dvojčiat považuje za atraktívneho niekoho iného. Často sa nám zdá sympatický a atraktívny človek, ktorý nám niekoho pripomína. Môže ísť aj o detaily, ktoré sú podobné s niekým, koho máme radi, aj keď to možno vôbec nevnímame. To isté platí aj obrátene. Niekto je nám na prvý pohľad nesympatický len preto, že nám pripomína osoby, s ktorými možno nemáme dobré skúsenosti.
Jednoduchosť
V jednoduchosti je krása. Táto veta sa nevraví tak často len náhodou. Štúdia z roku 2016 odhalila, že muži nehodnotia ženskú tvar čiastkovo ale vnímajú celkový vzhľad. Pri hodnotení ženských tvári na stupnici od 1 do 20 „vyhrali“ tie tváre, ktoré nemali žiadne výrazné črty, akými sú napríklad veľké plné pery. Muži sa zamerali na tvár ako celok a páčili sa im najmä viac symetrické dámy bez výrazných rozlišovacích znakov.
Vzhľad podobní rodičom
Vedci dokázali, že nás často priťahujú osoby, ktoré sú podobné rodičovi opačného pohlavia. Navyše nejde len o vzhľad ale i vek partnera, ktorý nezriedka vyplýva z veku rodiča pri našom narodení. Ženy, ktorých otec pri narodení nedosiahol vek 30 rokov majú tendenciu hľadať si mladších partnerov, zatiaľ čo ženy s otcom po tridsiatke priťahujú o niečo starší muži. Rovnako nám imponujú i vlastnosti, ktoré má rodič opačného pohlavia. Možno je to práve tým, že rodičia sú našimi prvými pestúnmi, prvými osobami v našom živote, ku ktorým vzhliadame a ich konanie sa nám preto zdá sympatické a prirodzené.
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku