Rodičia sú našou oporou, naším štítom. Starajú sa o nás s láskou a nehou, aj keď tá láska môže mať mnoho podôb. Iste aj vaši rodičia občas trúsia hlášky v štýle „Budeš tu sedieť kým to nedoješ!“ alebo „Ak tie nohavice zašpiníš, nepraj si ma! Najedz sa! Poriadne sa obleč!“ a mnoho ďalších. Viete si však predstaviť, že by vám váš rodič napľul do tváre, alebo vám odmietol pozerať do očí? Aj takéto bizarnosti sú v niektorých krajinách súčasťou výchovy a rodičovskej lásky.
Mauritánski rodičia pľujú svojim deťom do tváre
Mauritánci veria, že sliny uchovávajú ich slová, na svojich novorodencov preto napľujú, aby sa ich požehnanie prenieslo na dieťa. Matky väčšinou pľujú novorodencom na tvár, otcovia do uší a sliny rozotrú po celej hlave, aby mohlo dieťa žiť šťastný a požehnaný život.
Rodičia v Nórsku nechávajú deti spať vonku aj v mrazoch
V Nórsku a okolitých krajinách je celkom bežné, že rodičia nechávajú svoje deti v kočíkoch vonku pred reštauráciou aj za mrazivých dní, kým oni si vo vnútri užívajú teplé jedlo a nápoje. Veria totiž, že chladný vzduch zabezpečí, že budú deti zdravšie a odolnejšie voči chorobám.
Matky v Keni sa svojim deťom nepozerajú do očí
Aj keď ženy v kmeni Kisii v Keni sú na svoje deti veľmi naviazané, akonáhle sa dieťa čo i len trochu rozruší, odvrátia od neho pohľad. Je to ich spôsob, ako naučiť dieťa, aby sa nesnažilo byť stredobodom pozornosti.
Vietnamskí rodičia učia svoje deti močiť na povel
Kedykoľvek vietnamské dieťa vykazuje známky toho, že potrebuje ísť na záchod, matka vydá zvláštny pískavý zvuk. Do veku deviatich mesiacov sa dieťa naučí spájať si pískavý zvuk s močením a učí sa chodiť na toaletu samo.
Mayskí rodičia kúpu svoje deti v ľadovej vode
Mayskí rodičia namočia svoje deti do kúpeľa ľadovej vody väčšinou pred tým, než idú spať. Robia tak v záujme ochrany dieťaťa pred prílišnou horúčavou a aby boli deti zdravé.
Deti vo Fínsku spia v kartónových krabiciach
Ak sa matke vo Fínsku narodí dieťa, štát jej zabezpečí škatuľu plnú užitočných vecí. V škatuli sa nachádza aj tenký matrac, škatuľa, v ktorej výbava prišla teda môže slúžiť aj ako prvá postieľka.
Deti v Japonsku jedia všetko a predsa nikdy nepriberú
V Japonsku rodičia, ale aj školské jedálne dávajú veľký pozor na to, čo ich deti jedia a z čoho je jedlo vyrobené. Výsledkom je, že deti dostávajú menšie dávky pestrej a vyváženej stravy a nikdy sa neprejedajú.
Deti v Dánsku vešajú svoje cumlíky na strom
V Dánsku, keď dieťa dosiahne vek troch rokov a vyrastie zo zvyku cmúľať cumlík, zavesí ho na konár špeciálneho stromu, aby mu tak dalo definitívne zbohom.
Arménske deti si volia svoju kariéru v útlom veku
V Arménsku, keď sa dieťaťu začnú prerezávať prvé zúbky, matka pred neho rozloží do radu niekoľko hračiek. Veria, že prvá hračka, o ktorú prejavia záujem, predikuje ich budúcu kariéru. Knižka reprezentuje školstvo, peniaze symbolizujú bankovníctvo a nôž predpovedá, že z dieťaťa bude lekár.
Napriek tomu, že každá krajina má svoje tradície, niektoré krajšie, niektoré menej, aj tie naše sú čarovné. Iste čarovnejšie, ako mať chvíľu po narodení sliny po celej hlave aj v ušiach.
interez.sk (PetraS) brightside.me
Nahlásiť chybu v článku