Ilu: Pixabay/Pixabay

Ľudský mozog je záhadný. Ešte stále totiž dokáže prekvapiť. Napríklad aj faktami o tom, ako ho dokážeme ovplyvniť.

Čítanie, tehotenstvo či spánok. Navonok celkom bežné veci v ľudskom živote, ktoré sa prvotne dejú v našom mozgu. Akým spôsobom ho menia?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nedostatok spánku zhoršuje pamäť

Málo spánku vie viditeľne ublížiť. Vedci z Univerzity v Kalifornii prepojili nedostatok spánku so stratou pamäti a Alzheimerovou chorobou. V noci sa totiž mozgové bunky zbavujú rôznych toxických zlúčenín, a preto je pokojný a nerušený spánok skutočne dôležitý.

Unsplash

Dlhodobý stres nám ničí mozog

Chronický stres je náš novodobý nepriateľ a spôsobuje mnohé nepríjemnosti ako zníženie schopnosti niečo si zapamätať či stratu sebakontroly. Navyše prispieva k pocitom úzkosti alebo podráždenia.

Medzi láskou a nenávisťou je skutočne tenká hranica

Štúdia britských vedcov hovorí o tom, že láska a nenávisť pochádzajú z podobných oblastí v mozgu. Pocit zamilovanosti však v mozgu výrazne oslabuje miesta zodpovedné za logické myslenie či úsudok.

Pexels

Je veľmi citlivý na nedostatok vody

Niekedy sa stáva, že sa nedokážeme sústrediť alebo stále na niečo zabúdame. Tieto nepriaznivé efekty má na svedomí aj nedostatok vody v organizme. Náš mozog je totiž z 80 % tvorený práve touto tekutinou a aj na minimálny nedostatok reaguje oslabovaním mnohých schopností.

Tehotenstvo mení jeho štruktúru

Vedcom sa podarilo dokázať ako tehotenstvo mení štruktúru ľudského mozgu. Znižuje množstvo šedej hmoty v oblastiach zodpovedných za sociálne poznávanie či schopnosť porozumieť druhým. Deje sa to najmä z dôvodu, aby sa medzi matkou a dieťaťom mohlo vytvoriť silnejšie puto.

Unsplash

Veľa sladkostí zhoršuje vašu pamäť

Zvýšené množstvo cukru pre mozog nie je pozitívnym znamením. Spomaľuje ho a oslabuje schopnosť učiť sa, zapamätať si niečo či sústrediť sa. Vedci dokonca tvrdia, že umelo vytvorený cukor v rôznych nápojoch či omáčkach je ešte škodlivejší.

Materinská láska a zamilovanosť sú veľmi podobné

Mozgová aktivita sa pri pocitoch zamilovanosti či materinskej lásky prejavuje veľmi podobne. Dajú sa tu však pozorovať určité rozdiely, vášnivá zamilovanosť totiž znižuje pocity úzkosti a naopak zvyšuje eufóriu. Láska matky k dieťaťu aktivuje zase tie oblasti, ktoré postupne vytvárajú hlboký záujem o druhú osobu.

Pexels

Umenie spomaľuje starnutie

Maľovanie či iná umelecká činnosť sa podľa jednej štúdie preukázali ako akýsi liek na starnutie. Počas aktivity sa totiž zlepšujú prepojenia v mozgu. Vedci skúmali vplyv umenia na ľudí vo veku od 62 do 70 rokov. Tí, čo skúšali maľovanie dopadli vo výsledkoch najlepšie.

Unsplash

Čítanie je perfektným tréningom

Čítanie kníh je pre mozog oveľa prospešnejšie ako napríklad pozeranie televízie. Dokazuje to aj štúdia vedcov z Oxfordu, tí prišli na to, že počas čítania využívame aj také oblasti mozgu, ktoré sú inokedy lenivé. V rámci tejto činnosti sa aktivujú miesta zodpovedné za koncentráciu a poznávanie.

Pexels

Pozri aj: Ak sa vám snívajú zvláštne a násilné sny, potom si dajte pozor. Váš mozog vás varuje pred touto vecou

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články