Váš kamarát upadol do bezvedomia a vy si uvedomíte, že nedýcha. Rozhodnete sa vykonať masáž srdca - v akom tempe by ste mali vykonať tento akt oživovania?
Pri masáži srdca postupujeme stláčaním hrude do hĺbky jednej tretiny - masáž by mala mať tempo 100 až 120 úderov za minútu. Vykonáva sa v sekvencii 30 stlačení a dva záchranné vdychy. Mnoho ľudí sa bojí podať masáž srdca - boja sa, že ju nebudú schopní podať správne a snahou o oživovanie človeku ublížia. Dr. Mike v podcaste Stevea Barletta však podotýka: "Pokiaľ niekomu prestalo biť srdce, znamená to klinickú smrť. A teda, čokoľvek, čo v tomto momente urobíte, môže osobe bez bijúceho srdca jedine potenciálne pomôcť. Viac jej ublížiť neviete - klinicky je už po smrti. V momente, keď niekomu pomôžete masážou srdca - stláčaním hrudníka mu do krvného obehu posielate akýkoľvek zvyšný kyslík. Život mu nezachraňujete - kupujete mu viac času, kým dorazia záchranári."
Na konci týždenného výletu s rodinou si všimnete na nohe vášho dieťaťa takýto úkaz. Čo v takom prípade urobíte?
Bežným prejavom infekcie lymskej boreliózy je, že sa po uplynutí približne jedného týždňa môže objaviť bezbolestné prstencové sfarbenie kože. Treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ide o veľmi vážnu infekciu, ktorú treba riešiť ihneď pri objavení prvých príznakov!
K vám domov sa chystá na návštevu rodina. Viete, že jeden člen trpí veľmi vážnou alergiou na orechy. Pri pečení koláča volíte alternatívy - ktorú z týchto nesmiete v žiadnom prípade do cesta pridať, aby ste človeka s alergiou neohrozili?
Pokiaľ máte vo svojom okolí niekoho, kto má veľmi vážnu alergiu na čokoľvek, pri príprave pokrmu pre takúto osobu musíte byť maximálne obozretní. Pokiaľ nemáte špecifikované, na ktoré orechy je vaša návšteva alergická, v žiadnom prípade nepridávajte do koláča Amaretto, ktoré je známe svojím mandľovým základom. Lyofilizované ovocie či strúhaný kokos sú bezpečnou voľbou, treba však mať na pamäti, že počas varenia pre vážneho alergika musíme pred pridaním každej ingrediencie najprv skontrolovať etiketu a zistiť, či sa v nej nemôžu nachádzať stopové prvky. Najvážnejšie stupne alergií vyžadujú dokonca, aby sa potraviny pripravovali na povrchoch, ktoré boli predtým ošetrené (napríklad prepláchnutím v horúcej vode).
Aký je správny postup pri vonkajšom krvácaní, ktorý poznáme aj pod heslom 5Z?
Správne. V prípade vonkajšieho krvácanie, najprv miesto krvácania nájdeme - na ranu zatlačíme a dostaneme ju nad úroveň srdca. Až pokiaľ sú tieto kroky uskutočnené, môžeme pristúpiť k prevencii šoku a zavolaniu záchranným službám.
Váš kamarát bol na hubách a večer vám odošle fotografiu úlovku, ktorý si vychutnal v praženici na večeru. V prípade pohľadu, na ktorú z týchto fotografií okamžite odpíšete, nech si volá záchranku, pretože jeho večera bola v skutočnosti plná jedovatých húb?
Huba na ľavom obrázku je v skutočnosti jedovatá muchotrávka tigrovaná - váš priateľ si uhnal minimálne pár vážnych žalúdočných problémov, otrava touto hubou však dokáže výnimočne skončiť i smrťou. Pokiaľ ju skonzumoval, okamžite by mal vyhľadať pomoc lekára. Huba na pravom obrázku je mladá bedľa vysoká, ktorá je jedlá.
Počas obeda vám zazvoní telefón. Volá vám babka, ktorá vydesene tvrdí, že už štyri minúty počuje sirénu. Z telefónu je počuť, že tón sirény je stály. Čo z toho usúdite?
Pri skúške sirén zneje siréna dve minúty stálym tónom. Pokiaľ ide o všeobecné ohrozenie, tón je kolísavý. Vaša babka počuje varovný signál pri ohrození vodou - šesťminútový stály tón, ktorý znie pri ohrození ničivými účinkami vody.
Váš kamarát sa počas prechádzky mestom pokĺzne na ľade a narazí si hlavu. Tvrdí, že mu nič nie je. Následne sa však posťažuje na "mozgovú hmlu", rozmazané videnie a pocit na vracanie. Ako by ste sa mali v takejto situácii zachovať?
Tento stav môže značiť vážne poranenie, ako je otras mozgu či vnútrolebečné krvácanie. V tomto momente netreba hádať, či sa stav zlepší - zavolajte lekársku pomoc a nechajte jeho stav posúdiť zdravotníkom, ktorí rozhodnú, aký bude ďalší postup. Dovtedy sa snažte kamaráta udržať pri vedomí a riadiť sa pokynmi odborníka.
Ste na romantickom pikniku pri vode, keď uvidíte plaza, ktorý len pár centimetrov od vašej bosej nohy takto odpočíva na vodnej hladine. Čo z tejto situácie usúdite?
Na obrázku vidíte užovku obojkovú. Plaza nájdete v okolí slovenských vôd úplne bežne. Uhryznutie tohto plaza je pre človeka neškodné, ľudí ešte k tomu pri obrane nenapáda. V ohrození sa bráni iným spôsobom - pokiaľ cíti hrozbu, volí taktiku hrania sa na mrcinu.
Pri pohľade na ktoré z týchto znamienok by ste zvážili návštevu dermatológa?
V skutočnosti sú obidva tieto obrázky stiahnuté z portálu, ktorý zobrazuje nebezpečný melanóm, agresívnu a rýchlorastúcu rakovinu kože. Pri pohľade na bežné znamienko by ste mali vidieť pravidelný, symetrický a bledohnedý tvar s hladkým povrchom. Všímajte si akékoľvek zmeny vzhľadu, a hlavne, nepodceňujte kontroly znamienok u dermatológa.
Viete, aké číslo používa na Slovensku záchranná služba?
Na Slovensku je číslo záchrannej služby 155. 112 je však jednotné európske číslo tiesňového volania, ktoré vám môže pomôcť aj v prípade návštevy inej krajiny (alebo v prípade, pokiaľ si na číslo 155 v rýchlosti nespomeniete).
Nahlásiť chybu v článku