Včely to majú v živote ťažké. Byť opeľovačom totiž nie je žiadna zábava. Najmä v prípade, že rastlina, ktorú chcete opeliť, Vás môže bez problémov zastreliť.

Kráľovné medzi rastlinami – Orchidey. Svojou podmanivou krásou pútajú pozornosť ľudí už od nepamäti. Nie je to však iba ich vzhľad, ktorým si zaslúžili toto prirovnanie. Orchidey totiž skutočne vládnu nad živočíchmi, z ktorých si dychberúcimi spôsobmi spravili svojich otrokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rod Cypripedium

orchidea7
Foto: Jan Ponert

Rastliny tohto rodu tvoria takzvaný pascový kvet. Spodný lupienok, odborne nazývaný ako pysk, vytvára u každého rodu inú charakteristickú štruktúru. Pri rode Cypripedium vytvára dutinu, do ktorej opeľovač vlezie, lákaný sladkou vôňou nektáru. Keď zistí, že žiadna hostina sa nekoná, snaží sa dostať von. Kvet je však špeciálne tvorený na to, aby hmyz cestu von len tak ľahko nenašiel. Samotný otvor dutiny je na okrajoch hrubý a veľmi silne pigmentovaný, čím ho robí tmavým a nevýrazným. Hmyz sa inštinktívne snaží dostať za svetlom, ktoré je v hornej časti kvetu zabezpečené veľmi tenkými, často dokonca priehľadnými časťami lupienku (odborne nazývanými ako fenestrácie). Ako dezorientovaný hmyz kráča za svetlom, cestou sa nevedomky obtrie o bliznu (súčasť samičieho pohlavného orgánu) a kvet opelí. Úloha pasce je tým splnená. To, či hmyz ešte niekedy nájde cestu von a zachráni si tak život, už pre rastlinu nie je podstatné.

Rod Thelymitra

orchidea14
Foto: Jan Ponert

Tento krásny kvet vyzerá svojou stavbou úplne bežne. A v tom je ten trik. Orchidey majú totiž vo všeobecnosti unikátnu stavbu kvetu, ktorá nemá v rastlinnej ríši obdobu. Tým si však dosť uškodili. Opeľovače totiž na takéto kvety nie sú zvyknuté, a preto ich ani dobrovoľne žiadny hmyz neopeľuje. Orchidey ich preto musia lákať na rôzne triky. No a jedným z takýchto trikov je aj snaha vyzerať úplne normálne, ktorú rastliny rodu Thelymitra zvládajú bravúrne. Mnoho opeľovačov tak ani nepostrehne, že rastlina, ktorú práve opelili, vôbec nie je tou, za ktorú ju považovali.

Pre porovnanie – bežný bizarný kvet rodu Paphilopedium, stavbou typický pre mnohé Orchidey:

orchidea13
Foto: Jan Ponert

Rod Ophrys

orchidea09
Foto: Jan Ponert

Pripomína Vám tento kvet niečo? Tak to nie ste sami. Okrem toho, že pysk (spodný lupienok) vďaka zafarbeniu a chĺpkom naozaj vyzerá ako včela, dokonca tento kvet vylučuje voňavé feromóny včelích samičiek, ktoré lákajú samce k páreniu. Tie na výzvu ihneď reagujú a v zástupoch sa zlietavajú na kvet v snahe sa s touto atrapou samičky páriť. Po chvíli si samozrejme uvedomia, že naleteli na trik, no to už je kvet dávno opelený.

[youtube -h8I3cqpgnA 720 410] 

Rod Drakaea

U náruživých včiel ešte chvíľku ostaneme. Tento rod však posunul ich klamanie na úplne iný level. Kvety týchto rastlín totiž vôbec nevyzerajú príťažlivo, ba dokonca ani ako kvety. Jedinou úlohou celého kvetu je totiž jeden veľký trik. Imitácia včely samičky je v tomto prípade dotiahnutá do dokonalosti, kedy sa pysk premenil na trojrozmerný model včely s ideálnymi mierami, tvarom aj vôňou. Samec týchto včiel, ktoré sa zvyknú páriť vo vzduchu počas letu, priletí a sadne na imitáciu samičky. Následne sa s ňou snaží vzlietnuť, čo sa mu však nedarí, pretože táto atrapa je pevnou súčasťou kvetu. Miesto toho sa však stane niečo nečakané – včela sa zažne spolu s atrapou hojdať ako na hojdačke vpred a vzad. Atrapa je totiž spojená s kvetou ohybným pántom, ktorý umožňuje iba pohyb v smere vpred a vzad. A ako sa tak včela hojdá, hlavou sa dotýka blizny na opačnom konci kvetu, ktorý by za žiadnych iných okolností neopelil. Pre lepšiu predstavu tohto prazvláštneho divadla si pozrite video:

[youtube wmgKABRCZpo 720 410]

Rod Coryanthes

orchidea5
Foto: Jan Ponert

Dopozerali ste predošlé video až do konca? Skvelé! Ak nie, rýchlo ho dopozerajte. O druhej rastline, ktorá bola vo videu ukázaná, sa totiž práve teraz dozviete niečo nepekné. Predstavujem Vám zrejme najbizarnejšie kvet, aký ste kedy videli. Pysk vytvára nádržku, do ktorej zo špeciálnych žliaz kvapká  lepkavá tekutina. Hmyz, znova lákaný voňavými látkami, na kvet síce prisadne, no vzhľadom na veľmi klzký povrch sa neudrží a spadne rovno do lepkavého bazéna, odkiaľ sa mu nedarí vzlietnuť. Takýto dolepený hmyz má teda jedinú šancu na záchranu – vyliezť z kvetu jediným otvorom na okraji bazéna, ktorý je lemovaný žltým peľom a bliznou. A tak hmyz, pri svojej snahe o záchranu, nevedomky opelí aj takúto zákernú rastlinu. Teda v prípade, že sa hmyzu vôbec podarí vyslobodiť z lepkavej tekutiny.

Rod Diuris

orchidea08
Foto: Jan Ponert

A máme tu ďalšieho zamaskovaného klamára! Tento sa však nesnaží vyzerať „všeobecne“. Práve naopak, cieľom tejto rastliny je čo najviac sa podobať na inú konkrétnu rastlinu z čeľade Bôbovité (Fabaceae), ktorá má svojich verných opeľovačov. Takýmto vizuálnym trikom však naša prefíkaná Orchidea dokáže niektorých nepozorných opeľovačov oklamať, a tí potom nevedomky opelia aj tohto podvodníka. Na obrázku vľavo kvet Diuris, vpravo Bobovitá rastlina.

Rod Bulbophyllum

orchidea2
Wikipedia

Táto malá nenápadná Orchidea by Vám zaručene dokázala znepríjemniť príjemnú prechádzku po tropickom lese. A to by ste si ju ani nemuseli všimnúť. Jej hlavným lákadlom je totiž veľmi špecifický zápach. Vonia totiž ako zhnité mäso! Väčšinu hmyzu tým samozrejme odradia, až na jeden – naše známe muchy Mäsiarky. Tie sa v celých rojoch zlietavajú na tieto kvety, mysliac si, že našli jackpot. Opak je však pravdou.

Rod Catasetum

orchidea3
Foto: Jan Ponert

No a na záver sme si odložili atentátnika, spomínaného v úvode tohto článku. Tento rod je zvláštny tým, že vytvára ako samčie, tak aj samičie kvety. Ako to už býva zvykom, samičie kvety sú krásne a pestrofarebné, zatiaľ to tie samčie sú síce strohé a nevýrazne, zato sú však smrteľne nebezpečné (našťastie však iba pre hmyz). Na kvete sa totiž nachádzajú dva výrastky, ktoré po dotyku aktivujú mechanizmus nachádzajúci sa priamo nad pyskom, po ktorom sa prechádza hmyz. Ten sa snaží zlízať všetok sladký nektár, ktorý je na povrch tohto lupienka vylučovaný. Nepozornosťou sa však môže dotknúť týchto dvoch výrastkov, ktoré, ako sme už spomínali, aktivujú vystreľovací mechanizmus, ktorý obrovskou rýchlosťou vystrelí smerom dolu – na hmyz – veľké peľové zrná! Tie letia takou rýchlosťou, že to niektoré druhy hmyzu môže doslova zastreliť. Iné, odolnejšie, však taktiež pocítia veľkú bolesť a okamžite odlietajú na iný kvet – väčšinou však priamo na samičí, ktorý ich hneď o kúsok ďalej láka svojou krásou. Tu im už síce nebezpečie nehrozí, no o to ani rastline nejde. Hlavný cieľ bol splnený – peľové zrná sa preniesli zo samčej rastliny na samičiu.

Vzťah medzi usilovnou včelou a krásnou rastlinou teda nemusí byť vždy úplne romantický, ako ste si doteraz zrejme mysleli. Za krásnym výzorom sa totiž môže skrývať podvodník, ktorý v boji o prežitie  neváha použiť tie najpremyslenejšie spôsoby, s akými sme sa doteraz v rastlinnej ríši stretli. Keď sa teda v budúcom živote náhodou premeníte na včelu, teraz už viete, ktoré rastliny treba oblúkom obletieť, ak nechcete prísť k úrazu.

Interez.sk (Erik Vlčák) web.natur.cuni.czorchidswa.com.auwikipedia.orgflickr.comyoutube.com
Uložiť článok

Najnovšie články