Jedným z mnohých environmentálnych problémov, s ktorými naša planéta bojuje, je to, že je potrebné veľké množstvo pitnej vody na to, aby všetko fungovalo. Pri terajšej populácií je dopyt pre vodu naozaj obrovský, pretože ju využívame nielen na pitie, ale aj na výrobu elektriny, jedla, výrobu minerálov a v mnohých ďalších odvetiach priemyslu. Keď používame viac vody než sa prirodzene vracia späť do systému, čerpáme zásoby, a tak vzniká jednoduchá rovnica, ktorá je krutou realitou dnešného sveta. Vysušujeme jazerá, rieky a moria.
Jazero Poopó
Jazero v Bolívii, ktoré bolo kedysi najväčším jazerom v celej krajine. Ľavý obrázok bol odfotený v apríli roku 2013 a jazero na ňom určite spoznáte. Naopak, na fotke na pravej strane je sotva nejaká voda viditeľná, a to fotka pochádza z januára 2016. Pokles hladiny tohoto jazera má na svedomí hlavne sucho, zmena klímy a odvádzanie vody. Aj keď bolo toto jazero v priemere hlboké necelé 3 metre, poskytovalo potravu mnohým zvieratám v jeho okolí. Viac ako 500 zvieracích rodín, ktoré sa živili rybami z jazera, opustilo oblasť a vybrali sa hľadať potravu inde. Popritom navyše zomreli milióny rýb a zhruba 500 vtákov kvôli poklesu hladiny v tomto jazere.
Rieka Colorado
Colorado je rieka, ktorá kedysi siahala cez štyri americké štáty až do Mexika predtým, ako sa vylievala do Kalifornského zálivu. Dnes tam už bohužiaľ rieka nedosiahne. Pramení v Národnom parku Skalnatých vrchoch (Rocky Mountain National Park) a tečie cez suché oblasti štátov Utah a Arizona, pričom odvádza zrážky zo západných svahov pohoria. Dôvodom poklesu hladiny tejto rieky je, okrem nižšieho počtu dažďov, využívanie vody na pestovanie plodín, zavlažovanie miest a obcí, či napúšťanie bazénov a dopyt po vode stále rastie, preto sa bude rieka Colorado aj naďalej vysušovať.
Aralské jazero
Aralské jazero je prudko vysychajúce slané jazero, ktoré sa nachádza v strednej Ázii, na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu. Kedysi to bolo veľké jazero, no teraz tam nájdete iba kaluže vody. Od roku 1960 začal sovietsky zväz využívať vodu z tohoto jazera na zavlažovanie poľnohospodárstva.V posledných rokoch sa začal projekt na “záchranu” Aralského jazera, no je veľmi málo pravdepodobné, že sa mu podarí navrátiť mu jeho pôvodnú veľkosť a slávu.
Čadské jazero
Podľa Organizácie Spojených národov stratilo Čadské jazero až 95 percent svojho objemu, a to v období rokov 1963-1998. V rokoch 1908 a 1984 takmer vyschlo. Plytké jazero (je hlboké len 11 metrov keď je plné a v súčasnosti má v priemere len necelé 2 metre do hĺbky) bolo tvrdo zasiahnuté zmenou modelov zrážok, odlesňovaním a zvýšeným dopytom zo strany okolitého obyvateľstva.
Jazero Powell
Jazero Powell sa nachádza na hranici Amerických štátov Arizona a Utah. Bolo vytvorené výstavbou priehrady Glen Canyon pozdĺž rieky Colorado, ktorá sa dokončila v roku 1963. Je vysoká 216 metrov a jazero sa zaplnilo až po 17-tich rokoch. Keď bolo treba vyriešiť dlhoročný problém s vodou v regióne, Americká vláda vybrala toto miesto pre výstavbu priehrady, tá mala potom za následok zaplavenie mnohých kilometrov kaňonov a potokov.
Dnes je jazero Powell rekreačná oblasť a ekologická kríza znížila hladinu vody v niektorých častiach a tým vrátila krajinu do jej pôvodného stavu.
Jazero Mead
Toto jazero sa nachádza v Americkom štáte Nevada, blízko jazera Powell, ktoré sme spomínali vyššie. Za niečo málo cez 10 rokov sa objem tohoto jazera znížil o 60%. Sucho a vysoký dopyt znížili hladinu vody v niektorých mesiacoch až o 1 meter. Vodohospodári majú možnosť uvoľniť vodu z jazera Powell a zvýšiť tak hladinu jazera Mead, no to by vyriešilo situáciu len na krátky čas, pretože dopyt vody z tohoto jazera je veľmi vysoký. Na toto jazero sa spoliehajú až 3 americké štáty: Arizona, Nevada a Kalifornia.
zdroj: interez.sk(Košo), mnn.com
Nahlásiť chybu v článku