Svet je naozaj nádherné miesto. Hory, kaňony, vodopády a koralové útesy sú doslova balzamom pre našu dušu. Nútia nás opustiť naše nezáživné stereotypné životy a ísť na chvíľu do voľnej prírody… a úplne zničiť a zdevastovať všetko, čo tam nájdeme. Niektorí ľudia sa chovajú veľmi nevychovane a spustošia každé miesto, na ktoré vkročia alebo zničia všetko, čoho sa len dotknú. Toto je teda niekoľko nádherných prírodných krás, ktoré boli zničené rukou hlúpych turistov.
Turisti opakovane dovážajú na Galapágy invázne druhy
Ak ste si mysleli, že Galapágy sú veľkou nedotknutou divočinou s panenskou prírodou, mýlili ste sa. Odvtedy, čo tieto ostrovy pred rokmi navštávili Charles Darwin, sa veci poriadne zmenili. Mnohé zo slávnych ostrovov už nie sú tak jedinečné. Kôli masovému cestovnému ruchu sú na ostrovoch premnožené invázne druhy, ktoré tu ohrozujú celý ekosystém. Najmä za posledných 15 rokov sa na ostrovy dostáva čoraz viac a viac turistov, ktorí si to ani neuvedomujú, no na ostrovy donášajú nové a nekompatibilné druhy, ktoré potom ohrozujú pôvodnú faunu a flóru.
Z austrálskeho Uluru sa stala jedna obrovská toaleta
Uluru, tiež známe ako Ayersova skala, je obrovský pieskovcový monolit a zároveň typickým znakom Austrálie. To, čo neviete, je, že sa z neho stala jedna veľká obrovská toaleta. Za posledné desaťročia tu nechalo tak veľa turistov svoje exkrementy, až sa im podarilo vyhubiť jeden celý druh vzácnych kreviet, ktoré žili iba v miestach s vodou na Uluru. Skala dnes patrí kmeňu Anangu, pre ktorých to je posvätné miesto a preto sa veľmi netešia všetkým tým turistom.
Turisti opakovane vypaľujú jeden z najkrajších národných parkov Čile
Počuli ste už niekedy o Národnom parku Torres del Paine v Čile? Je to jeden z najkrajších národných parkov sveta, ktorý sa tiahne stovky kilometrov cez čílsku oblasť Patagónia. Pravidelne je však vypaľovaný turistami a to aj napriek tomu, že je to krajina ľadu, hmly a snehu. Nedbalé požiare turistov založené v suchom prostredí veľmi horľavého lesa už zmenšili tento národný park o takmer desať percent.
Britská výletná loď zničila najcennejší útes Indonézie
V marci sa kapitán lode Caledonian Sky rozhodol, že prevezie svoju obrovskú loď cez vrchol útesu ako súčasť výletu pre takmer 100 ľudí na palube, ktorí prišli pozorovať vtákov. S blahodárnym ignorovaním zákonov fyziky sa rozhodol, že nebude čakať na príliv. Samozrejme, že sa to skončilo katastrofou. Loď zachytila útes, a aby to bolo ešte horšie, zavolala remorkér, aby ju odtiahol, no pri odťahovaní došlo k ďalšiemu poškodeniu tohto krehkého ekosystému.
Čína predstavila nové nedotknuté ostrovy – návštevníci museli okamžite ochutnať z každého druhu
Nachádzajú sa v južnej oblasti Číny. Paracelské ostrovy boli až donedávna pre ľudstvo nepoznané územie a aj vďaka tomu priam prekypovali nádhernou čistou a nedotknutou prírodou. Čína však umožnila vstup turistom na tieto ostrovy a od chvíle, keď prvá loď pristála na brehoch Paracelu, šťastní dovolenkári zdieľajú veselé fotografie všetkých ohrozených druhov, ktoré zabili, uvarili a napokon zjedli. Zriedkavé obrie mušle, miestne homáre, unikátne ježovky a ďalšie druhy padli za obeť, len aby ich ľudia mohli ochutnať. Taktiež vyplienili celý druh farebných koralov, len aby si domov odniesli nejaký suvenír.
Neopatrní tínedžeri spálili celý španielsky ostrov
Španielske Baleárske ostrovy sú ozajstnou perlou stredomoria. Vďaka svojej epicentrickej klíme a horúcemu podnebiu sú tak aj dokonalým miestom na požiare. A tie na seba nenechajú dlho čakať. Pred pár rokmi si dvaja tínedžeri prenajali pedalo a plavili sa do neobývaného ostrova Isle de Sa Porrassa. Po pristáti si sadli na krásnu suchú trávu aby si vychutnali dovolenkovú idylku a popri tom si zapálili cigaretu. A asi tušíte, ako to skončilo. Obrovský požiar zdevastoval päť akrov ostrova a zničil biotopa, ktorý žil na tomto ostrove – jaštericu čiernu.
Opitý vodič zničil najosamelejší strom na planéte
Strom Ténéré bol jediným stromom v okruhu 250 míľ v žiarivej horúčave Nigerskej saharskej púšte. Po stáročia slúžil pre kočovníkov ako orientačný bod. Tento osamelý strom zrejme začal niekomu „prekážať“. V roku 1973 sa jeden lýbijský muž opil tak veľmi, že potom do tohto stromu narazil a úplne ho zničil. Príbeh sa stáva neuveriteľnejším, keď si uvedomíte, že strom bol doslova jedinou prekážkou v okruhu 200 míľ štvorcových.
Vandali zničili 18 miliónov starú prírodnú pamiatku
Skalnatý útvar z pieskovca na pobreží Tichého oceánu v chránenom území Cape Kiwanda v štáte Oregon niesol meno „Duckbill“. Nachádzal sa hneď pri hlavnej ceste a bol veľmi obľúbeným miestom turistom. Bol veľmi ľahko prístupný a ponúkal prekrásny výhľad na Tichý oceán a pobrežie Oregonu, ktoré je plné podobných prírodných krás. To však neznamená, že ich možno len tak ničiť… Niektorí si však myslia opak.
Pieskovcový útvar, ktorý príroda vytvorila pred 18 miliónmi rokov, totiž skupina vandalov zničila za niekoľko sekúnd tým, že ho prevrátili pričom sa následne útvar rozlámal na malé kúsky. Video z tohto incidentu neskôr zverejnil na sociálnej sieti istý David Kallas, ktorý nebol do vandalizmu zapojený. Skupinu vandalov si natočil a následne sa ich opýtal, prečo to vlastne urobili. Dôvod je skutočne zmysluplný… Skupina sa vyjadrila, že skalný útvar zničili preto, lebo ich kamarát si nedávno pri páde z tejto skaly zlomil nohu. Chceli tak uchrániť ďalších turistov pred podobným incidentom. Z tohto „zmysluplného“ a „hrdinského“ činu však normálnemu človeku zastáva rozum…
Skalný útvar pre mnohých ľudí znamenal oveľa viac ako prírodná pamiatka. Pre svoju krásu sa stal miestom mnohých dôležitých udalostí v stovkách ľudských životoch. Muži tu žiadali ženy o ruku, mnohé páry si tu povedali svoje áno… Jednoducho sa nejednalo len o nejakú skalu, pri ktorej bol pekný výhľad. Vandalom, ktorí za týmto činom stoja, hrozí trest, ktorý sa len ťažko vyrovná tomu, čo urobili. Maximálna výška trestu za podobný vandalizmus je totiž pokuta v hodnote 435 dolárov.
interez.sk (Alexandra Geletová), grunge.com
Nahlásiť chybu v článku