Či už je tajomstvom zahalená ich smrť, alebo celý život, odjakživa nás historky o nich fascinovali a zaujímali. Prečítajte si druhú časť seriálu o ôsmich najzáhadnejších postavách histórie.
D.B. Cooper
Toto meno patrí neznámemu mužovi, ktorý 24. Novembra 1971 uniesol v USA lietadlo, vyžiadal si slušné výkupné a následne aj s peniazmi z lietadla vyskočil. Cooper nastúpil na let z Portlandu do Seatlu a krátko po vzlietnutí podal letuške lístok na ktorom stálo : „Vo svojom kufríku mám bombu a pokiaľ to bude nutné, použijem ju. Toto je únos a chcem, aby ste sedela vedľa mňa.“ Cooperove požiadavky boli jasné. 200 000 dolárov, 4 padáky, ktoré mu mali byť predané na letisku v Seatli. Potom, ako obdržal výkupné, prepustil cestujúcich a v lietadle ostal len personál a on. Lietadlo opäť vzlietlo a Cooper niekde v juhozápadnej časti štátu Washington z lietadla aj s peniazmi vyskočil. Kvôli hustému dažďu ho pilot stíhačky, ktorá lietadlo sledovala, nevidel a tak je dodnes Cooperov osud neznámy. Podľa FBI však Cooper skok z lietadla neprežil. Jeho telo, padák a ani peniaze sa však nikdy nenašli.
Muž z krajiny Taured
Tento záhadný muž sa objavil v roku 1954 na tokijskom letisku, keď spolu s ostatnými cestujúcimi vystúpil z lietadla a čakal na pasovú kontrolu. Keď však pristúpil ku kontrole, pracovníci letiska si všimli jednu zaujímavosť. Muž mal pas z krajiny, o ktorej nikdy nepočuli. Jednalo sa o krajinu s názvom Taured a v pase bolo niekoľko japonských pečiatok, čo dokazovalo, že muž nie je v Japonsku po prvýkrát. Cudzinec bol vyzvaný, aby svoju krajinu ukázal na mape. Muž položil prst na Andorrské kniežactvo so slovami, že o Andorre ešte nikdy nepočul a jeho krajina tu leží už viac ako 1000 rokov. Muž bol ubytovaný v neďalekom hoteli a pred dverami mal po celú noc stráže, aby úrady mohli zatiaľ overiť toto nedorozumenie. Keď sa však ráno otvorili dvere hotelovej izby, muž v nej nebol. Zmizol a už nikto o ňom nikdy nepočul.
Jack Rozparovač
O tomto sériovom vrahovi z Londýna počul celkom určite každý z vás. Jack Rozparovač je prezývka muža, ktorý v roku 1888 v priebehu štyroch mesiacov zavraždil minimálne päť prostitútok. Vrah svojim obetiam odrezal hlavy a rozpáral brucho. Kuriózne je, že na policajnú stanicu bolo za toto obdobie poslaných asi 600 listov, ktoré údajne napísal vrah. Odborníci nakoniec zistili, že od vraha pochádzajú len tri listy a úplne prvý údajne doniesol na stanicu osobne. Dodnes bolo obvinených mnoho podozrivých osôb, ale pravá identita Jacka Rozparovača ostáva navždy zahalená tajomstvom.
Zelené deti
Kronikár William z Newburghu zanechal svetu veľmi zvláštnu správu. V 12. storočí narazili obyvatelia dediny Woolpit na dve deti, chlapca a dievča, ktoré sedeli v jame na poli. Čo však bolo na tejto situácii podivné? Deti mali svetlo zelenú pokožku a hovorili úplne cudzím jazykom. Deti boli vzaté do dediny a pokrstené. Chlapec onedlho zomrel, ale dievčatko sa začalo integrovať medzi miestnych ľudí. Keď sa dievča naučilo anglicky tvrdilo, že spolu s chlapcom prišli z Krajiny svätého Martina a do Anglicka sa dostali podzemnou chodbou. Dievča postupom času úplne zapadla medzi ostatných obyvateľov, zelené sfarbenie kože zmizlo a nakoniec sa vydala za mladíka z Norfolku a je celkom možné, že sa ešte dodnes niekde potulujú jej potomkovia.
Kaspar Hauser
V roku 1828 sa v uliciach Norimbergu objavuje 16 ročný chlapec oblečený vo vidieckom oblečení, zanedbaný s nedokonalou chôdzou a zmäteným výrazom v tvári. Jediné čo vie chlapec napísať je meno Kaspar Hauser a preto lekári predpokladajú, že sa jedná o jeho meno. Kaspara sa ujal profesor George Fridrich Daumer, výborný pedagóg, ktorý chlapca rýchlo naučil písať a čítať. Profesor zisťuje, že Kaspar má výborný sluch a zrak. Dokáže čítať v tme rovnako dobre ako na svetle, z čoho usudzuje, že chlapec prežil detstvo uzavretý v malom a tmavom priestore. A naozaj si Kaspar po návšteve Norimberského hradu spomína na podobnú stavbu s nádvorím, fontánou a neskôr na tmavú pivnicu, kde mu celé roky robil spoločnosť iba drevený koník. Kaspar Hauser umrel v roku 1833 pri prechádzke v parku, keď ho niekto bodol dýkou. Totožnosť, presný pôvod a pravdivý príbeh o minulosti tohto chlapca je dodnes záhadou, ale v roku 2002 sa vedcom z odobranej DNA podarilo zistiť, že Kaspar Hauser pravdepodobne pochádzal z bohatého šľachtického bádenského rodu.
Agentka 355
Agentka 355 je tajný kód agentky, ktorá slúžila Georgovi Washingtonovi počas Americkej revolúcie v 18. storočí. Táto agentka mala prekypovať inteligenciou, šikovnosťou a lojalitou k prvému americkému prezidentovi. Údajne bola zadržaná Britmi, odvezená na loď a tam aj našla svoju smrť. Jej identita je navždy stratená, preto ostane známou iba pod číslom 355.
Muž pred tankom
Táto fotografia obletela v 1989 celý svet a navždy sa zapísala do dejín reportážnej fotografie. Ide o muža, ktorý sa 5. júna 1989 postavil pred zástup čínskych tankov. Išlo o tichý protest proti násilnému zásahu čínskej armády, ktorá v období od 15. apríla do 4. júna zasahovala proti protestantom, ktorí požadovali demokratizáciu krajiny na námestí v Pekingu. Počas týchto protestov zomrelo asi 300 ľudí a 10 000 bolo zranených. Identita muža, ktorý bol natoľko odvážny, je dodnes nejasná. Jedno je ale isté. Americký týždenník Time ho zapísal medzi 100 najvplyvnejších ľudí 20. storočia.
Žena deviatich tvárí
V roku 1970 nájde nórska polícia v „údolí smrti“ neďaleko mesta Bergen nahú ženu. Neďaleko tela sa nachádzal spálený pas a škatuľka liekov, ktoré žena pravdepodobne požila, aby ukončila svoj život. Po vyšetrovaní sa zistilo, že žena má celkovo 9 falošných identít, ktoré používala na cestovanie po celej Európe. Jej pravá identita nebola nikdy zistená. Načo bolo mladej žene toľko životov? To sa už asi nikdy nedozvieme.
Nahlásiť chybu v článku