S týmto heslom od Petra Nagyho vcelku úspešne vyrástla naša generácia. Čo ale tí, ktorí nemajú také šťastie, aby im sympatický hudobník nakomponoval pesničku o tom, aké sú drogy zlé? Nuž, tí majú smolu. Alebo si môžu prečítať náš článok, v ktorom sa dozviete, ktoré látky by ste do svojho tela nemali nikdy prijať.
Pod drogou rozumieme psychotropnú látku, ktorej užívanie častokrát vedie k vytvoreniu či už fyzickej, alebo psychickej závislosti. Slovo droga pochádza z holandského “droog“, teda vyprahnutý. Začať s tvrdou drogou znamená ukončiť spoločenský a rodinný život a naopak, spustiť zdravotné a finančné problémy a mnoho ďalších nepríjemností…
Bromo Dragonfly
Túto látku môžeme ľudovo nazvať napríklad aj vážka. Ide o psychedelickú látku, ktorá sa zaraďuje medzi tzv. fenylethylamíny. Vážka spôsobuje veľmi silné halucinácie a je len o niečo slabšia ako známe LSD. Jej účinky sú ale oveľa dlhšie. Predstavte si halucinácie, ktoré môžu trvať niekedy aj viac ako 3 dni. Ľudia, ktorí túto látku užili, o nej hovorili ako o výlete do pekla a späť… Spiatočná cesta je zrejme dosť dlhá.
MDPV
MDPV je skratka pre psychoaktívnu rekreačnú drogu so stimulačnými vlastnosťami, ktorá často dostáva prezývku soľ do kúpeľa. Vynájdená bola v roku 1960. V USA sa v istých časoch predávala ako rekreačná droga. MDPV je však vysoko návyková a teda bola neskôr zakázaná.
Skopolamín
Ide o rastlinný alkaloid získavaný z blenu čierneho, smrteľne jedovatej rastliny. Zaraďuje sa medzi parasympatolytiká podobne ako antropín. Má výrazné účinky na psychiku, vyvoláva poruchy pamäti a neschopnosť zdravého úsudku. V 50. rokoch bol preto zneužívaný pri príprave a manipulovaní súdnymi procesmi.
Fencyklidin – PCP
Látka nazývaná aj Anjelsky prach bola pôvodne vyvinutá pre účely veterinárstva. Mala slúžiť ako anestetikum pri chirurgických zákrokoch. V súčasnosti však už nemá žiadne medicínske využitie. Látka je čisto syntetická a užíva sa všemožnými známymi spôsobmi. Účinky drogy sa líšia podľa množstva prijatej látky. Pri veľkých dávkach vznikajú nepríjemné stavy podobné nočným morám a silným halucináciám. Existujú prípady ľudí, ktorí pod vplyvom PCP verili vo svoje nadprirodzené schopnosti, čo pre nich väčšinou nedopadlo dobre. Pod vplyvom PCP bolo vykonaných aj niekoľko zločinov. Najznámejší je prípad rapera Big Lurcha (vlastným menom Antron Singleton), ktorý zabil svoju 21-ročnú spolubývajúcu a dokonca zjedol niektoré časti jej tela.
DIPT
DIPT je psychedelická a halucinogénna droga, ktorej štruktúrny základ tvorí látka triptamín. DIPT sa však od iných halucinogénnych látok odlišuje tým, že nespôsobuje vizuálne halucinácie. DIPT bol špeciálne vytvorený, aby spôsoboval halucinácie zvukové. Práve pre tieto účinky našiel využitie vo výskume neurológie.
Desomorfín (Krokodíl)
Desomorfín vznikol v roku 1932 ako silnejšia verzia morfia. Ide o psychoaktívnu látku, ktorá sa stala medzi drogovo závislými veľmi obľúbená. Krokodíl je už názov, ktorý sa rozšíril najmä v Rusku. Má rovnaké účinky ako heroín, no je niekoľkonásobne lacnejší. Ide o podomácky vyrábaný desomorfín, ktorý však okrem iného obsahuje aj množstvo prímesí, konkrétne škodlivých toxických látok. Droga postupom času spôsobuje rohovatenie kože v okolí vpichu, neskôr šupinatenie kože s následným odlupovaním. Rany sa rozširujú a prehlbujú a do tela sa dostávajú nebezpečné infekcie. Fatálne následky na kožu človeka sú skutočne hrôzostrašné… Navyše účinky krokodíla sú kratšie, ako pri heroíne a abstinenčné príznaky zase oveľa silnejšie.
Jenkem
Jenkem je inhalát a halucinogén. Nie je to však syntetická látka. Ide o populárnu drogu najmä v najchudobnejších častiach sveta. Za kolísku drogy sa považujú chudobné ulice v Zambii. Tamojšie deti zbierali ľudské výkaly a naberali ľudský moč, ktoré nechali v zakrytej nádobe kvasiť na slnku. Znie to príšerne no inhalácia ľudských zvyškov privádza rôzne halucinogénne stavy a oživenie inak hrozného života chudobnej africkej mládeže.
Nahlásiť chybu v článku