Aj keď štatistiky hovoria, že momentálne žijeme v najpokojnejšej dobe, sme neustále v miernom ohrození. Vždy záleží na náhode, podľa niekoho na osude, či sa nám niečo prihodí, alebo nie. Avšak aj nepríjemným situáciám dokážeme predchádzať a to najmä vtedy, ak sa na ne dobre pripravíme. Prinášame vám preto týchto 8 jednoduchých lifehackov, ktoré ak si osvojíte, môžu vám jedného dňa zachrániť aj život. Veríme, že mnohé z nich podvedome robíte, no určite nezaškodí si ich pripomenúť.
Kľúče, peniaze, nabitý telefón
Tieto veci by ste mali mať vždy pri sebe, ak odídete z domu. Bez výnimky.
Prečo je to dôležité? Tieto veci sú vždy podstatné. Kľúče sú klasika, zamknutie domu a dostať sa potom do neho je vždy potrebné. Ak sa dostanete do nepríjemnej situácie, vždy je potrebné mať pri sebe mobil, aby ste si vedeli privolať pomoc. Peniaze vám zase pomôžu v prípade, ak sa stratíte a budete sa potrebovať dostať domov.
Ospravedlňte sa, ak do niekoho narazíte
Dokonca aj keď viete, že za narazenie či štuchnutie nemôžete, radšej sa ospravedlňte. Jednoducho povedzte „pardon“, alebo „prepáčte“ a pokračujte vo svojej ceste.
Prečo je to dôležité? Nikdy neviete, čo za osobu je ten druhý. Môže byť pod vplyvom alkoholu či drog, mať pri sebe zbraň, alebo to môže byť psychicky labilný jedinec, ktorý si aj nevinný náraz môže vysvetliť ako útok na jeho osobu a dôvod k reakcií. Ospravedlnenie je zároveň súčasťou slušného správania, takže nielen že takto môžete predísť konfliktu, ale ešte aj na okolie budete pôsobiť dobrý dojmom.
Nájdite všade aspoň tri východy
Nech už ste kdekoľvek, či už na koncerte, na železničnej stanici, alebo v škole či v nákupnom centre, uistite sa, že viete, kde sú východy z budovy. Keď prídete do priestoru, rozhliadnite sa a nájdite aspoň tri východy, alebo aspoň tri spôsoby ako z priestoru uniknúť (napríklad prízemné okná).
Prečo je to dôležité? Ak sa niečo v budove stane, vtedy je už neskoro hľadať východy. Buďte na teoretické hraničné situácie pripravení a v prípade požiaru, úniku plynu, či nedajbože teroristického útoku zvoľte najbližší a najrýchlejší spôsob úniku.
Zahrajte sa hru na „hľadanie zloducha“
Táto hra vás môže udržať v bezpečí, ale aj v strehu. Ak cestujete, či sa nachádzate v priestore s uzavretým či obmedzeným pohybom, dobre sa rozhliadnite okolo seba a posúďte ľudí okolo. Je niekto z nich príliš nervózny, je niekto nahnevaný alebo naopak príliš vydesený?
Prečo je to dôležité? Naša intuícia nie je stopercentná, no často sa nemýli. Ak sa vám niekto zdá, že vyzerá nebezpečne, potom pravdepodobne nebezpečný aj je. Snažte sa od takýchto ľudí držať čo najďalej a nevstupujte s nimi do konfliktu.
Nájdite núdzové východy v lietadle
Keď si sadnete na svoje miesto v lietadle, všimnite si núdzové východy a najmä ten, ktorý je k vám najbližšie. Ten sa môže nachádzať aj a vami. Zapamätajte si, koľký rad od vás sa tento východ nachádza.
Prečo je to dôležité? Ak sa v kabíne objaví dym, niekedy núdzové svetlo, ktoré vás navádza k východom nemusí postačovať. Keď si ale zapamätáte koľko radov od vás je núdzový východ, stačí vám počítať sedadlá a aj v zadymenom priestore nájdete východ von.
Posilňujte vaše zápästie
Ak ste skúšali robiť napríklad zhyby, viete, že vaše zápästia sa unavia veľmi rýchlo. Cvičte ich každý deň, aby sa posilnili.
Prečo je to dôležité? Existuje mnoho extrémnych a mimoriadnych situácií, v ktorých sa vám silné zápästie zíde. Môžete sa nepríjemne šmyknúť a začať padať a jediná vaša šanca je zachytiť sa. Silné zápästie vám pomôže udržať vašu hmotnosť a vy tak budete v bezpečí.
Zdvihnite hlavu a spomaľte
Ľudia majú tendenciu inštinktívne skloniť hlavu a zrýchliť tempo, ak sa cítia ohrození. Je však potrebné urobiť opak. Zdvihnite hlavu a udržujte plynulé, avšak nie rýchle tempo.
Prečo je to dôležité? Ak budte mať sklonenú hlavu a utekať, správate sa ako „korisť“. Ak sa cítite, že by vás mohol niekto ohrozovať, vyrovnajte sa, zdvihnite hlavu a periférnym videním sledujte situáciu okolo.
Únik z potápajúceho auta
V prvom rade, ak sa ocitnete s autom vo vode, je nutné si odopnúť bezpečnostný pás. Namiesto otvárania dverí, otvorte okno. Ak sa vám nedá okno otvoriť, čo sa môže stať, keďže voda pravdepodobne elektroniku v aute skratuje, musíte okno bezpodmienečne rozbiť. Existujú na to špeciálne nástroje, no dobre poslúži kovová časť hlavových opierok.
Prečo je to dôležité? Ak sa ocitnete s autom vo vode, máte krátky čas, približne iba minútu, kým sa voda nedostane do kabíny. Dvere kvôli tlaku vody otvoriť nedokážete, preto jediná šanca na únik je cez okno. Viac o spôsobe ako uniknúť z potápajúceho auta, nájdete tu.
Pozrite aj tieto ďalšie články, ktoré sa venujú nebezpečným situáciám, a ktoré vám môžu pomôcť, aby ste ich v bezpečí zvládli:
- Ak by vybuchla atómová bomba vo vašej blízkosti, toto by ste mali spraviť, aby ste prežili
- Ako prežiť voľný pád výťahu? Dá sa to inak, ako ste si doteraz mysleli
- Ako rýchlo uniknúť z potápajúceho sa auta
- Ako prežiť zemetrasenie? Dá sa to inak, ako ste si doteraz mysleli
- Ako prežiť, keď sa pod vami prelomí ľad a vy sa ocitnete v ľadovej vode? Táto príručka vám môže niekedy zachrániť život
- Čo robiť, ak vás neočakávane zastihne silná búrka a blesky? Tieto rady vám môžu zachrániť život
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku