Daždový sud
Toto riešenie problému s vodou na zavlažovanie je v našich končinách úplne bežné. Dažďová voda je pomocou odkvapov presmerovaná presne na miesto, ktoré potrebujeme. Takto by mal svet využívať čo najviac dažďovej vody, aby pitná ostala len na účely, pre ktoré je nevyhnutná. Rovnako by mali byť plastové zásobníky jedným z hlavných komodít posielaných na pomoc krajinám tretieho sveta.
Solárna klimatizácia
Aj keď sa môže zdať klimatizácia ako zbytočný luxus, predstavte si teploty okolo 50°C. Zrazu to taký zlý nápad nie je, všakže? Chladný vzduch výrazne zvýši efektivitu práce, a preto je pre spoločnosť dôležitý. Solárna klimatizácia funguje na princípe, kedy vlhká látka ochladzuje horúci vzduch, ktorý ňou preniká. Aké jednoduché využitie fyziky.
Nabíjačka napájaná bicyklom
Verte alebo nie, v rozvojových krajinách používa mobilné telefóny viac ľudí, ako v krajinách moderného sveta. Títo ľudia však doma často elektrinu nemajú, a preto si telefóny nabíjajú v mestách za poplatok. Vyriešiť takýto problém by mohla nabíjačka poháňaná vlastným telom. Veľmi jednoducho a za málo peňazí by sa dalo zostrojiť zariadenie, ktoré by pri jazde na bicykli dobíjalo mobilné telefóny.
Lifestraw
Ako sme už spomínali a jasné je to zrejme každému, najdôležitejšie pre chudobné krajiny je zabezpečiť ľuďom pitnú vodu. Počuli ste už o zázraku menom Lifestraw? Ide o malú tubičku, pomocou ktorej môžete piť pokojne aj kontaminovanú vodu. Malé a lacné zariadenie totiž filtruje baktérie, vírusy a väčšinu škodlivín, ktoré sa vo vode môžu nachádzať. Prečo ju ešte nemá každý smädný človek na tejto planéte?
Nápadov, ako pomôcť ľuďom žijúcich v ťažkých prírodných podmienkach, je určite mnoho. Mnohokrát však nejde len o to vymyslieť niečo, čo by im pomohlo. Najväčším problémom je určite financovanie projektov a následné dodávanie materiálov do týchto krajín. Peniaze a materiálna pomoc sú často využité neefektívne a mnohokrát končia v nesprávnych rukách po dlhej korupčnej ceste chudobnou krajinou…
zdroj: interez.sk (Lukáš M.), howstuffworks.com
Nahlásiť chybu v článku