To, že na našej planéte existuje život v takej forme je výsledkom mnohých faktorov. Existencia atmosféry a s tým súvisiaca existencia hydrosféry, optimálna vzdialenosť Zeme od Slnka a mnoho ďalších, ktoré dali optimálne podmienky vzniku života na našej planéte. Vesmír však môže jedného dňa zapríčiniť aj koniec toho, čomu pomohol vzniknúť. Jedného dňa naša planéta a spolu s ňou aj život na nej jednoducho zaniknú. Aké sú tie najznámejšie a možno aj najpravdepodobnejšie scenáre, ktoré má pre nás vesmír prichystané?
Vychladnutie zemského jadra
Ako isto viete naša planéta sa skladá zo zemskej kôry, zemského plášťa a zemského jadra. A práve to je akýmsi ochranným prvkom našej Zeme. Okolo našej planéty sa totiž nachádza takzvaná magnetosféra, ktorá je vytváraná pravidelným „premiešavaním“ horúceho zemského jadra skladajúceho sa z tekutého niklu a železa. Načo táto magnetosféra slúži? Chráni našu planétu pred vysokoenergetickými časticami, ktoré sa na Zem dostávajú zo Slnka spolu so slnečným žiarením. Častice, ktorým sa na Zem podarí preniknúť spôsobujú javy ako napríklad polárna žiara či geomagnetické búrky. Ak by naše zemské jadro vychladlo, spôsobilo by to stratu magnetosféry a teda ochranu pred týmito vysokoenergetickými časticami. Čo to pre Zem znamená? Čakal by ju podobný osud ako Mars, planétu, ktorá svoju magnetosféru stratila pred miliónmi rokov. Na Marse v dávnej minulosti existovala voda aj atmosféra, no dnes, po strate magnetosféry, je už celkom vyprahnutá…
Smrť Slnka
Slnko je predpokladom života, ale v ďalekej budúcnosti môže byť aj znamením jeho konca. Slnko ako hviezdu čaká jedného dňa koniec. Hviezdy sa totiž rozpínajú a premieňajú sa na červeného obra. Smrť Slnka predpisuje pre našu planétu dva možné scenáre. Prvým je také rozpínanie tejto hviezdy, že svojou energiou spraví zo Zeme neobývateľnú planétu, pretože sa všetok jej život doslova vyparí. Druhým scenárom je presný opak. Energia prúdiaca z rozpínajúceho sa Slnka „vytlačí“ našu Zem z jej obežnej dráhy. Naša planéta tak skončí ako mrazivá „lopta“ potulujúca sa nekonečným vesmírom bez akýchkoľvek známok života.
Zem nahradí iná planéta
Možno, že z tohto podnadpisu nie je úplne jasné čo myslíme, preto nám to dovoľte vysvetliť. V šírom vesmíre sa nachádza mnoho „túlavých“ planét, teda planét, ktoré neobiehajú okolo žiadnej hviezdy ale cestujú po celom vesmíre. Počtom prevyšujú množstvo hviezd v Mliečnej dráhe v pomere 1:100 000. Takáto planéta by sa kľudne mohla „prikmotriť“ aj do našej slnečnej sústavy. Čo by to pre Zem znamenalo? Opäť máme niekoľko scenárov. Takáto planéta môže našu Zem „vytlačiť“ na takú obežnú dráhu, ktorá by bola pre život celkom nepriaznivá (priveľmi teplo – priveľmi zima), mohla by spôsobiť to, že sa Zem zrazí s niektorou zo svojich susedných planét (Venuša, Mars), alebo ju „vytlačiť“ tak, že Zem sama by sa stala „túlavou“ planétou a pekne by si to „odkráčala“ do šíreho mrazivého vesmíru.
Zem sa zrazí s „túlavou“ planétou
V predchádzajúcom odstavci sme už spomínali ohromné množstvo „túlavých“ planét, ktoré sa v Mliečnej dráhe nachádzajú. Nemožno teda celkom vylúčiť, že Zem bude mať raz v budúcnosti s niektorou nejakú „potýčku“. Je možné, že takáto „túlavá“ planéta do Zeme dokonca narazí. Myslíte, že je to celkom nereálne? Treba si uvedomiť, že presne takto vznikla aj naša Zem! Pred asi 4.5 miliardami rokov narazila malá planéta do ďalšej, väčšej, čo vzniklo k sformovaniu našej Zeme a Mesiaca.
Zem spustoší asteroid
Táto možnosť je z celého zoznamu jedna z najpravdepodobnejších a nikto nevie, možno sa odohrá aj počas našich životov. Z ohromného množstva asteroidov, ktoré prelietavajú vesmírom si to kedykoľvek môže jeden „rozmyslieť“ a zamieriť práve na Zem. Týmto štýlom už takmer život z našej planéty vymizol. Bolo to v dobe keď po našej Zemi chodili dinosaury, ktoré stihol tento nepríjemný osud. Akoby to asi vyzeralo keby do našej Zeme narazil obrovský asteroid? Dozviete sa v našom staršom článku, ktorý obsahuje veľmi zaujímavú simuláciu tejto situácie.
Zem preletí v blízkosti čiernej diery
Čierne diery sú snáď rovnako hrozivé ako záhadné. Veľa toho o nich stále ešte nevieme, no jedným si môžeme byť celkom istí. Ak sa s ňou stretne naša planéta znamená to pre nás koniec. Veď pred čiernou dierou nedokáže uniknúť ani samotné svetlo…Scenárov ako by to dopadlo, keby bola Zem vtiahnutá do vnútra čiernej diery, alebo by len „preletela“ v jej blízkosti, je mnoho a všetky sú poriadne katastrofické. Niektoré teórie vravia o tom, že by atómy od seba začali „odlietavať“ a všetko by sa akoby rozpadlo. Iné hovoria o tom, že by čierna diera Zem celkom pohltila a mohla by ju „vypľuť“ na celkom inom mieste v slnečnej sústave, alebo dokonca kdekoľvek v celom vesmíre.
Zem zničená gama zábleskom
Gama záblesk? Nie, nepožívame žiadny generátor náhodných slov. Tento jav skutočne existuje a jedná sa o jeden z energeticky najsilnejších javov v celom vesmíre. Ide totiž o astronomický jav, ktorý vzniká najčastejšie pri smrti niektorej zo starých hviezd. Jeden takýto výbuch dokáže uvoľniť viac energie ako vyprodukovalo naše Slnko počas celého svojho doterajšieho života. Ak by takýto výbuch zasiahol našu Zem spôsobil by okamžité zničenie ozónovej vrstvy, zaplavil by Zem nebezpečným ultrafialovým svetlom a spôsobil by také rýchle globálne otepľovanie, že si to ani nedokážeme predstaviť.
Koniec vesmíru
„Veľké roztrhnutie“. Tak sa nazýva hypotéza, ktorá hovorí o konci vesmíru. Všetko to začalo Veľkým treskom a skončí „Veľkým roztrhnutím“. Čo to v skutočnosti znamená? Zjednodušene, nekonečné rozpínanie vesmíru sa skončí tým, že sa vesmír akoby „roztrhne“. Všetky častice sa vplyvom rozpínania rozpadnú a to nebude len koniec Zeme, ale samozrejme celého vesmíru.
[totalpoll id=“69599″]
interez.sk (Lukáš M.), businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku