Migrácia. Momentálne najskloňovanejšie slovo na slovo vzatých odborníkov, ktorí tu nechcú žiadnych prisťahovalcov. Pritom ide o úplne bežný jav. Ľudia sa od nepamäti presúvajú za lepšími podmienkami. Či už sa riadili pohybom zvierat, alebo úrodnosťou pôd, každý hľadal miesto, kde by mu bolo najlepšie. Tieto fakty o migrácii vás možno presvedčia, že ide o prirodzenú a banálnu vec.
Najrozmanitejšia krajina, čo sa prisťahovalcov týka, je Veľká Británia. Krajinu z tohto hľadiska skúmalo mnoho odborníkov od biológov, sociológov až po demografov, ktorí určili škálu rozmanitosti prisťahovalcov od 0 po 100. Veľkej Británii pritom pripadá skóre až 97! Odpoveď na otázku prečo je to tak, môže byť veľmi jednoduchá. Ide o krajinu, ktorá mala v minulosti veľké postavenie. Desiatky kolónií po celom svete zapríčinili veľký prísun obyvateľstva do srdca ríše. Británia je taktiež srdcom priemyselnej revolúcie. Priemysel potrebuje ľudí a to môže byť ďalší dôvod. A situácia dnes? Pozrime sa na nás… Každý tretí mladý Slovák si hovorí, že cez leto pôjde na brigádu do Anglicka, tak čomu sa čudovať?
Najrozlietanejší emigranti sú Francúzi. Ľudia z Francúzska žijú dokopy vo viac štátoch ako ktorýkoľvek iný národ. Asi sú veľmi prieberčiví. Najviac ich je v Španielsku a v USA. Odborníci tu stanovili podobnú škálu ako pri Británii. Od 0 do 100 dostáva Francúzsko v rozmanitosti výberu cieľovej krajiny až 95 bodov. Tí sú skutočne veľmi rozmaznaní.
Najfrekventovanejšia hranica, kde sa to emigrantmi len tak hmýri, je hranica medzi Mexikom a USA. V roku 2013 žilo v USA viac Mexičanov (13 miliónov) ako všetkých prisťahovalcov v Rusku. Mimochodom, Rusko má druhý najväčší počet obyvateľov, ktorí sa narodí v zahraničí (teda Rusov, ktorí sa narodia v inej krajine) po USA. Samozrejme Američania musia byť všade prví. Tých sa v cudzine narodilo už viac ako 46 miliónov.
Nahlásiť chybu v článku