Japonsko, krajina kde vychádza slnko. Takýto prívlastok prischol ostrovnému štátu, ktorý leží na ďalekom východe a je takmer poslednou pevninou smerom z Ázie do Ameriky. Japonsko, to však nie je len druhé najväčšie mesto planéty Tokio. Táto krajina ukrýva pre návštevníkov mnoho prekrásnych miest a zaujímavých tajomstiev. Čo všetko by sa v Japonsku oplatilo vidieť? Niečo málo sa môžete dozvedieť v našom dnešnom článku. Oveľa viac však v najbližšom Cestovateľskom Kine.
Zaujímavosti o Japonsku
Tokio
Kto navštívi Japonsko, zrejme hlavné mesto neobíde, a preto sa mu nevyhneme ani v tomto článku. Niekdajšie najväčšie mesto planéty je dnes už „len“ na druhom mieste. Prekonalo ho indické Dilí. To však Tokiu nijako neuškodilo. V obrovskom metropolitnom a multikultúrnom meste s 33 miliónmi obyvateľov si na svoje príde každý. Nájdete tu “štvrť mladých“, „štvrť obchodov“, či „štvrť elektroniky“. V Tokiu sa nachádza aj azda najslávnejší rybí trh na svete, ktorý sa nazýva Tsukiji. Môžete si tu pochutnať na pravom japonskom sushi, ktoré síce nájdete kdekoľvek po celom Japonsku, ale dať si ho priamo na najslávnejšom rybom trhu je predsa len celkom iný zážitok.
Fudžisan
Najvyšší vrch Japonska, sopka Fudžisan, skrátene Fudži, patrí tiež k najznámejším miestam tejto krajiny, a preto nemôžeme zabudnúť ani na ňu. Fudži je jedným z troch posvätných vrcholov Japonska a za dobrej viditeľnosti ho môžete pozorovať aj priamo z Tokia. Sopku navštívi ročne viac ako 200 000 turistov, pričom výstup na jej vrchol trvá až 7 hodín.
Kója
Vrch Kója aj so svojím priľahlým údolím patrí k nábožensky najvýznamnejším miestam Japonska. Pred asi 1200 rokmi sa tu usadil slávny budhistický mních Kúkai a založil tu prvý budhistický chrám. Dnes sa v tejto oblasti nachádza viac ako 100 takýchto chrámov a oblasť je domovom jedného z najrozšírenejších náboženstiev Japonska. V údolí Kója si môžete vyskúšať aj život jednoduchého budhistického mnícha a prežiť noc v niektorom z prekrásnych kláštorov.
Kawachi Wisteria Garden
Tento záhradný komplex neďaleko japonského mesta Kitakyushu je podľa mnohých najkrajším miestom celého Japonska. Záhradný komplex je známy najmä rastlinou zvanou vistéria, z ktorej tu nájdete hneď niekoľko desiatok rôznych odrôd. Najväčším lákadlom je prekrásny tunel, ktorý je obrastený pestrofarebnými rastlinami a pripomína scénu ako z rozprávky.
Vodopád Nači
Najznámejším vodopádom v Japonsku je celkom určite Nači, ktorý je často mylne označovaný aj za najvyšší vodopád krajiny. Nači má však „len“ 133 metrov, pričom vodopád Hannoki dosahuje výšku až 497 metrov. Nači však svojou scenériou zaujíma prvenstvo v kráse, nie veľkosti. Popri vodopáde vedie aj pútnická cesta, ktorej súčasťou je aj veľkolepý chrám zapísaný do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
Park Hitachi
Podľa mnohých ľudí je najkrajšia jar na svete práve v Japonsku. Ako dôkaz vám možno poslúži park Hitachi v meste Hitachinaka. Park každoročne na jar zakvitne takouto prekrásnou modrou farbou. Zaslúžia sa o to rastliny s názvom nemophila, alebo hajnička. V parku Hitachi sa ich nachádza viac ako 4.5 milióna kusov.
Bambusový les Arashiyama
Najkrajší les Japonska. Tak hovoria ľudia o bambusovom lese neďaleko mesta Kjóto. Hovorí o tom aj fakt, že Arashiyama je druhým najnavštevovanejším miestom v Japonsku. Prechádzka v takomto nezvyčajnom lese, aký na našom kontinente nenájdeme je zážitkom na celý život.
Svätyňa Icukušima
Brána medzi svetom ľudí a duší. Takúto funkciu spĺňa svätyňa Icukušima podľa šintoistickej viery. Svätyňa je zapísaná aj do Zoznamu UNESCO a niektoré jej časti dokonca patria aj do japonského národného pokladu. Svätyňa stojí na pylónoch v zátoke uprostred vody, keďže v minulosti mal obyčajný človek vstup do svätyne prísne zakázaný. Dnes patrí Icukušima k najvýznamnejším turistickým miestam Japonska.
Všetky krásy a zaujímavosti Japonska sa do jedného článku nezmestia. Dozvedieť sa niečo viac o krajine vychádzajúceho slnka sa však môžete v Cestovateľskom Kine so skúsenou cestovateľkou Katarínou Liškovou.
Cestovateľské Kino: Japonsko (Katarína Lišková)
12. septembra: KC Dunaj, Bratislava
Nahlásiť chybu v článku