Približne pred rokom sa 70-ročný architekt a dizajnér Peter Matheson rozhodol stráviť nejaký čas pomáhaním bezdomovcom počas zimných mesiacov. Pomohol navrhnúť univerzálnu bytovú jednotku...

Približne pred rokom sa 70-ročný architekt a dizajnér Peter Matheson rozhodol stráviť nejaký čas pomáhaním bezdomovcom počas zimných mesiacov. Pomohol navrhnúť univerzálnu bytovú jednotku pre niekoľko ubytovní. Uvedomil si však, aký je pokrytec, keď sa snaží hovoriť ostatným ako sa dá žiť aj v malých priestoroch, keď on sám tak nikdy nežil. Rozhodol sa, že si postaví malý domček na kolesách a vyskúša si takýto život na vlastnej koži. 

Článok pokračuje pod videom ↓
domnakolesach1
Peter Kalasz & Peter Matheson

Peter premenil obyčajný príves na svoj domov. Pri práci používal mnoho materiálov a držal sa jednoduchého dizajnu a hlavne toho, nech všetko vo vnútri má aj svoju funkciu. Využil každý cm² a dokonca sa naučil ako pomocou panelovej mriežky ušetriť energiu.

domnakolesach2
Peter Kalasz & Peter Matheson

Keď Peter navrhoval ubytovne pre bezdomovcov, dostal za úlohu vymyslieť niečo všestranné, univerzálne a hlavne nákladovo efektívne, čiže lacné. Peter mal v tom čase 70 rokov a za sebou množstvo skúseností. No predsa len jednu ešte nezažil. „Samého ma prekvapilo moje pokrytectvo,“ hovorí Peter. „Väčšinu života som prežil v dome, ktorý mal rozlohu 120 m². Ako by som mohol vedieť, aké je to žiť v doslova stiesnených priestoroch?“

domnakolesach6
Peter Kalasz & Peter Matheson

Nakoniec sa rozhodol postaviť svoj vlastný malý dom na kolesách a stráviť tam posledné okamihy svojho života. Prerobený príves má rozlohu približne 15 m², takže je naozaj maličký.

domnakolesach7
Peter Kalasz & Peter Matheson

Cieľom bolo prísť s dizajnom, ktorý by mu umožnil žiť pohodlne, a teda s niečím, čo býva veľkým problémom, keď sa jedná o malé priestory. Konečný výsledok je taký, že Peter má všetko, čo potrebuje. Dokonca aj krásny drevený strop a podlahy, skrine, dvere, aj okná. Toto všetko vyrobené z recyklovaného dreva od miestnych obyvateľov.

domnakolesach8
Peter Kalasz & Peter Matheson

Peter vedel, že ak chce využiť malý priestor „naplno“, musí pri tom logicky uvažovať. V jeho dome sa nachádza kompostovacia toaleta, čím sa vyriešili základné potreby človeka. Má mrazničku a aj sprchový kút v tzv. japonskom štýle. Vyrobil si aj skladaciu posteľ, ktorá ponúka ďalší extra úložný priestor, kde skladuje sezónne oblečenie. V dome má taktiež veľkú nádrž vody, čím vyriešil ďalšiu zo základných ľudských potrieb.

domnakolesach9
Peter Kalasz & Peter Matheson
domnakolesach5
Peter Kalasz & Peter Matheson
domnakolesach4
Peter Kalasz & Peter Matheson

Ešte predtým, než začal svoj malý domov budovať, vedel, že musí mať na pamäti pár vecí. Nechcel stavať podkrovie, pretože vedel, že v jeho veku by už bolo náročnejšie chodiť hore-dole viackrát za deň. Navyše by počas leta bolo v podkroví neznesiteľne teplo. Dom je teda jednoduchý a všetky veci sú ľahko prístupné.

domnakolesach8
Peter Kalasz & Peter Matheson

Cieľom bolo využiť každý cm² a snažil sa hľadať spôsoby, ako využiť možnosti izolácie na maximum. Preto na strechu umiestnil solárne panely, na varenie používa plynové bomby a má dokonca aj vlastný generátor.

domnakolesach10
Peter Kalasz & Peter Matheson
domnakolesach11
Peter Kalasz & Peter Matheson

Vďaka svojej vynaliezavosti Peter úspešne vybudoval užitočný a pohodlný priestor a naozaj nádherný príklad malého domova. Je úctyhodné, že sa vzdal komfortného života, aby zistil, ako niektorí ľudia naozaj žijú. Treba si však uvedomiť, že aj keď ľudia bez domova žijú v stiesnených priestoroch, nemajú k dispozícii solárne panely alebo generátor, poprípade nemajú architekta, ktorý by im takýto malý domček navrhol. Keďže takéto domy nie sú finančne náročné, možno by stálo za to, aby sa vrámci pomoci začali stavať práve takéto multifunkčné domčeky, ktoré budú síce malé, no bude v nich všetko, čo človek k životu potrebuje. Krásna myšlienka, ktorá sa stala skutočnosťou.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), littlethings.com

Uložiť článok

Najnovšie články