foto: Pixabay

Netvorme zbytočne odpad.

Každý deň prichádzame do kontaktu s mnohými vecami, ktoré nie sú v súhre s prírodou. Jednorazové plasty, zbytočné obaly na už zabalených výrobkoch, stovky plastových vreciek, či denno-denne používaná kozmetika. Za celý život vytvoríme tony zbytočného odpadu a pritom stačí tak málo – prispieť svojou troškou k zero waste. V tomto článku nájdete zopár tipov, ako nahradiť často používané veci za alternatívy, ktoré sú šetrné k prírode. 

Desiata či obed zabalené ekologickejšie

Ak si pripravujete jedlo doma a brávate si ho so sebou do školy či práce, možno ste sa ani nezamysleli nad tým, že by ste ho mohli baliť aj ekologickejšie ako do servítky a plastového vrecka. Ideálne je nosiť si jedlo v dózach z nerezu, ktoré sú ľahučké a vydržia výrazne dlhšie ako plastové. Dózy Stenlock sú vodotesné a aj napriek tomu, že sú z nerezu, môžete obed v nich zohriať aj v mikrovlnke. Ak nemôžete so sebou nosiť nerezový príbor, hoďte si do tašky bambusový príbor a vychutnajte si svoje jedlo s ešte lepším pocitom.

Sprchovanie naše každodenné

Používate pri sprchovaní plastovú špongiu? Síce vám vydrží pár týždňov, no skôr či neskôr sa rozpadne a skončí v komunálnom odpade – pretože sa nedá recyklovať. Tam sa potom rozkladá stovky rokov. Morské huby – špongie boli používané už v staroveku a okrem príjemného pocitu pri sprchovaní obohatia tvoju pokožku o minerály. Jedna morská huba ti takto vydrží aj 4 roky používania a keď ju vyhodíš, v komposte sa rozloží za pár týždňov. A ak nahradíš sprchový gél tuhým mydlom, ušetríš taktiež množstvo plastového odpadu.

Umývanie riadu a domácnosti

Okrem sprchovania používame plastové hubky v domácnosti na umývanie riadu, kuchyne či kúpeľne. Aj tieto vydržia iba pár týždňov a končia v komunálnom odpade. Jednoznačne najlepšou alternatívou je špeciálny druh tekvice – lufa. Pestuje sa v teplých oblastiach, no nie je problém ju vypestovať aj na Slovensku. Keď sa zbaví šupky a vysuší, dá sa použiť ako skvelá hubka na upratovanie do domácností. Dá sa ľahko zmyť od zbytkov jedla, rýchlo vysychá a preto sa v nej nemnožia baktéria tak rýchlo, ako v obyčajnej plastovej hubke, ktorá sa nedá recyklovať. Lufa vydrží minimálne 1 mesiac pri dobrej starostlivosti a svoj život ukončí, ako inak, v komposte. Dá sa dokonca použiť aj ako vegánska masážna špongia do sprchy, má však výraznejšie pílingovejší efekt ako morské huby.

Aj kozmetické pomôcky môžu byť zero-waste

Bežné odličovacie tampóny sú síce vyrobené z bavlny, tá sa však pestuje pomocou veľkého množstva chémie a obrovského množstva vody. Pre príklad, na výrobu 1 bavlneného trička potrebujeme až 2 700 litrov vody. 1 tričko takto zodpovedá cca 350 kusom jednorázových tampónov, tie sa však po jednom použití ihneď vyhodia. Najlepšou alternatívou sú prateľné tampóny, ktoré sú zložením rovnaké, akurát sa dajú použiť nespočetne veľakrát. Prať ich môžete s bežnou bielizňou v práčke.

Zubné kefky, pasty a nite

Poctiví čističi zubov zbystrite pozornosť a zamyslite sa nad tým, koľko zbytočného odpadu vzniká okolo zubnej hygieny. V lete sme vám priniesli článok o zbytočnosti krabičiek zubných pást, no iba tam to nekončí. Vezmite si do úvahy, ako je zabalená zubná niť. Malé množstvo nite navinuté vo veľkej plastovej škatuľke. Lepšia alternatíva je zubná niť v sklenenom obale, ktorá keď sa vám minie, sa dá ľahko doplniť náhradnými náplňami. Navyše, takáto niť je aj kompostovateľná. A určite sa pozrite aj po dentálnych tabletách, ktoré sú efektívnou náhradou zubnej pasty.

Šampón či dezodorant bez zbytočného zaťažovania prírody

zdroj: Ponio.sk

Šampóny a dezodoranty sú po starostlivosti o zuby asi najčastejšie používaná kozmetika. Prichádzame s nimi do kontaktu každý deň, čo značí, že sa aj rýchlo spotrebujú a my do koša hádžeme ďalší plastový obal. Riešením sú tuhé šampóny, mydlá a dokonca aj prírodné dezodoranty v papierovom obale, ktoré rozhodne poslúžia lepšie ako sprejová forma, ktorá navyše vôbec nie je pre naše telo zdravá.

Holenie ekologicky

Určite si každý z vás pamätá na to, aký holiaci strojček používal váš dedo. V minulosti ľudia neplytvali vecami tak, ako je tomu dnes. Takéto strojčeky sa dajú zohnať aj dnes, vydržia roky a jedinou vecou, ktorá sa v nich mení, sú žiletky, ktoré sa však dajú recyklovať na rozdiel od jednorazových holiacich strojčekov. A nemusíte sa báť, nie sú o nič nebezpečnejšie ako klasické jednorazovky.

V spolupráci s prijemneveci.sk
Uložiť článok

Najnovšie články