Foto: Profimedia

Chlapcova mama verila, že ho čaká dlhý život v zdraví a v jeho váhe nevidela problém. Realita ale bola iná.

Džambulat Michajlovič Chatochov sa v roku 2003 stal „najťažším dieťaťom na svete“. Najzvláštnejšie na tom však je, že presná príčina jeho stavu je plná otáznikov. Spomínala sa genetika, stravovacie návyky, ale aj to, že ho mama mala dopovať steroidmi už dva mesiace po narodení. Podľa nej bol jej syn úplne v poriadku, no postihol ho tragický koniec. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • koľko vážil pri narodení;
  • ako rýchlo priberal;
  • ako to vnímala jeho mama;
  • že sa v troch rokoch stal najťažším dieťaťom na svete;
  • ako sa mu podarilo schudnúť desiatky kíl;
  • že ho postihol smutný koniec.

Pri narodení na ňom nebolo nič zvláštne. To sa ale rýchlo zmenilo

Podľa údajov voľne dostupných na internete sa Džambulat Chatochov narodil 24. septembra 1999 v ruskom meste Terek. V tom čase vážil necelé tri kilogramy, takže sa ničím nelíšil od ostatných novorodencov, uvádza MailOnline. To sa ale čoskoro zmenilo.

Kým oslávil svoje prvé narodeniny, vážil 12 kíl a toto číslo neustále rástlo. V roku 2003, kedy vážil 48 kíl, bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov, spomína magazín People. Vo viacerých článkoch sa ale hovorí len to, že bol označovaný za najťažšie dieťa na planéte.

Ako píše Daily Star, o tri roky neskôr váha ukazovala dvojnásobok a svietilo na nej 95 kilogramov. V tomto čase mal Džambulat šesť rokov. Ešte ani tam sa priberanie nezastavilo a v trinástich rokoch vážil 180 kíl.

Foto: Profimedia

Mama odmietala, že by s chlapcom niečo nebolo v poriadku

Pravdepodobne vás teraz zaujíma, čo bolo príčinou toho, že chlapec priberal raketovou rýchlosťou. V roku 2007 mal premiéru britský dokument World’s Biggest Boy, ktorý sa rozhodol hľadať na túto otázku odpoveď prostredníctvom odborníka na obezitu. V tom čase hovoril o Džambulatovi ako o 7-ročnom chlapcovi, ktorý vážil 102 kilogramov a bol vysoký 1,30 metra.

V hre boli tri scenáre. Jeden z nich spomínal genetickú mutáciu, ďalší anabolické steroidy, ktoré by mohli vysvetliť chlapcov stav. A potom tu bola verzia, za ktorou si stála mama chlapca, ktorá pracovala ako zdravotná sestra.

„Len rastie, čo s tým mám robiť? Je taký, aký ho Boh stvoril,“ povedala v tom čase. „Moje dieťa nie je choré, je len jedinečné, a ak si niekto myslí niečo iné, je to jeho vec,“ obhajovala stav svojho syna.

Foto: Profimedia

Lekár priniesol tragické varovanie. A mal pravdu

Číslo na váhe by nemalo byť niečím, pre čo spoločnosť človeka odsúdi. V tomto prípade sa však ozval britský lekár, ktorý je odborníkom na obezitu Ian Campbell a upozornil na fakt, že vysoká váha v podstate malého dieťaťa môže byť pre neho veľmi nebezpečná a v konečnom dôsledku hrozí, že zomrie veľmi mladý.

S jeho váhou totiž rástlo aj riziko vzniku závažných ochorení, akými sú rakovina, cukrovka alebo ochorenia srdca.

Mama ale tvrdila, že chlapec absolvoval kompletné vyšetrenia, ktoré ukázali, že je úplne zdravý a jeho orgány fungujú tak, ako majú. Dodala aj to, že verí, že sa Džambulat dožije v zdraví dlhého veku. Možno ani netušila, ako veľmi sa mýlila…

Bol dopovaný steroidmi?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články