Ľudia mali pred 50 rokmi, čiže zhruba niekedy v šesťdesiatych rokoch minulého storočia úplne odlišný názor na to, ako by sa malo liečiť, vychovávať dieťa alebo čo to vlastne láska je. To, čo bolo možno pre nich úplne bežné a čomu verili, že funguje, sa nám dnes môže javiť ako úplne bizarné a určite nad tým môžme len pokrútiť hlavou. Veď posúďte sami.
Lobotómia bola skvelá chrirurgická metóda
Psychiater Walter Freeman bol svojho času naozaj známy a nanešťastie aj žiadaný. Zistil, že depresia alebo iné psychické poruchy boli spôsobené príliš veľa emóciami a tak chcel toto emocionálne spojenie v mozgu znížiť, a to doslova. Freeman začal po celej krajine vykonávať zákrok, ktorý niesol názov “lobotómia”. Na chirurgický zákrok používal kovovú tyč, ktorú vrazil bdelému pacientovi cez očnú jamku do mozgu. Najväčšou iróniou bolo to, že chirurgom nikdy nebol. Z tisícky pacientov sa mnohým stav po tejto operácii ešte viac zhoršil a niektorí dokonca zomreli na krvácanie do mozgu.
Fajčenie cigariet bol najlepší spôsob, ako zmierniť tehotenskú zápchu
Častým problémom budúcich mamičiek môže byť tehotenská zápcha. V dnešnej dobe, ak chcete zmierniť nepohodlie máte jesť zdravo, prípadne si dať doplnok s vláknami. No pred 50 rokami mali lekári veľmi odlišné riešenie: cigarety. Medici bežne odporúčali tehotným ženám, aby začali fajčiť cigarety. Vraj to zmierni ich zápchu. Taktiež sa odporúčalo začať s cigaretmi, aby ste si po pôrode udržali štíhle telo a nízku váhu.
V budúcnosti sme sa mali prepravovať umelými podzemnými tunelmi
Futuristi z minulých rokov neboli práve najlepší v predpovedaní budúcnosti. Čakali, že v roku 2000 už budú existovať iba lietajúce autá, a všetci budú chodiť v striebornej kombinéze, ktorá mala byť tým najmodernejším kúskom v našich šatníkoch. Hoc si vedci nemysleli, že budeme žiť v podzemí, predstavovali si, že bude náš svet pospájaný systémom podzemných rúrok – tunelov, vďaka ktorým sa budeme môcť premiestňovať veľmi rýchlo.
Slobodným ženám bolo odporúčané, aby si našli partnerov medzi anonymnými alkoholikmi
V roku 1962 veru nebolo veľmi ľahké nájsť dobrého a bohatého muža. Spisovateľka Helen Gurley Brown vo svojej knihe spomína, ako si našla svojho manžela. Nebolo to v bare ale práve naopak, na jednom zo stretnutí anonymných alkoholikov. Ona nemala žiadny problém s pitím, len jednoducho prišla na stretnutie, sadla si vedľa slávneho spisovateľa a už to šlo. Takže všetko, čo sa odporúčalo dievčatám aby urobili bolo, aby si našli boháča, ktorý si momentálne prechádza ťažkým obdobím. Pozoruhodné je, že ženy, ktoré sa tejto rady držali si našli celkom slušný úlovok.
Ženy mali poskytnúť riadny domov a hovoriť len ukľudňujúcim tónom hlasu
Istá príručka pre ženy z roku 1955 tvrdila, že žena má zabezpečiť, aby bola na stole večera, keď muž príde domov. Ďalej by mala vytvoriť elegantný a čistý domov, ktorý by mužovi poskytoval útočisko po náročnom dni, alebo že domácnosť by mala zostať pokojná. To znamená, že žiadny hluk detí, práčky, sušičky či vysávača a to vždy, keď muž príde domov z práce. Ďalším klenotom z tejto príručky je určite to, ako by mal vyzerať rozhovor ženy so svojim manželom. Aj keby mala žena aspoň tucet dôležitých vecí, najprv by mala nechať rozprávať muža, pretože jeho témy rozhovoru sú ešte dôležitejšie.
Dobrý prejav bola dôležitá ženská cnosť
Ženy v domácnosti neboli jediné, ktoré hľadali radu ako potešiť muža. Rôzne magazíny dávali ženám rady ohľadom kozmetiky či oblečenia, ale výzor nebol jediná dôležitá vec. Rovnako dôležité bolo, ako žena hovorila. Nedbalé rečové návyky sa jednoducho nenosili. Časopisy preto dávali ženám nejaké tie rady, ako napríklad rozprávanie so zápalkou v ústach pri telefonátoch s priateľom. Potom sa žena mala opýtať či jej priateľ postrehol, že hovorila so zápalkou. Ak odpoveď bola áno, musela ešte poriadne trénovať.
Deti by mali mať oveľa prísnejší režim
Po tom, čo ste už kŕmili svoje dieťa cigaretami či možno aj alkohol kým bolo ešte v maternici, čo by ste mu mali dať, aby z neho vyrástol zdravý človek? Podľa istého doktora Sacketta materské mlieko nestačilo, takže už dvojdňové deti by mali začať jesť obilniny a vo veku deväť týždňov by už pokojne mohli jesť slaninu, vajcia alebo čokoľvek, čo momentálne je v rodine. Sackett predsa ale nebol blázon – odporúčal počkať, až bude mať dieťa šesť mesiacov predtým, než mu dáte čiernu kávu. Dokonca tvrdil, že už novorodenec by mal mať prísny časový rozvrh a niečo ako plakanie uprostred noci by sme dieťaťu rozhodne nemali dovoliť – svedčí to o rozmaznanosti dieťaťa.
Nuž, história ľudstva je v niektorých veciach viac než bizarná.
Pozri aj: Desivé omyly medicíny. 14 lekárskych procedúr z minulosti, z ktorých vám naskočia zimomriavky
interez.sk (Alexandra Geletová), grunge.com
Nahlásiť chybu v článku