Hovorí sa, že keď umrie posledná včela, ľudstvu ostane iba niekoľko rokov kým vyhynie. Aj keď toto tvrdenie úplne pravdivé nie je, vyhynutie včiel by razantne ovplyvnilo celosvetový ekosystém a život na Zemi by bol oveľa náročnejší. Aj preto je potrebné, aby tieto malé robotnice boli čo najviac chránené od negatívnych vplyvov, za ktoré môžeme my – ľudia.
Americká vláda pred pár dňami oznámila, že do zoznamu ohrozených živočíchov zaradila 7 druhov včiel. To znamená, že tieto včely sú teraz chránené federálnymi zákonmi a ich usmrtenie je považované za trestný čin.
Ochranári sa z vládneho rozhodnutia tešia, aj keď by samozrejme boli oveľa radšej, keby dôvody, prečo sa včely dostali medzi ohrozené druhy, neboli. Riaditeľ neziskovej organizácie na ochranu včiel uviedol, že včely ročne vytvoria opeľovaním hodnotu v americkom poľnohospodárstve na úrovni až 9 miliárd dolárov. Aj keď je rád, že sa mu podarilo presadiť, aby sa 7 druhov včiel dostalo pod ochranu vlády, nemyslí si, že včelia populácia bude v najbližších rokoch narastať.
Najväčší podiel na vymieraní včiel má moderné priemyselné poľnohospodárstvo. Pestovanie monokultúr na obrovských výmerách včelám neposkytuje rozmanitosť, ktorú im ponúkajú napríklad lúky či lesy, kde majú k dispozícií stovky rôznych druhov rastlín.
Oveľa väčší problém ako jednodruhové pestovanie sú ale postreky. Dlhodobá štúdia, ktorá monitoruje populácie včiel v súvislosti s používaním pesticídov zaznamenáva, že populácia včiel neustále klesá. Poľnohospodári v snahe ochrániť svoje plodiny pred burinami či škodcami často aplikujú na rastliny herbicídy a pesticídy, ktoré keď zasiahnú včelu, alebo včela príde do kontaktu s nimi určitý čas po aplikácií na rastliny, hynie. Navyše mnohí pestovatelia nerešpektujú dávkovanie ani dobu, kedy majú vykonávať postrek, aby včely neboli zasiahnuté. Takýto stav dospel až do bodu, kedy Európska únia v reakcií na to dočasne zakázala používanie chemických látok, ktoré priamo ohrozujú včelstvo.
Včely sú pre normálne fungovanie prírody kľúčové. Bez nich by poľnohospodárstvo utrpelo obrovskú ranu, no oveľa horšie by to bolo s voľnou a divokou prírodou, kde sú mnohé kvety, no aj stromy odkázané jedine na pomoc včiel. Preto by sme ich ochrane mali venovať čo najvyššiu pozornosť.
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku