Tieto domy využívajú okolitý terén či iné prírodné prvky, ako je napríklad bambus, drevo či hlina. A čo je dôležité, všetok tento materiál má aj zanedbateľný dopad na životné prostredie. Nemusíš sa báť, že ide o domy, ktoré sú “splácané” kto vie z čoho, a ktoré nič nevydržia. Tieto domy sú kvalitne izolované, čo má za následok zníženie nákladov na energie.
Ak hľadáš na trhu cenovo dostupný a udržateľný domov, prinášame ti dostatočnú inšpiráciu.Čo si ale budeme rozprávať, na Slovensku by sa asi tento štýl bývania neujal. Predsa len dávame prednosť vyššiemu komfortu, ako môžu tieto domčeky ponúknuť.
Na tento domček neobvyklého tvaru môžeš naraziť v Kolumbii. Ako prvé, čo ťa zaručene zaujme je jeho dizajn, ktorý je naozaj veľmi pôsobivý. Za jeho vznikom stojí architekt Jose Andres Vallejo, ktorý navrhol jeho konštrukciu z vriec, plnených zeminou. Tieto naplnené vaky sú naskladané jeden na druhý a sú zaliate do betónu, ktorý bráni priesakom vody. Hoci je to možno neuveriteľné, je o tento typ bývania v Kolumbii veľký záujem. Meter štvorcový totiž vyjde na 28 dolárov.
Táto séria domčekov, ktorá pripomína včelie úle, je vyrobená z udržateľných materiálov. Ich veľkou výhodou je, že sú odolné proti prírodným katastrofám. Hlavným materiálom je tu cement, vápno, asfaltová emulzia a vrecia plnené zeminou.
Humanitárn organizácie v Keni otvorila nedávno tento sirotinec, ktorý je postavený výhradne u hlinených škridiel. Ide o pasívnu solárnu budovu, ktorá počas dňa absorbuje teplo a v noci ho uvoľňuje. Z vonku je tento sirotinec obložený recyklovateľným drevom, a dokonca obsahuje tečúcu vodu, ktorá pochádza z vody dažďovej. V tomto projekte bolo teda spojené efektívne využitie materiálu spolu s dobrým účelom.
[youtube U9b-h_cCdO8 720 410]
Budovanie nízkonákladových domov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu — to je niečo, čo potrebuje naša planéta. To dokáže tento šikovný 3D stroj, pozri video.
Mnoho z vás by si mohlo myslieť, že budovanie domovov z udržateľných či prírodných zdrojov nemôže zabezpečiť dostatočne pohodlné a útulné bývanie. Pokiaľ si to myslíš aj ty, vyvedieme ťa rýchlo z omylu — tento domček je tomu dôkazom — táto budova dokáže súperiť s najluxusnejšími domami. Na túto stavbu môžeš naraziť v Thajsku. Medzi hlavný materiál, ktorý bol použitý na jej výstavbu patrí napríklad hlina, íl, betón, nepálené tehly, recyklovateľné drevo.
V Ghane môžeš naraziť na tento domček, ktorý je postavený z hutné krajiny, prírodných materiálov a recyklovateľných plastov.
startitup.sk, inhabitat.com
Nahlásiť chybu v článku