Na racionálnu stránku prípadu malého chlapca Dennisa Martina, ktorý jedného dňa zmizol z povrchu zemského počas výletu v americkom národnom parku, sme sa rozhodli pozrieť aj my.
Ľudia si radi vymýšľajú rôzne záhadné teórie. Nedávno sme vás napríklad informovali o „posadnutej vile“, ktorá je spojená s tragickou vraždou v Kalifornii.
Rovnako aj teória o tom, že v americkom národnom parku Great Smoky Mountains útočia kmene divých kanibalov, je veľmi rozšírená. Nespočet záhadných príbehov objavíte hlavne na sociálnych sieťach, kde známi tiktokeri a youtuberi neustále oživujú virálnu legendu. Ukazujú množstvo fotografií, videozáznamov a nahrávok, ktoré majú dokázať existenciu divokých ľudí v lesoch.
Prípad Dennisa Martina
V rámci tejto teórie sa najviac skloňuje prípad Dennisa Martina, 6-ročného chlapca, ktorý v júni 1969 zmizol za bieleho dňa pri plánovaní detského žartu na dospelákov.
Ako píše portál The Smokies, naposledy ho videla rodina kráčať preč od kempu v žiarivo červenej košeli. Chlapca začali hľadať len necelých 5 minút po tom, ako sa im stratil z dohľadu. Čoskoro sa zo znepokojenia stala hrôza. Muži prečesávali okolie a volali meno chlapca, ktorý zmizol, akoby ho zhltla zem.
Chlapca sa ale nájsť nepodarilo. Jeho otec William Martin zmiznutie ohlásil hneď v ten večer, a to počas mohutnej búrky, pri ktorej hory zalialo obrovské množstvo vody.
Masívne pátranie po chlapcovi trvalo celé týždne, pričom počty dobrovoľníkov narástli až do kontraproduktívnych čísel. V lesoch pátrali skauti, lesníci aj široká verejnosť. Pre obrovský počet dobrovoľníkov a dážď boli akékoľvek možné stopy po chlapcovi (napr. odtlačky topánok či vôňa) nadobro stratené.
Záhadné zmiznutie obalené konšpiráciou o „divokých kanibaloch“
Samozrejme, záhadného zmiznutia sa ihneď chytili takí ľudia, ktorí namiesto racionálneho vysvetlenia hľadajú záhadu a senzáciu.
Stránka Unilad napríklad nedávno vydala článok, v ktorom píše o piatich zmiznutiach spojených s teóriou divokých kanibalov. „Sú potomkami mužov, ktorí dezertovali z americkej občianskej vojny a údajne žijú úplne oddelene od civilizácie,“ píše text stránky. „O piatich ľuďoch je známe, že bez vysvetlenia zmizli z národného parku. Dokonca bola privolaná jednotka špeciálnych síl americkej armády.“
@bumpinthenightsociety Are there feral people in the Smoky mountains? #bumpinthenightsociety #appalachian #tennessee #smokymountainstennessee #feral #appalachiatok ♬ original sound – Bump In The Night Society
Stránka Zion Camp k týmto prípadom píše, že drvivá väčšina stratených osôb tvorila veľmi mladé a veľmi staré osoby. Podotýka, že práve táto skupina ľudí je náchylná na neschopnosť orientácie po lesných cestách. Za ich zmiznutím mohli tiež stáť zranenia, staroba či skratové panické správanie.
Dodáva, že žiadne video údajných „kanibalov“ nebolo nikdy považované za skutočný dôkazový materiál. Mnoho z týchto videí vzniklo šikovnými montážami či preberaním záberov z iných udalostí. Zaváži aj to, že každá takáto teória pochádza z mestských legiend či sociálnych sietí (YouTube a TikTok).
Pozor na šírenie fám
Novinár Kelsey Weekman upozorňuje ľudí na šírenie podobných fám. V zásade má šírenie znepokojivých senzácií veľmi škodlivý vplyv, a to nielen pri snahe nájsť osoby, ktoré tragicky v parkoch zablúdili, no aj pre ich blízkych a iných obyvateľov tejto časti sveta.
My dodávame, že pokiaľ čítate o záhadných zmiznutiach v Spojených štátoch, je nutné uvedomiť si, akú gigantickú rozlohu majú americké národné parky. Na Slovensku je prakticky nemožné v malých lesoch zablúdiť tak, aby ste v akomkoľvek bode neboli v pešej vzdialenosti k najbližšiemu mestu. Preto sú prípady „záhadných zmiznutí“ na našom území takmer raritné. Väčšinou tiež nesúvisia so samotným lesom viac, ako s tragickými prípadmi únosov, napadnutí a iných ľudských zločinov.
Americké národné parky sa však rozpínajú na stovkách kilometroch územia. Napríklad, len spomínaný národný park Great Smoky Mountains je takmer trikrát väčší než národný park TANAP. Zmiznutia aj skúsenejších turistov, ktorí na ceste zablúdia, preto bývajú, bohužiaľ, veľmi časté. Na cestách tiež natrafíte na množstvo priesmykov, jaskýň a divokej zveri. Hrozbou sú i masívne dažde, ktoré vypukli práve počas zmiznutia malého chlapca.
O to viac je logické, že na obrovskom území sa malý chlapec nedokázal orientovať. Stopy po Dennisovi dodnes, bohužiaľ, neviedli k vyriešeniu prípadu.
Nahlásiť chybu v článku