Slovenská príroda je naozaj krásna. Dokazuje to aj mnoho dokumentárnych filmov. Pozrite si len zlomok z nich.
1. Život v oblakoch
Symbol tatranských lesov, kamzík, spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody prežívajú v našej prírode už desaťtisíce rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Tento dokument z dielne Arolla Film je plný protikladov. Premiéru bude mať už tento mesiac. Uvidíš v ňom, ako sa zvieratá vyrovnávajú s náročnými podmienkami, mrazom a silným snežením. Počas leta sa zase začnú objavovať jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú. Celý dokument si môžete pozrieť na VIMEO.
2. Nízke Tatry srdce Slovenska
3. Potulky po Slovensku- Jozef Dovičin
Čičmany, Spišský hrad, Štrbské pleso, či Slovenský orloj. Tie najkrajšie miesta Slovenska zachytil na niekoľkominútovom videu fotograf Jozef Dovičin. Vznikalo jeden rok a rôzne kúty Slovenska nakrúcal počas rozličných ročných období.
4.Vysoké Tatry divočina zamrznutá v čase
Urobiť film v spolupráci s najväčším a najrenomovanejším producentom filmov o prírode, s rakúskou redakciou ORF UNIVERSUM, bola naozaj veľká výzva. Robia totiž najkvalitnejšie prírodopisné dokumenty v celej Európe. Naštastie sa Pavlovi Barabášovi naskytla možnosť predstaviť celému svetu naše malé Tatry. V spolupráci s renomovaným producentom filmov, tak dostal šancu ukázať hodnoty, ktoré naše veľhory svetu ponúkajú a dať podnet k zamysleniu, či sme ich v takejto podobe schopní zachovať pre budúce generácie.
5.Strážca divočiny
Film Strážca divočiny je príbehom o vzácnej populácii medveďov, ktoré žijú v odľahlej divočine v srdci slovenskej časti Tatier. Tu, v Tichej a Kôprovej doline, strávil ochranár a filmár Erik Baláž 15 rokov dokumentovaním života týchto výnimočných zvierat, aby nakoniec spolu s Robertom Rajchlom priniesli svedectvo o ich živote v skutočnej divočine. Výsledkom dlhodobého pozorovania nie sú len detailné náhľady do každodenného života medveďov, ale aj odhalenia, ktoré vyvrátia mnohé mýty. Napriek zásahom 21. storočia v Európe je medveď stále pánom slovenskej zeme a „strážcom divočiny“.
6.Vlčie hory
Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po éterických vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území. Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi. Toto je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti. Táto krajina bola v minulosti známa ako “Vlčie hory“.
Pozri aj: 10 dokumentárnych seriálov, ktoré vám odhalia tajomstvá o svete, v ktorom žijeme
StartItUp
Nahlásiť chybu v článku