Foto: NOAA [Public domain], via Wikimedia Commons

5G internet môže ovplyvniť predpovede počasia.

Kým na Slovensku sme si ešte len zvykli na rýchlosť a pokrytie 4G internetu, vo svete sa už doťahujú o to, kto spustil a spustí komerčné využitie bezdrôtovej siete piatej generácie. 5G internet je už od začiatku apríla tohto roku pre verejnosť dostupný v USA a v Južnej Kórei. A počas toho, ako sa krajiny hádajú o to, kto bol vlastne s 5G sieťou prvý, meteorológovia oznamujú jeden veľký problém.

Článok pokračuje pod videom ↓

V Spojených štátoch amerických začalo pred časom veľké vykupovanie bezdrôtových rádiových frekvencií, ktoré majú poslúžiť pre novú celonárodnú 5G sieť. Dražbu má pod palcom samotná vláda USA. Prípravy sú teda v plnom prúde, no meteorológovia už teraz dvíhajú varovný prst. Tvrdia, že mnohé z frekvencií, ktoré majú slúžiť 5G sieti, ležia veľmi blízko tých, ktoré používajú satelity na pozorovanie Zeme.

Foto: Ilustračné (U.S. Army)

Meteorológovia sa obávajú, že 5G sieť sa bude, laicky povedané, „biť so satelitmi“, ktorých dáta využívajú pre vytváranie meteorologických modelov a predpoveď počasia. Tvrdia, že satelity, ktoré budú prelietavať ponad USA po spustení celonárodnej 5G siete, nebudú schopné detegovať množstvo koncentrácie vodných pár v atmosfére. Na tieto údaje sa pritom nespoliehajú len odborníci v Spojených štátoch, ale meteorológovia z celého sveta.

V texte prestížneho vedeckého časopisu Nature sa píše, že americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) ako aj NASA už o problémoch rokujú s Federálnou komisiou pre komunikácie (FCC), ktorá má spustenie 5G siete v USA na starosti. Za nákup frekvencií vláda minula do polovice apríla už 2 miliardy dolárov.

Foto: Ilustračné (MaxPixel)

Astronómovia a meteorológovia tvrdia, že o frekvencie sa často „delia“ s rôznymi spoločnosťami pre rôzne účely. Niektoré frekvencie sú však pre nich kľúčové a práve tie potrebujú chrániť za každú cenu. Medzi nimi aj frekvencia 23,8 Ghz, pri ktorej je pozorovateľná vodná para v atmosfére. Na základe získaných údajov potom vedia meteorológovia modelovať pohyb a vývoj búrok či dažďových mrakov počas najbližších hodín.

5G internetová sieť však vysielajúca na blízkej frekvencii však vytvorí signál, ktorý môžu satelity identifikovať ako zvýšenú koncentráciu vodnej pary. Predpovede počasia vytvorené z takto ovplyvnených dát by boli samozrejme nepresné. Nie je to navyše len problém Spojených štátov amerických. Dáta klimatických podmienok nad USA využívajú pri modeloch aj európske krajiny, najmä v jej západnej časti, kde počasie ovplyvňuje atlantické prúdenie prichádzajúce práve od pobrežia USA.

Foto: NOAA [Public domain], via Wikimedia Commons

V decembri 2019 začne ďalšia fáza aukcie frekvencií pre potreby 5G siete v USA. Dotknúť sa má ďalších troch frekvenčných pásiem, z ktorých niektoré frekvencie sa využívajú pri satelitnom monitorovaní množstva zrážok, morského ľadu či oblačnosti. Meteorológom a astronómom teda budúcnosť nepraje a možno budú musieť prísť s novými metódami prognostiky a modelovania a ustúpiť potrebám modernej spoločnosti.

Nature
Uložiť článok

Najnovšie články