Z Afriky sa hlási veľký objav. Biológovia našli vlani v Džibutsku drobného hmyzožravého cicavca, ktorého 50 rokov považovali za strateného. Ide o tenkonožca somálskeho (Elephantulus revoilii).
Poznali ho iba z múzea
Tieto živočíchy sú podobné napríklad myšiam, no majú charakteristické pretiahnuté pysky podobné chobotu. Z toho pochádza aj ich latinské pomenovanie Elephantulus, ktoré odkazuje na slona.
Tenkonožec somálsky je jeden z 20 známych druhov týchto živočíchov na svete a vedci ho poznali hlavne z 39 exemplárov starých desiatky rokov, ktoré boli vystavené v múzeách. Dosiaľ posledné vedecké záznamy o tomto „stratenom druhu“ napriek pozorovaniam miestnych obyvateľov pochádzajú ešte zo 70. rokov minulého storočia.
Hneď v prvej pasci
„Boli sme naozaj nadšení, keď sme otvorili prvú pascu, v ktorej bol tenkonožec. Tenkonožec somálsky. Nevedeli sme, ktorý druh sa v Džibutsku nachádza, a keď sme videli charakteristickú vlastnosť, trochu chocholatý chvost, pozreli sme sa na seba a vedeli sme, že to je niečo výnimočné,“ vyjadril sa pre BBC člen expedície Steven Heritage z Lemurieho centra Dukeovej univerzity v Spojených štátoch.
Tím odborníkov, ktorý svoj objav opísal v žurnále Peer J, počas expedície nastražil na 12 miestach viac ako tisíc pascí so zmesou arašidového masla, ovsených vločiek a droždia. Malinkého živočícha chytili do prvej pasce, ktorú v Džibutsku nachystali. Celkovo počas expedície spozorovali 12 tenkonožcov somálskych a zhotovili aj ich prvé fotky a video pre vedecké účely.
Môže byť vo viacerých štátoch
Vedci nespozorovali žiadne bezprostredné ohrozenie ich biotopu, ktorý je neprístupný a ďaleko od poľnohospodárstva a ľudského rozvoja, a predpokladajú, že sú mimo Somálska rozšírené nielen do Džibutska, ale možno aj do Etiópie.
Podľa organizácie Global Wildlife Conservation patria tenkonožce somálske medzi 25 „najhľadanejších stratených druhov“. Ich znovuobjavenie je podľa jej člena Robina Moora „vítané a skvelé“.
„Zvyčajne, keď znovuobjavíme stratený druh, nájdeme jedného alebo dvoch jedincov a musíme konať rýchlo, aby sme sa pokúsili zabrániť ich hroziacemu vyhynutiu,“ uviedol.
Džibutský ekológ Husajn Rajaleh, ktorý sa k expedícii pridal, uviedol, že ľudia v Džibutsku nikdy nepovažovali spomenuté tenkonožce za stratené. Nový výskum však tohto živočícha podľa jeho slov vracia späť do vedeckej komunity, čo sa cení.
Vedci plánujú na rok 2022 ďalšiu expedíciu, v rámci ktorej chcú dať na jednotlivé tenkonožce GPS zariadenia, aby mohli študovať ich správanie a ekológiu.
Nahlásiť chybu v článku