Rakovina pankreasu patrí medzi najhroznejšie formy rakoviny vôbec. Jej často rýchly a mimoriadne bolestivý priebeh spôsobuje chorému, ale aj jeho najbližším, nesmierne utrpenie. Keďže samotná podžalúdková žľaza je orgán skrytý za žalúdkom a veľmi ťažko dostupný odbornému vyšetreniu, skorá diagnostika vám môže doslova zachrániť život.
Nezvratnou hrozbou s fatálnymi následkami pri karcinóme pankreasu je vo väčšine prípadov neskorá diagnostika. Viac ako 95% pacientov s touto diagnózou zomiera, a to pomerne s veľmi rýchlym priebehom ochorenia. Umiestnenie pankreasu, ktorý je doslova ukrytý za okolitými orgánmi v brušnej dutine, sťažuje rýchle zistenie rakoviny. Smrteľným je aj moment, keď je rakovinový proces z pankreasu cievami rozšírený aj do iných orgánov.
Vo výskyte rakoviny pankreasu je Slovensko podľa najnovších údajov druhé na svete, čo je šokujúce číslo. Veľmi časté sú skôr nešpecifické príznaky, ktoré sa podobajú na iné bežné ochorenia a ľudí nedonútia vyhľadať lekársku pomoc. Preto, ak ste spozorovali na sebe nasledovné príznaky, alebo ich pociťuje váš blízky, okamžite bežte k lekárovi. Vyšetrenie vám totiž môže zachrániť život, a to doslova na poslednú chvíľu.
Náhly úbytok hmotnosti
Pacienti, ktorým sa začalo rakovinové bujnenie v podžalúdkovej žľaze, náhle schudnú vo väčšine prípadov. Veľmi častý je úbytok hmotnosti aj o 10 a viac kilogramov, hlavne u obéznych ľudí. Pacienti pritom nedržia diétu, nehladujú a nevedia si hmotnostný úbytok racionálne vysvetliť.
Chronické hnačky
Dlhotrvajúce hnačky, ktoré sa opakujú aj niekoľko krát denne a trvajú viac než tri týždne, môžu byť jedným z hlavných príznakov začiatku rakovinového procesu. Často bývajú spojené s nevoľnosťou, zvracaním a pocitom na odpadnutie. Hnačky zároveň signalizujú aj iné rakovinové ochorenie, napríklad pri hrubom čreve.
Prudké bolesti brucha
Bolesti brušnej dutiny sú jedným z hlavných príznakov rakoviny pankreasu. Objavujú sa so železnou pravidelnosťou a sú urputné, neznesiteľné a pacientom znemožňujú vykonávanie bežných aktivít všedného dňa. Veľmi časté sú aj nočné bolesti okolo tretej hodiny rannej. Pacient sa často predkláňa v nádeji zmiernenia ťažkostí. Častá je aj prenesená bolesť, najmä vystreľujúca do ramena.
Popolová tvár a žlté očné bielka
Pacienti s rakovinou pankreasu často trpia nevírusovou formou žltačky. Nádor vyvoláva abnormálnu tvorbu bilirubínu a chorých často svrbí koža. V pokročilých štádiach pacienti strácajú prirodzenú farbu tváre a mení sa na sivastú až popolavú.
Problémy s trávením
Vplyvom neustálych bolestí brucha a hnačiek sa zhoršuje aj denný príjem živín. Pacienti sa sťažujú na neustále škŕkanie v bruchu, nafukovanie a črevnú nepohodu. Častá je aj funkčná porucha žalúdka. Zablokovaním vylučovania pankreatickej šťavy do čreva, vplyvom prítomnosti nádoru, je zhoršené a samotné formovanie stolice.
Nahlásiť chybu v článku