Každý z nás sa určite v škole, alebo na kurzoch prvej pomoci učil, ako sa má správať v situáciách, ktoré ohrozujú náš život. Avšak v skutočnosti to nie je také ľahké. Mnohokrát sa vystrašíme a zabudneme na všetko, čo sme sa naučili. To je dôvod, prečo vám prinášame túto sériu návodov, ktoré vám pomôžu ľahšie si zapamätať všetko, čo máte v týchto situáciách robiť. Vždy si pamätajte: postupujte tak, aby ste zachránili druhých, ale nezranili pri tom sami seba.
Ako komunikovať so záchrannými zložkami?
Prvou a najzákladnejšou radou je to, ako postupovať pri volaní na tiesňovú linku. Zapamätajte si, že ako prvé musíte povedať vaše meno a to, odkiaľ voláte. Potom sa vás bude dotyčná osoba pýtať, čo sa stalo a vy jej na tieto otázky odpovedajte. Je možné, že budete v strese a budete chcieť povedať všetko naraz. Najlepšie je preto nechať sa viesť dotyčnou osobou a nezahlcovať ju zbytočnosťami. Ako posledné si zapamätajte – slúchadlo zložte vždy ako druhý.
Ako sa zachovať v prípade požiaru v dome čo v byte?
Na začiatok musíte zachovať chladnú hlavu, lebo inak si môžete ublížiť. Ak to situácia dovoľuje a vaše únikové cesty nie sú zadymené, držte sa čo najbližšie pri zemi a snažte sa čo najskôr opustiť budovu. Zapamätajte si, že nikdy nenastupujte do výťahu. Ten vás pred ohňom a dymom neuchráni, dokonca sa môže stať, že dôjde k výpadku elektrického prúdu a vy v ňom ostanete uväznení a to rozhodne v prípade požiaru nechcete.
Čo robiť, ak sa vy alebo niekto z vášho okolia dusí?
Každému z nás sa niekedy stalo, že sa niečím začal dusiť. V tento moment sme poriadne nevedeli, čo sa s nami deje. Avšak, ako aj v iných prípadoch, tak aj teraz musíte zachovať chladnú hlavu. Ak sa dusíte vy sami, päsťou si nahmatajte miesto medzi rebrami a pupkom a niekoľkokrát toto miesto prudko stlačte. Tento manéver by vám mohol pomôcť pri uvoľnení cudzieho telesa von z tela.
Ak sa dusí niekto z vášho okolia, postavte sa k dusiacemu zboku, trocha ho predkloňte a jednou rukou mu podoprite hrudník. Následne ho dlaňou druhej ruky päťkrát silno udrite medzi lopatky. Tento manéver sa nazýva Gordonov úder a častokrát pomôže práve ten.
Ak však nepomôže toto, v zálohe ostáva Heimlichov manéver. Čo máte pri tomto zákroku urobiť? Postavte sa za dusiaceho, prstami nahmatajte miesto medzi rebrami a pupkom. Druhú ruku zovrite v päsť a následne naň položte pravú dlaň. Potom sa zozadu oprite o dusiaceho bokom a smerom k sebe a dohora prudko zatlačte. Tento postup však môžete zopakovať najviac päťkrát.
Ako zastaviť rôzne typy krvácania
Keď vám začne z nosa tiecť krv, posaďte sa do mierneho predklonu, nikdy nie záklonu, a stlačte si nos prstami na približne 10 minút. Zostaňte v pokoji, nerobte prudké pohyby, dýchajte ústami a prípadnú krv v ústach vypľúvajte. Zapamätajte si, že nos si nikdy ničím neupchávajte, pretože krv by sa zastaviť nemusela.
Pri rôznych činnostiach v domácnosti sa môže stať, že sa poraníte. Ak je vaša rana menšia a krvácate len málo, ranu očistite pod prúdom tečúcej vody, použite dezinfekčný sprej a následne sterilný obväz.
Častokrát sa môže stať, že pri ťažkých úrazoch sa vyskytnú zranenia spojené s krvácaním. Preto je dôležité zapamätať si takzvaných 5Z:
Zistiť krvácanie, Zatlačiť ranu, Zdvihnúť ju nad úroveň srdca, Zabrániť šoku a Zavolať 112. Ranenému okamžite rukou zatlačte priamo na ranu, ak máte sterilný obväz vytvorte ním ochrannú vrstvu a ranu prekryte. Postihnuté miesto znehybnite a snažte sa ho dať nad úroveň srdca. Nezabudnite ani na protišokové opatrenia, kontrolujte vedomie, dýchanie a privolajte pomoc. Je možné, že v týchto situáciách by ste chceli použili škrtidlo, avšak radšej ho nepoužívajte, lebo s ním môžete viac škody ako úžitku. Škrtidlo používajú iba vyškolení zdravotníci v situáciách, keď to uznajú za vhodné.
Čo robiť, ak ste sa poranili veľkým predmetom, ktorý vám ostal v tele?
Základnou vecou, ktorú si musíte zapamätať je to, že tieto telesá nikdy nevyberajte, pretože dokážu upchať ranu a tým brániť krvácaniu. Ďalej okraje okolo cudzieho telesa tlačte k sebe a následne teleso obložte gázou a začnite obväzovať. Okamžite sa snažte privolať pomoc a volajte na tiesňovú linku 112.
Čo robiť, ak ste dehydratovaný?
Pri dehydratácii budete pociťovať nevoľnosť, pocit smädu, ochabnutosť svalstva či zvýšenú teplotu. V tomto momente musíte zvýšiť prísun tekutín. Snažte sa obmedziť sladené nápoje a kávu, pite viac čistej vody, i čaju. Ďalej sa stráňte Slnku a odpočívajte.
Čo robiť pri podchladení (hypotermii)?
Ak napríklad postihnutý spadol do vody, snažte sa ho čo najskôr dostať z mokrého oblečenia a obliecť ho do suchého. Následne ho zohrievajte, ak je možné tak aj v teplej vode. Ak sa nachádzate ďaleko od pomoci, snažte sa ho nielen prezliecť, ale i prikryť dekou, či napríklad čečinou. Podchladeného môžete zahrievať aj vlastným telom a snažte sa, čo najskôr privolať lekársku pomoc. Nezabudnite na fakt, že takejto osobe nepodávajte žiaden alkohol.
Čo robiť pri povrchových popáleninách?
Najskôr postihnuté miesto chlaďte pod prúdom tečúcej vody, najmenej 20 minút. Horiaci odev sa snažte dať z tela preč, avšak častokrát sa môže stať, že na postihnutých miestach ostanú priškvarené časti odevu. Tie nikdy nestrhávajte. Neskôr miesto prikryte napríklad potravinárskou fóliou, obväzom, či najlepšie čistou tkaninou a čo najrýchlejšie sa snažte privolať prvú pomoc.
Prvá pomoc pri odpadnutí a bezvedomí
Bezvedomie je nebezpečné bez ohľadu na jeho príčinu, preto sa postihnutej osobe snažte, čo najskôr podať prvú pomoc. Ak postihnutý dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy na bok, privolajte pomoc a neustále kontrolujte jeho dýchanie.
Ak je postihnutý v bezvedomí a zároveň nedýcha, začnite resuscitovať – 30x stlačte hrudník a 2x podajte umelé dýchanie. Toto opakujte až do príchodu lekárskej pomoci.
Ak si tieto rady zapamätáte, už nikdy pri situáciách, ktoré ohrozia váš život, nebudete panikáriť.
Pozri aj:
- Ako prežiť, ak sa ocitnete na otvorenom mori. Tieto rady vám môžu raz zachrániť život
- 8 krátkych rád a odporúčaní, ktoré vám raz môžu zachrániť život
- Ak by vybuchla atómová bomba vo vašej blízkosti, toto by ste mali spraviť, aby ste prežili
- Ako prežiť voľný pád výťahu? Dá sa to inak, ako ste si doteraz mysleli
- Ako rýchlo uniknúť z potápajúceho sa auta
- Ako prežiť zemetrasenie? Dá sa to inak, ako ste si doteraz mysleli
- Ako prežiť, keď sa pod vami prelomí ľad a vy sa ocitnete v ľadovej vode? Táto príručka vám môže niekedy zachrániť život
- Čo robiť, ak vás neočakávane zastihne silná búrka a blesky? Tieto rady vám môžu zachrániť život
brightside.me, hazu.sk, infografiky.pravda.sk, akoapreco.com, prvapomoc.sk
Nahlásiť chybu v článku