Budhizmus spočíva v pokoji, meditácii a hľadaní cesty, ktorá vedie k oslobodeniu z kolobehu života. Jednou z najrozšírenejších vetiev budhizmu v Japonsku je Zen-budhizmus. Toto náboženstvo obsahuje množstvo príbehov a legiend, ktoré však neposkytujú poučenie iba budhistom. Prečo sa teda neinšpirovať z tohto prekrásneho a kľudného vierovyznania a nezobrať si poučenie do hektického života 21.storočia?
Mesiac nemožno ukradnúť
Ryokan, budhistický majster, žil jednoduchý život vo svojej chatke vysoko na úpätí hôr. Jednej noci sa do jeho chatky vkradol zlodej, no ihneď zistil, že z tadeto nemá čo vziať. Keď ho Ryokan zbadal povedal: „Prešiel si dlhú cestu, aby si ma navštívil. Nemal by si sa domov vrátiť s prázdnymi rukami. Tu máš, zober si moje rúcho.“ Zmätený zlodej bez slova prijal majstrove šaty a zakrátko odišiel. Neskôr v noci sedel Ryokan nahý pred svojou chatkou a pozoroval nočnú oblohu. „Chudák“ pomyslel si, „kiež by som mu mohol podarovať tento prekrásny mesiac.“
[separator type=“thin“]
Skutočný zázrak
Raz keď Bankei (významný japonský budhistický majster v 17.storočí) viedol obrad vo svojom chráme, zavítal tam aj majster z chrámu Shinsu (odlišná vetva budhizmu v Japonsku), ktorý žiarlil na majstra Bankei pre jeho veľké publikum na obradoch a všeobecné uznanie po celej krajine. Majster zo Shinsu obrad prerušil so slovami: „Zakladateľ našej viery stál na brehu rieky so štetcom v ruke a dokázal ním písať na papier, ktorý ležal na opačnom brehu… Dokážeš takýto zázrak aj Ty?“ Majster Bankei pokojne odpovedal: „Môj zázrak je, že sa najem, keď cítim hlad a napijem, keď cítim smäd…“
[separator type=“thin“]
Tunel
Zenkai bol synom samuraja. Keďže chcel svoj život prežiť inak ako jeho otec, rozhodol sa, že sa presťahuje do mesta a stane sa pomocníkom veľkého a dôležitého úradníka. Počas svojej práce sa však zamiloval do úradníkovej ženy a keď to ten zistil, vyzval Zenkaia na súboj. Zenkai bol v sebaobrane nútený úradníka zabiť a po tomto čine ušiel z mesta aj s úradníkovou ženou. Keďže nemali prácu, ani strechu nad hlavou, stali sa títo dvaja zlodejmi. Úradníkova žena však bola tak chamtivá, že sa to už Zenkaiovi hnusilo a tak ju opustil. Dlhé roky potom bol len obyčajným žobrákom. Nakoniec sa rozhodol, že pred svojou smrťou vykoná aspoň jeden dobrý skutok. Neďaleko mestečka, kde v uliciach dennodenne žobral o jedlo, bola nebezpečná horská cesta, ktorou každý deň prešlo mnoho ľudí, no mnohí z nich tu našlo aj svoju smrť. Zenkai sa rozhodol, že cez vysokú horu vykope tunel a zachráni tak mnoho životov. Samurajov syn kopal dlhých 30 rokov a tunel mal skoro dokončený, keď sa v meste objavil syn niekdajšieho úradníka, ktorého Zenkai pripravil o život. Syn sa prišiel vrahovi svojho otca pomstiť no Zenkai mu povedal: „Dám Ti svoj život dobrovoľne, no nechaj ma dokončiť tento tunel.“ Úradníkov syn súhlasil a rozhodol sa počkať. Keď ho už niekoľkomesačné čakanie omrzelo rozhodol sa proces urýchliť a pomôcť Zenkaiovi tunel prekopať. Po dvoch rokoch tunel konečne dokončili a ľudia tak mohli bezpečne putovať naprieč vysokou horou. Vtedy si Zenkai kľakol a povedal: „Moja práca je dokončená. Teraz môžeš pomstiť svojho otca.“ „Ako môžem zabiť svojho vlastného učiteľa?“ spýtal sa úradníkov syn so slzami v očiach.
[separator type=“thin“]
Nič neexistuje
Yamaoka Tesshu, mladý učeň budhizmu, cestoval po krajine od majstra k majstrovi, meditoval, rozmýšľal nad svetom a dúfal, že sa raz aj on stane veľkým majstrom. Na svojej ceste navštívil aj majstra Dokoun z chrámu Shokoku. Nadšený učeň chcel veľkému majstrovi ukázať, na čo počas svojich meditácii prišiel, a tak povedal: „Myseľ, Budha, ľudia, zvieratá, to všetko v skutočnosti neexistuje… Skutočná podstata vecí tkvie v prázdnote. Nie je žiadne uvedomenie si, žiadne poznanie, žiadna múdrosť… Neexistuje nič, čo sa dá darovať, nič čo sa dá prijať. Jednoducho, nič skutočne neexistuje.“ Veľký majster Dokoun po celý čas trpezlivo mlčal a pokojne fajčil fajku. Keď učeň nadšene dorozprával, majster ho silno udrel fajkou po hlave, čo mladíka nahnevalo. „Ak nič neexistuje“, povedal majster, „odkiaľ teda pochádza Tvoj hnev?“
[separator type=“thin“]
Šálka čaju
Nan-in, Zen-budhistický japonský majster na konci 19. storočia, raz privítal vo svojom chráme zvláštnu návštevu. Jednalo sa o zahraničného univerzitného profesora, ktorý sa za ním prišiel naučiť niečo o budhizme. Nan-in uvaril svojmu hosťovi čaj a sám ho aj servíroval. Keď šálku naplnil čajom, neprestal ani napriek tomu, že čaj sa už prelieval cez okraj šálky, stále pokračoval. Keď už čaj stekal na podlahu, nahnevaný profesor vyskočil a skríkol: „Prestaňte! Nevidíte, že je tá šálka plná?“ Nan-in sa len usmial a pokojne povedal: „Podobne ako tento pohár, aj Vy ste plný vlastných názorov a učení o svete. Ako vám môžem ukázať podstatu budhizmu, keď je Vaša šálka stále plná?“
Pozri aj: 10 KRÁTKYCH NO DOJÍMAVÝCH PRÍBEHOV O PRAVEJ SILE LÁSKY
Interez.sk (L.Muzla)
Nahlásiť chybu v článku